Özgeçmişiniz 30 saniye testini geçiyor mu?

Güçlü bir iş başvurusu için uzun ve detaylı bir CV’nizin olması gerektiğine inanıyor olabilirsiniz. Ancak Totaljobs yazarı Lydia Fairman’a göre; işverenler adayın pozisyona uygun olup olmadığına 30 saniyede karar veriyor. Peki, sizin CV’niz 30 saniye testini geçiyor mu?
İK profesyonelleri özgeçmişleri incelemek için ne kadar zaman harcar? Maalesef pek fazla değil… İş arayan pek çok kişi işverenin veya İK uzmanının bir özgeçmişi incelemek için 4-5 dakika harcadığını düşünür. Oysa profesyoneller bir özgeçmişin uygun olup olmadığına 30 saniyede karar veriyor. Bu nedenle CV’nizde yer alan bilgilerin önceliklendirilmesi ve başvuruda bulunulacak ilanla örtüşmesi gerekiyor. Totaljobs yazarı Lydia Fairman, rekabetin yoğun olduğu iş dünyasında İK profesyonellerinin dikkatini çekebilmek için iş arayanlara şu tavsiyelerde bulunuyor:
CV’niz kısa ve net olmalı
“Bir özgeçmiş en fazla iki veya üç sayfa olmalıdır” kuralını artık duymayan kalmamıştır. CV hazırlarken deneyimlerinizi ve yetkinliklerinizi kısa ve net tutmak, iş aramanın püf noktalarından biri. Ayrıca dikkat çekmek amacıyla yapılan farklı yazı tipleri kullanmak, dikkat çekici fotoğraflara CV’de yer vermek de bu süreçte yapılmaması gerekenler arasında yer alıyor. Peki, ne yapmalısınız?

CV’nizde maddeleme işaretlerinden yararlanın.
Her bir deneyiminiz için, görev kapsamınızda yer alanları madde madde anlatın.
Yaptığınız işin içeriğine odaklanın.
Standart cümleleri kurmayın.
Kısa ve net ifadeler kullanın.
Sektöre özel kısaltmaları veya kelimeleri kullanmaktan kaçının.
Özgeçmişinizin herkes için anlaşılır olmasına gayret edin.
İşe giriş ve işten ayrılış tarihlerinin doğru yazıldığından (diğer deneyimlerinizle örtüştüğünden) emin olun.

CV’nize ikinci bir göz mutlaka bakmalı
Özgeçmişinizi ikinci hatta üçüncü bir göze mutlaka gösterin. Özgeçmişinizde sizin gözünüzden kaçan bir hata İK profesyonelinin gözünden kaçmayacaktır. Yazım hatalarının veya mantık hatalarının olduğu bir özgeçmiş, pozisyonla ne kadar örtüşse de adayın elenmesine neden oluyor. Bu nedenle fikrine güvendiğiniz bir kişiye CV’nizi mutlaka gösterin ve eksik olan alanları veya hatalı bölümleri düzeltin. Bunun yanı sıra iletişim alanınızın güncel olmasına ve e-mail adresinizin de profesyonel olmasına dikkat edin.
CV’de gerçekler ve örnekler olmalı
İş deneyimlerinizi ve becerilerinizi yazarken, başarılarınızı ve yaptığınız çalışmaları vurgulayın. “Takım çalışmasına yatkın bir insanım”, “Gelişmeye ve öğrenmeye açığım” gibi basmakalıp ifadeler kullanmaktan kaçının. Eğer ekip çalışmasında bulunduysanız, hazırladığınız projelerden örnek verin. “X firmasında yaptığımız ekip çalışmasında x adlı projenin hayata geçirilmesine katkıda bulundum, Proje sayesinde x kazanımlar elde edildi” gibi örnekleyici ifadelere yer verebilirsiniz.
Bilgiler önceliklendirilmeli
Eğer siz İK profesyoneli olsaydınız, başvurmayı planladığınız pozisyona kendinizi alır mıydınız? CV’niz, başvurduğunuz pozisyona olan uygunluğunuzu yeterince gösteriyor mu? Bu soruları kendinizi yönelterek CV’nizi gözden geçirin. Ve her ne kadar zamanınızı alacak olsa da CV’nizi başvuru yapmayı düşündüğünüz ilanla karşılaştırın. Sonuçta, özgeçmişinizin, sizi potansiyel işvereninizle tanışma fırsatını elde etmek için kullanabileceğiniz bir araç olduğunu unutmayın.
 

 

 

Kaynak: Link

Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle