İş değiştirmek için doğru zaman mı?

Halihazırda bir işi olanlar için iş değişikliği yapma fikri birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Özellikle de içinde bulunduğumuz şu belirsizlik döneminde, yeni bir başlangıç için karar almadan önce etraflıca düşünmek gerekiyor. İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanı Esra Kemer, pandemi döneminde iş değiştirmeden önce kendine sorman gerekenleri yazımızda paylaştı.
Öncelikle pandemi günlerinde iş-kariyer konularında doğru karar vermen için kâr zarar dengesini iyi kurman gerekiyor. Çevrene, iş arkadaşlarına veya uzmanlara iş değiştirme fikrinle ilgili soracağın sorularda cevaplar ne yönde olursa olsun son kararı sen vereceksin. Karar vermeden önce kendine birkaç soru sorarak düşüncelerini toparlayabilirsin.
Peki, ne gibi sorular? 

Neden iş değiştirmek istiyorum?
Kısa-orta ve uzun vadede hedeflerim neler?
Olası bir değişiklik hedeflerimle ne kadar örtüşür?
Yeni işim gelir olarak beklentilerimi karşılayacak mı?
Kazanacaklarım vazgeçtiklerimden daha mı iyi?
Sektörüm gelecek vadediyor mu?

Şimdi bu sorulardan birkaçını açalım…
Kritik nokta: Hedef belirle
Sadece iş değiştirmek mi, yoksa kariyerinde yepyeni bir yol mu çizmek istiyorsun? Yoksa pandemi günlerinde sadece kendini daha güvende mi hissetmek istiyorsun? Öncelikle buna çok iyi karar vermen lazım. Belki de yeni normalle birlikte çalışma modelinde ya da sorumluluklarında meydana gelen değişikliklerden memnun değilsin ve mutsuzsun. Böyle bir durumda öncelikle iş-yaşam ve kariyer değerlerini iyi belirlemen ve bu değerler doğrultusunda hedefine karar vermen gerekiyor.
İş-Kariyer hayatımda her şey yolunda mı?
Yeni dönemle birlikte iş hayatında yaşanılan değişiklikler seni de tedirgin etmiş olabilir. Bazı şeylerin değişmesi ile konfor alanının değişmesi seni strese sokmuş olabilir. Bu stresle beraber yanlış karar vermektense, öncelikle yeni normalde mutlu bir şekilde çalışmanı engelleyen konulara nasıl çözüm bulabileceğine bak. Çözüm yoksa iş değiştirmek için yeni fırsatları değerlendirmeye başlayabilirsin.
Yeni işinden beklentilerin neler?
Yeni işinden ve kariyerinden neler bekliyorsun? Beklentilerin lokasyon, unvan veya maaş olabilir. Şu an sende değişiklik isteği uyandıran veya eksikliğini hissettiğin şeyler neler? Peki, yeni kariyerinde bunlar tam olarak olacak mı? Biraz da bu detayları düşünüp karar vermek faydalı olabilir. Yeni işinde karşılaşacakların hedefine, beklentilerine veya değerlerine uyuyor mu, sorgulamakta fayda var. Eğer vereceğin cevaplar uyuyorsa, evet bir değişiklik yapma zamanı gelmiş olabilir.
Sektörün geleceği nasıl?
Pandemi ile birlikte bazı sektörlerde işler yavaşlarken bazı sektörlerde işler çok daha fazla arttı. Şu an çalıştığın sektörün durumu nasıl ve gelecekte yeri nasıl olacak? Yaşanan sorunlar sektörün pandemiden etkilenmesi sebebiyle geçici olabilir. Sektörün var olan durumuyla birlikte gelecekte olabilecek olası durumu değerlendirmek önemli. Sektörel bir değişiklik yapmak istiyorsan, yeni işinin olduğu sektörü de iyi analiz etmen gerek. Sektörel değişiklik sebebiyle iş değişikliği yapmak istiyorsan, acele etmeden etraflıca düşünmelisin.
Değişiklik için ruhsal olarak hazır mıyım?
Kariyerde değişiklik demek konfor alanından çıkmak demek. Yeni işle birlikte yaşanılacak uyum ve öğrenme sürecinde tatlı bir stres yaşayabilirsin. Bu stresi yönetebilmen için ruhsal olarak da hazır olman gerekiyor. Tabii yeni işinle birlikte değişikliklere alışırken, ailenin ve çevrenin de sana destek olması gerekiyor. Bu nedenle böyle bir değişikliğe tam olarak hazır olup olmadığına karar vermelisin.
Bu ve benzeri soruları kendine sorup dürüst bir şekilde cevaplaman faydalı olacaktır. Sorularına vereceğin cevaplarla birlikte zorlu günlerde atacağın bir adım, seni hedefine biraz daha yaklaştırabilir. Bir yandan da şunu unutmamalısın:
Krizleri kendi lehine çevirenler kazanıyor ve ayakta kalabiliyor.

Konuk Yazar: Esra Kemer/İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanı

Konuk Yazar: Esra Kemer/İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanı

Konuk Yazar: Esra Kemer/İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanı

 

 

<!–

Kaynak: Link

–>

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle