Mülakat soruları 2 : “Eski işinizde en az sevdiğiniz şey nedir?”

Belki hala sevmediğiniz bir işte çalışıyorsunuz belki de uzun zamandır işsizsiniz… Ancak her iki şekilde de kendiniz için çok uygun olduğunu düşündüğünüz iş için görüşmeye davet edildiniz ve görüşmenin birkaç kritik sorusundan biri olan “Eski işinde en az sevdiğin şey nedir?” sorusuyla karşı karşıya kaldınız. İşe alım uzmanına ne cevap vereceksiniz?
İş görüşmelerinde adaylara yöneltilen öyle sorular vardır ki, cevap vermeden önce iki kez düşünülmesi gerekir… “Eski işinde en az sevdiğin şey nedir?” sorusu da işte bu önemli sorulardan biri. İnsan Kaynakları uzmanları bu soruyu sorarken eski yöneticiniz ve işiniz hakkında verdiğiniz cevapları çok dikkatle dinler ve değerlendirme kriterleri arasında önemli bir yer tutar. Bu soruyla ilk kez karşılaştıysanız, soruya hazırlıksız yakalanmanız doğal. Hatta eski işiniz ve yöneticiniz hakkında fark etmeden pot kırmanız bile olası. Bu nedenle soruya önceden hazırlanmakta fayda var.
Öncelikle iş görüşmelerinde bu sorunun sorulma amacı adayın bir önceki işinden neden ayrıldığını öğrenmektir. Bu nedenle İK uzmanları eski işinizin koşullarını, iş ve görev kapsamınızı öğrenmeye çalışır. Geçmiş işinizle ilgili verdiğiniz geri bildirimlerle en çok da profesyonellik sınırlarınızı ölçümler.
Bu nedenle özellikle birkaç detaya dikkat etmeli ve buna göre bir yanıt hazırlamalısınız….

En sık yapılan hatalar
“İstikrarsız bir işte çalışmayı sevmiyorum. 3 yılda 5 yöneticim oldu. Böyle olunca da çok uzun süre aynı iş yerinde kalamıyorum, istikrarlı olan bir iş ve şirket arıyorum.”
Bu cevap, değişen koşullar altında esnek olmadığınız izlenimi yaratabilir. Siz her ne kadar sıklıkla değişen bir istikrarsızlıktan söz ediyor olsanız da daha profesyonel yanıt vermelisiniz. Örneğin, şirketin kurumsallık çizgisinin az olduğundan söz edebilirsiniz. Bununla birlikte çalıştığınız şirketle ilgili ekonomik, siyasal ve kültürel yorumlardan uzak durmak da çok daha iyi olacaktır. Çünkü aslında önemli olan eski şirketinizin istikrarsızlıkları değil, sizin yeni kariyer yolculuğunuzdur.
“Eski işimin koşulları çok ağırdı. Durmaksızın çalışıyordum ve sürekli mesaiye kalıyordum. Bu kadar ağır bir iş istemiyorum.”
Eski işinizin şartları hakkında bu kadar net ve sert konuşmaya aslında gerek yok. Böyle bir cümle İK uzmanının, “Muhtemelen planlı bir çalışan değil ve düzensiz çalıştığı için işlerini vaktinde tamamlayamıyor. Ayrıca ekstra sorumluluktan da kaçıyor” şeklinde düşünmesine neden olabilir, çünkü işin ayrıntılarını bilme ihtimali maalesef yok. Bunun yerine, “Eski işimde ekip olarak sayıca az kişiydik ve çok yoğun çalışıyorduk. Ancak bu durum kısa zamanda hem daha çok şey öğrenmemi hem de daha fazla sorumluluk almamı sağladı. Başka bir iş yerinde 5 yılda edineceğim tecrübeyi bu iş sayesinde 2 yılda edindim” demeniz çok daha uygun olur.
“Eski patronum üzerimde çok baskı kuruyordu ve işimi yapmama engel oluyordu. Sürekli beni eleştirmeseydi işim için bir şeyler yapabilirdim.”
İş görüşmesinde yalnızca eski işiniz ile ilgili değil, eski yöneticileriniz hakkında da olumsuz konuşmamak çok daha profesyonelce bir davranış olacaktır. Çünkü bu durum mülakat yaptığınız kişide stres altında çalışamadığınız izlenimi yaratabilir. Bunun yerine “Eski yöneticimle  öğretici bir dönem geçirdim. Onunla çalıştığım üç yıl, profesyonel çalışma hayatıma çok şey kattı” demeniz yeterli olacak ve geçmiş tecrübeleriniz hakkında ne kadar profesyonel davrandığınızı gösterecektir.

 

 

 

 

Kaynak: Link

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle