Kış Lastiği Uygulaması Zorunluluğu Başlıyor!

kış lastiği zorunluğu olan araçlar ve kullanmama cezası

Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıkladığı verilerde 1 Aralık 2014 ve 28 Şubat 2015 tarihleri arasında ortalama sıcaklık değeri 7 derecenin altında olacak. Buna istinaden şehir içi yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi.

İçindekiler

  • KIŞ LASTİĞİ KULLANMAMA CEZASI NE KADAR?
  • KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?
  • KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

KIŞ LASTİĞİ KULLANMAMA CEZASI NE KADAR?

Kış lastiği ve ilgili kurallara uymayan sürücüler 519 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacaklar. Ayrıca kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde; kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, Otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır, şeklinde değiştirilmesi ve seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur. Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilir. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur” denildi.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?

2012 yılından bu yana zorunlu olan kış lastiği uygulaması kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve A türü yetki belgeli otomobilleri kapsıyor. Ancak şu günlerde ülkemizdeki araç sayısının çoğunu oluşturan binek otoların da kış lastiği kullanma zorunluluğu tartışılıyor. Şayet binek otolar için de bir çalışma gerçekleştirilirse, bu araçların da kış lastiği kullanması zorunlu kılınacak.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2014 tarihinde başlayıp 28 Şubat 2015 tarihinde son bulacak. Bu tarihler arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan araçlar kurallara riayet etmezler ise 519 lira para cezasına çarptırılacaklar. Kış lastiği uygulaması hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.


DİĞER KIŞ LASTİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, kış lastiği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan kış lastiği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle