Online mülakatlarda dikkat etmen gerekenler

İzole bir yaşam sürmeye çalıştığımız şu dönemde, iş görüşmelerinin çoğu da online olarak yapılmaya devam ediyor. Peki, online mülakatları yüz yüze mülakatlardan farklı kılan noktalar var mı ya da online iş görüşmesi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu sorular senin de kafanı meşgul ediyorsa, cevaplar yazımızda!
Rüyalarını süsleyen işe başvurduktan sonra video mülakat daveti mi aldın? Kameraya bakıp konuşmak kimilerimiz için daha zor olabilir; ancak mekan ve zamandan bağımsız video mülakatların büyük bir kolaylık sağladığını tecrübe ettiğinde sen de göreceksin.
İK profesyonelleri teknolojiyi işe alım süreçlerinde artık çok daha etkin kullanıyor. Yüz yüze ya da telefonla yapılan ilk tur iş görüşmelerinin yerini alan video mülakatlar, işe alım sürecini daha kolay ve zahmetsiz hale getiriyor.
Özellikle içinde bulunduğumuz şu dönemde İK uzmanlarının sıkça başvurduğu bu görüşme tipi için sana birkaç önerimiz var.
Nasıl göründüğüne bak
Kayıt öncesinde mümkünse bir arkadaşınla deneme yaparak nasıl göründüğünü sor. Görüntü, ışık ve ses kalitesinin yanı sıra, göz kontağı kurup kuramadığın konusunda da geri bildirim al.
Kameranın konumunu ayarla
Kameranın konumu başının tepe noktasıyla aynı hizada olmalı. Gücün ve karakterin göstergesi olan çenenin duruşu ilk izlenim için çok önemlidir. Video çekmeden önce en iyi açıyı ayarlayıp, duruşunu düzeltmeyi unutma.
Özenli görün
Yüz yüze mülakatta nasıl giyineceksen o şekilde giyinmeye dikkat et. Uygun şeyler giyinmen  kendine güven duymanı da sağlayacak. Şık bir gömlek dışında, kumaş pantolon ya da etek giyinebilirsin. Sorulara yanıt verirken hareket ettiğinde pijamanın görünmesini istemezsin değil mi?
Gülümse 
Evet, belki yatak odandasın; ancak yanıt verirken kendi yatak odanda değil de insan kaynakları uzmanıyla bir toplantı odasında olduğunu hayal et. Uykulu ya da sıkılmış bir surat ve kambur bir duruştan mümkün olduğunca kaçın. Yüzüne kocaman bir gülümseme yerleştir ve ellerini çok fazla kullanmamaya özen göster.
Arka planı sade tut
Videoyu kaydedeceğin mekan çok önemli. Çalışma odan bu noktada iyi bir seçim olacaktır. Ancak unutma ki videoyu izleyecek olan İK uzmanı ne kitaplığınla ne de odanın dekorasyonuyla ilgilenecek. Kalabalık unsurlardan arındırılmış sade bir arka plan her zaman yeterlidir. Önemli olan mülakatı izleyen kişinin dikkatinin sende kalmasını sağlamak.
Kameraya bak
Video mülakatların en zor yanı doğrudan kameraya bakmaktır. Kameraya baktığında izleyicinin gözlerine bakarak göz kontağı kurmuş olursun. Aksi halde sürekli nasıl göründüğüne yani ekrana bakarsan göz kontağını kuramazsın.
Herkese haber ver
Görüşmeyi gerçekleştirirken evde yalnız olmayacaksan, rahatsız edilmeyeceğinden emin olmalısın. Mülakatta olduğunun bilinmesini sağla ve tıpkı bire bir görüşmedeymişsin gibi cep telefonunu kapalı tutmayı ihmal etme. Beklenmedik bir anda çalan telefon ya da odana giren kişi konsantrasyonunu kaybetmene yol açacaktır.
Süreye dikkat et
Zamanlamaya önem ver, çünkü en kısa sürede, en verimli şekilde kendini anlatmak zorundasın. Sorulara yanıt verirken süreye dikkat etmek ve zaman sınırını aşmamak önemli. Ancak bir yandan da tane tane ve anlaşılır şekilde konuşman gerekiyor.
Yanında CV’ni bulundur
Bazen heyecandan ismimizi bile unuttuğumuz olur! Bu yüzden CV’ni yanında bulundurmayı ihmal etme. Sorulara verebileceğin yanıtları da daha önceden tasarlayıp, küçük notlar halinde bilgisayar ekranına yapıştırman işini kolaylaştırabilir.
Tecrübe kazan
Artık başvuru yaptıkça daha fazla video mülakat daveti alacaksın, mülakatlar arttıkça da performansın iyileşecek. Her davete dönüş yapmayı ve sana iletilen soruları kaydetmeyi de ihmal etme.
Unutma başta da söylediğimiz gibi iş görüşmeleri şu an online olarak devam ediyor. Bu nedenle iş ilanlarını incelemeye ara verme.

 

 

<!–

Kaynak: Link

–>

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle