Bekçiler polis olabilir mi?

Bekçiler polis olabilir mi?

Bekçiler polis olabilir mi? sorusu bekçi hayali ile yaşayan her gencin mutlaka düşündüğü bir sorudur. 2017 yıllarında ortaya çıkan ve askerden gelen gençlerin ilgi odağı haline gelen bekçilik, polislik ile kıyaslanmaktadır. Çoğu gencin bekçi olup ardından da polis olma gibi bir hayalleri bulunmaktadır.

Bekçiler ilk öncelikle geceleri çalışan ve devletin memurlarıdır. Çarşı ve Mahalle Bekçileri, belli bir zaman önce polis olabileceklerine dair haberler aldılar. Lakin net bir ifadeyle söyleyebiliriz ki; bekçilikten polisliğe geçiş yoktur. Bekçi olan birisi polis olamaz. Lakin son zamanlarda artan bekçi alımı ile her şey bir kanun teklifi ile değişebilmektedir. Bekçilerde polis gibi 6 ay eğitim alırlar ve polislerin gördüğü her eğitimi A’dan Z’ye almaktadır.

İçindekiler

  • Bekçiler Polis Olabilir Mi?
  • Bekçilikten Polisliğe Geçiş İçin

Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Mahalle ve Çarşı Bekçileri, 2017 yılında yapılan kanunla polisliğe geçişi engellendi. Polis olmak için KPSS şartını yerine getirmek gerekmekte. 2017 yılında çıkan 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen 13. maddeye göre; Tayin ve terfiler, bekçi kadrosuna göre değişkenlik gösterir. Bir üst düzeye terfi almak için fiilen 3 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Sicilinin de temiz olması gerekir. Yalnız, buradaki yükselme bekçilik ile alakalı bir yükselmedir. Polisliğe direkt olarak geçiş bulunmamaktadır.

Bazı yerlerde, 3, 5, 7 yıl çalışınca polisliğe direkt olarak geçiş imkanı sağlanır diye yazılar geçmektedir. Bunlar tamamen doğru olmayan cümlelerdir. Yasa ve düzenlemeye göre bekçilerin polis olma gibi bir ihtimali yoktur. Her akşam birlikte olan bekçi ve polisler ayrı olsalar da beraber vakit geçirmektedir.

Bekçilikten Polisliğe Geçiş İçin

Mahalle ve Çarşı Bekçiliği olarak faaliyet gösteren insanlar tek bir yol ile polis olabilir. Lakin bu şart için bekçilikten istifa edilmesi gerekmektedir. Bu şart ise; lise ve üniversite mezunlarının KPSS şartını yerine getirmiş olması gerekir. KPSS’den barajı geçen her insan polisliğe başvurabilir. Bekçi olarak çalışan birisinin resmen memurluktan istifa etmiş olması ve KPSS sonucuyla polisliğe müracaat etmesi gerekir. Bu şartlar sonucunda polis olunabilir lakin memurluktan istifa edildiği için mülakat sırasında bazı sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

Bu yazımızda bekçilikten sonra polis olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BEKÇİLİKTEN POLİSLİĞE GEÇİŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, bekçilikten polisliğe geçiş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan bekçilikten polisliğe geçiş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle