İş değişikliği yapman gerektiğini nasıl anlarsın?

İşinle ilgili eski heyecanını taşımadığında ve sadece rutin bir görevi yerine getirdiğini hissettiğinde senin için yeni bir karar verme zamanı gelmiş olabilir. Bu süreçte önemli olansa işaretleri doğru anlamlandırman ve en uygun kararı vermen. İşte, sana yardımcı olacak birkaç ipucu!
Az önce heyecan verici yeni bir proje aldın; ancak tek sorun, heyecanlanmıyorsun. Bunun yerine, kendini hafta sonu planı yaparken buluyorsun. Pazar akşamı geldiğinde ise zihnine sızan bir korku hissi yaşıyorsun. Tüm bunlar tanıdık geliyor mu?
Cevabın “Evet” ise muhtemelen mutsuzsun ve yeni bir işe hazırsın; ancak endişelenme, yalnız değilsin! Dünya genelinde bu duyguyu yaşayan pek çok kişi var.
Elbette dönem dönem bu duygulara kapılabiliriz; ancak üretken olma, geçim kaynağı bulma, hizmet etme, para kazanma, ekip çalışması vb. kavramların yarattığı tatmin duygusunun da yerini hiçbir şey tutamaz. Bu nedenle güzel bir tatil gününü ne kadar tercih edersek edelim, sabahları ne kadar yorgun olursak olalım, bir işe sahip olmamız bizim için oldukça önemli.
Tabii ki mevcut işinde korku veya amaç eksikliği hissediyorsan, o zaman başka bir iş bulmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu noktada da şu işaretlere dikkat edebilirsin:
Her gün işe gitmekten korkuyorsan
Bazen tükenmiş olabiliriz ve iyi bir tatile ihtiyacımız olabilir; ancak bu sürekli olduğunda dikkatli olmakta fayda var. İşe gitmek için sürekli bir korku hissediyorsan ve güzel bir tatil bile olumsuz duygularını hafifletmiyorsa, bu senin için bir ipucu olabilir. Bir işten istifa etmek büyük bir karardır. Bu nedenle korku hissettiğin anda otomatik olarak istifa etmek istemezsin. Bu durumda yapılacak en iyi şey, kariyerin ve mevcut çalışma durumunla ilgili bir artılar ve eksiler listesi yapmak olabilir.
Çalışmalarında bir amaç görmüyorsan
Herkesin motivasyon kaynakları aynı olmayabilir. Yine de ne olursa olsun ihtiyaç duyulan şey “amaç duygusu”dur. Bu amaç; hizmet etmek, bir hedefe katkıda bulunmak veya mali açıdan istikrarlı olmak için daha fazla para kazanmak olabilir. Bunların hepsi işine yönelik amaçlardır. Bir anlam veya amaç duygusu olmadan, bir şeylerin eksik olduğunu hissetmen muhtemeldir. Dolayısıyla işindeki amaç duygun ortadan kalktığında, verdiğin hizmetin sonuna geldiğini hissedebilirsin. Böyle bir durumda da verimsizliği önlemek adına iş değiştirmek iyi olabilir.
Yöneticinle anlaşamıyorsan
Bazen farklı kişilikler tam olarak örtüşmez ve bu olağan bir durumdur; ancak sürekli bir çatışma halinde olmak oldukça yıpratıcıdır. Özellikle de iş ortamında yaşanacak böylesi bir çatışma tahammül sınırlarını zorlayabilir. Ciddi bir şekilde değersiz hissediyorsan veya toksik bir işverenin olduğunu düşünüyorsan, bu da yeni bir işe ihtiyacın olduğunu gösteren işaretler arasındadır.
İK ile konuşmak, aileyle konuşmak, görmezden gelmek, ne olursa olsun sadece işini yapmak gibi yöntemleri denediğini düşünüyorsan; değer gördüğün, takdir edildiğin ve yöneticilerinle etkileşimin tadını çıkarabileceğin başka bir yere geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Kendini başka bir işi yaparken hayal ediyorsan
Kendini başka bir işte veya sektörde çalışmayı hayal ederken buluyorsan, bu da senin için bir başka işarettir. Bu noktada da ilgi alanlarını iyi analiz ederek, bir karar vermeni öneririz. Burada dikkat etmen gereken önemli nokta, bu düşünceleri ne sıklıkla ve neden yaşadığın. Neyi özlediğini fark etmek veya bunu kendine sormak iyi bir yöntemdir. Beklentilerin gerçekçi mi yoksa bir kaçış psikolojisi mi yaşıyorsun? Bunu en doğru şekilde tespit etmen gerekiyor.
Gelişim alanı bulamıyorsan
Yeni bir işe başlayan veya kariyer değişikliği yapan insanlara göre iş değiştirmek için en iyi zaman, “öğrenmenin bırakıldığı” zamandır. Bu durumda, işvereninle konuşarak şeffaf davranman en iyisi. Mevcut işinin kariyer planlarınla uyuşmadığını düşünüyorsan, bunu açıkça dile getirmelisin. Bu davranışın yepyeni bir maceranın kapısını aralayabilir ya da ilgileneceğin farklı bir pozisyonun sana sunulmasına olanak tanıyabilir.
Son olarak işin herhangi bir yönüyle beklentilerini karşılamıyor olabilir; ancak ne olursa olsun iş yerinden iyi bir şekilde ayrılmaya çalışmalısın. Sana kattıklarını dile getirmekten çekinmemelisin. Unutma ki her iş deneyimi birçok artının yanında network’ünü güçlendirmesi bakımından da önemlidir.
En yeni iş ilanlarını incelemek için buraya tıklayabilirsin.
Kaynak: Link

 

 

<!–

Kaynak: Link

–>

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle