Yeni yıl için kariyer planın hazır mı?

Kariyerine yön vermen için şüphesiz ki en doğru zamanlardan birindeyiz.  İster yeni bir iş arıyor ol istersen de mevcut işindeki konumunu iyileştirmek istiyor ol, bu isteklerini gerçekleştirebilmen için kararlı ve sorumluluk sahibi olman oldukça önemli.
Bu yıl kariyerinle ilgili başarılı adımlar atmak istiyor; ama nereden başlayacağını bilemiyorsan, işte sana birkaç öneri!
Erteleme
Yapmak istediğin şeyleri sürekli ertelemen, rutin bir döngüye girmenden başka bir işe yaramayacak. Bu nedenle en basit ifadeyle “Yarın yaparım” demeden ne yapman gerekiyorsa bugün yapmalısın; çünkü yarın yaparım diye ertelediğin şeyleri, haftalar hatta aylar sonra bile yapmadığını görmen olası.
Erteleme eğiliminde bir yapın varsa, kariyer hedeflerinin üzerinde çalışmak için kendine her gün belli bir zaman ayırmalısın. Bunun için saatler harcamana gerek yok, sadece verimli bir 15-20 dakika ayırman bile sana epey yol aldıracaktır.
Proaktif ol
Kariyer fırsatlarının seni bulmasını beklememelisin. Eğer bir iş arayışın varsa, iskur.web.tr’teki ilgili ilanları inceleyerek aday kriterlerinde ağırlıklı olarak hangi özelliklerin yer aldığını inceleyebilirsin. Bu araştırma alanınla ilgili eksiklerini fark etmeni sağlarken, aynı zamanda sana işinle ilgili güncel bilgileri de verecektir.
Network oluşturabileceğin ortamlarda bulunmaya özen göstermen de kariyerin için oldukça önemli. Sana güçlü referans olabilecek kişiler, kariyer rotanı çizmene de yardımcı olacaktır.
Mevcutta bir işte çalışıyorsan da proaktif bir yapıda olman sana başarı kazandıracaktır. Yöneticin, her zaman beklentilerini farkında olmayabilir. Bu nedenle hedeflerini, beklentilerini yöneticinle paylaşmak için bir toplantı organize edebilirsin. Daha sonra kariyer hedefini gerçekleştirmek için çalışmaya devam etmelisin.
Konfor alanından uzaklaş
Eğer işinden memnun değilsen ve kendini sıkışıp kalmış gibi hissediyorsan, bunu kabullenmek zorunda değilsin. Hemen olmasa bile olumsuzlukları iyileştirmenin her zaman bir yolu olduğunu unutma ve asla pes etme.
Rahat bir işte olduğunu düşündüğün zamanlarda bile henüz fark etmediğin, ancak iyileştirmen gereken alanlar olabilir. Örneğin; maddi olarak beklentini karşılayan bir iş, kariyer gelişimin açısından zayıf kalıyor olabilir. Dolayısıyla bu yıl, öncelikle bu noktaları irdeleyerek işe başlayabilirsin. Kendine sorduğun sorulara vereceğin cevaplar, sana en doğru yolu gösterecektir.
Kısacası yeni yılda öncelikle mevcut durumunu analiz etmeli ve buna göre karar vermelisin. Her sektörün hatta bir şirketteki her departmanın farklı dinamikleri olduğundan, herkes için geçerli ortak bir karar maalesef bulunmuyor. Bir yol haritasına ihtiyaç duyduğunda sana sunduğumuz önerilere göz atabilirsin.

 

 

 

 

Kaynak: Link

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle