İş görüşmesinde sunum yapmanın 4 aşaması

Mülakat sürecinde sunum çoğunlukla beğenilen adaylardan isteniyor. Peki, İnsan Kaynakları profesyonelleri sunum yapan adaylarda hangi özelliklere önem veriyor ve sunum yapacak adayların en çok neye dikkat etmesi gerekiyor?  İşte, sunum yaparken dikkat edilmesi gereken 4 kritik aşama.
Mülakatta yapılan sunum, kişinin yeteneklerini göstermesi ve kendini karşı tarafa iyi bir şekilde ifade etmesi noktasında kilit bir rol oynar. Adaylar içinse brief aldıktan sonra sunuma hazırlanmak, stresli bir süreç anlamına gelebiliyor. Oysa bazı basit ama kilit aşamaları tamamlamak, etkileyici bir sunumun önünü açıyor. İnsan Kaynakları uzmanları sunumun genellikle adayın yeteneklerinin beğenilmesi durumunda istendiğini ve bu nedenle adayın sunumu hazırlarken sunuma bu özgüvenle başlanması gerektiğini vurguluyor. İşte mülakat için sunum hazırlarken özen gösterilmesi gereken diğer aşamalar:
Brief iyi okunmalı
Her ne kadar uygulanması çok basit gibi gözükse de uzmanlara göre sorunların büyük bir kısmı adayın kendisinden ne istendiğini tam olarak anlamamasından kaynaklanıyor. En sık rastlanan sunum hatalarının başında adayların sunum detaylarını yanlış anlaması ya da önemli bir noktayı dikkatli olmadığı için atlaması geliyor. Daha sürecin başında anlaşılmayan noktaların mutlaka sorulması gerekiyor. Adayın detayları merak etmesi işveren ve İK uzmanlarını etkiliyor.
İyi yapılandırılmış olmalı
Uzmanlara göre iyi bir sunum tıpkı iyi bir metin gibi etkili bir başlangıç, ana hatları içeren ve sıkmayan bir gelişme ve yine güçlü bir sondan oluşmalı. İlk izlenimin çok önemli olması nedeniyle sunuma iyi başlamak ne kadar kritikse, sunulan argümanları dağıtmadan, anlatılacakları toparlayarak devam etmek ve eksik bir nokta bırakmadan sonuca varmak da o kadar önemli. Karşı tarafın beklentilerini iyi anlamak sunumun kalitesini artırıyor.
Görsel olmalı
Uzmanlar insan hafızasında metinden çok görselin kaldığından yola çıkarak ilgili görsellerin sık kullanıldığı bir sunum hazırlamanın önemine değiniyor. Aday sunumunda yer alan slaytlardaki metinleri okuyarak ilerliyorsa, çok sıkıcı ve etkisiz bir sunumu da garantilemiş oluyor.
Anahtar noktalar içermeli
Uzmanlar her slaytta bir ana noktaya eğilmenin, bir slayta ortalama bir dakika vermenin, yani 5 dakikalık bir sunumda maksimum 5 slayta yer vermenin de önemine değiniyor. Bir diğer önemli nokta da kapanış slaytının dinleyicilerin aklında kalacak çarpıcı bir bilgiyi/görseli içermesi. Tüm bunları yaparken sunumun gereksiz uzamaması için adayın gözünün saatte olması da şart.
Pratik pratik pratik
Pek çok konuda olduğu gibi ne kadar çok pratik yapılırsa o kadar başarılı bir sunuma da yaklaşılmış oluyor. Evde birkaç arkadaşa ya da aile üyelerine aynı sunumu yapmak adayın gerçek dinleyicileri karşısına alması nedeniyle heyecanı ve stresi azaltıyor, olası hataların önceden fark edilmesine neden oluyor. Bu noktada dinleyiciden dürüst bir geri bildirim istemek gerekiyor. Eğer stres nedeniyle önemli noktaları unutma korkusu yaşanıyorsa, bu anahtar kelimeleri küçük bir karta yazmak ve yakında bulundurmak önemli. Bu şekilde kağıtların içinde kaybolmak, sunum sırasını şaşırmak da önlenebilir. Uzmanlar son olarak konunun dışına çıkmadan otantik bir sunum yapmanın da önemine değiniyor. Orijinal örnekler bulmak, görseller kullanmak, sunumu ilgi çekici bilgilerle desteklemek son derece önemli.

 

 

<!–

Kaynak: Link

–>

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle