Maaşını yükseltmenin 6 yolu

Elbette hepimiz mevcut maaşımızdan daha fazlasını kazanmak isteriz. Ancak bunu nasıl yapacağımız konusunda her zaman bir fikrimiz olamayabilir. “Maaşımı nasıl yükseltebilirim?” sorusu senin de zihnini zaman zaman meşgul ediyorsa, yazımızda yer alan püf noktalarına göz atabilirsin.
Görevini en iyi şekilde yerine getiren bir çalışan olarak kişisel ve çevresel birçok etmenden dolayı kazancını sorgulamaya başladığın zamanlar olabilir. Kariyer uzmanları, böyle anlarda mevcut durumu değerlendirip, sakince düşünerek adım atmayı öneriyor. Şimdi gel, mevcut maaşını yükseltmek için neler yapabilirsin birlikte bakalım…
Doğrudan bir yöntem: Zam istemek
Evet, maaşını yükseltmenin en net yolu zam istemen. Ancak zam istemeden önce uzun vadede uygun ortamı da yaratman gerekiyor. Şirkette başarılı ve önemli bir çalışan olduğunu hissettirmeli ve bu düşüncenin benimsenmesini sağlamalısın. Zam isterken mevcut durumu değerlendirerek uç taleplerde bulunmamalısın. Makul orandaki zam talebinin yerine getirilme ihtimali her zaman daha fazla olacaktır.
Terfi talebinde bulunmak
Seni kariyerindeki bir sonraki basamağa yükseltecek herhangi bir açık pozisyona uygun olduğunu düşünüyorsan, ilgili pozisyona ve şirkete katacaklarını yöneticinle paylaşmalısın. Terfinle ilgili yapacağın ve maaş odaklı olmayan bu görüşme olumlu sonuçlandığında maaşın da yeniden düzenlenmiş olacak.
Eğitimlere ara vermeden devam etmek
Bir gününü sadece tek bir işe adayarak geçirmek kariyerin için yapabileceğin en olumsuz davranışlar arasında sayılabilir. Bu nedenle mevcut işine ya da kariyer gelişimine katkı sağlayacak eğitimler almaya devam etmelisin. Bu eğitimleri özgeçmişine eklediğinde aynı işe başvurduğun diğer adaylar arasında fark yaratacak ve daha yüksek teklif almış olacaksın.
Kendini vazgeçilmez göstermek
Öncelikle CEO’dan kat görevlisine kadar herkese saygı duymalı ve iyi bir iletişim dili kullanmalısın. Daha sonra aldığın görevleri zamanında, beklentiye uygun ve titizlikle yapmalısın.Tüm bunları iş disiplininin bir parçası haline getirdiğinde seninle çalışmaktan memnun olanların sayısı hızla artmaya başlayacak ve şirketin aranılan personellerinden biri olacaksın.
Fırsatlar geldiğinde “Dur” dememek
Fırsatlar kapını ansızın çalabilir ve bir daha uzun süre gelmeyebilir. Bu nedenle risk almaktan korkmamak gerekiyor. Sektöründe aynı pozisyonda olduğun insanların ne kadar kazandığından haberdar olarak gelen iş tekliflerini değerlendirebilirsin.
Son hamle: İş değiştirmek
Maaşını arttırmanın bir diğer yolu da yeni bir işe başlamaktır. Çalıştığı şirketteki zam oranından memnun olmayan ya da beklentisine uygun maaşı alamayan çalışanlar, yeni bir iş arayışında bulunarak maaşlarını yükseltmek ister. Eğer senin de böyle bir hedefin varsa iskur.web.tr iş ilanları sayfasına göz atabilirsin.

 

 

<!–

Kaynak: Link

–>

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle