Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelir uzmanları, Maliye Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedirler. Geçtiğimiz yıllarda oluşturulmuş olan ve son dönemde oldukça ilgi gören bu kadro hakkında bir önceki yazımızda gelir uzmanı ne iş yapar detaylı olarak anlattık. Bu yazımızda da gelir uzmanı nasıl olunur, gelir uzmanı olmak için gereken şartlar nelerdir detayları ile anlatacağız.

İçindekiler

  • Gelir Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
  • Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelir Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı gibi sürekli olarak gelir uzmanı alımı yapan kurum ve kuruluşlar genel itibariyle aşağıdaki başvuru şartlarını talep ederler.

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak,
  • En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,
  • Otuz beş yaşını doldurmamış olmak
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak,
  • Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmamak,
  • Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden KPSS (A) P35 türünden 70 ve üzeri puan almış olmak,

İlan başvurularında açıkça belirtildiği üzere KPSS sınavına katılmalı, 35 yaşını doldurmamalısınız. Ayrıca hukuk, siyasi bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idaresi birimler fakültelerinin birisinden mezun olmalısınız.

Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelir uzmanı olabilmek için öncelikle gelir uzman yardımcısı olmalısınız. Gelir uzman yardımcısı olabilmek için yukarıda saymış olduğumuz bölümlerden mezun olmalı, KPSS sınavından en az 70 almalı, gelir uzman yardımcısı alımı yapan kurum ve kuruluşların ilanlarına başvuru yapmalı ve mülakat aşamasından geçmelisiniz. Gelir uzman yardımcıları 3 sene aday memur olarak çalışmalarının ardından, gelir uzmanı olmak için sınava girebilirler. Bu sınavda başarılı olan adaylar yukarıda vermiş olduğumuz şartları da sağlarlarsa gelir uzmanı olarak görev alabilmektedirler. Bu sınava yeterlilik sınavı adı verilmektedir. Bu sınavda Vergi Daireleri Kuruluş ve Görev Yönetmeliği, Vergi Daireleri İşlem Yönergesi, Vergi hukuku, gider kanunları, Muhasebe konuları sorulmaktadır. 100 puan üzerinden en az 60 alan adaylar sınavda başarılı sayılmaktadırlar. Yeterlilik sınavının ardından da adaylar mülakat aşamasından geçerler. Bu aşamadan da en az 60 puan ve üzeri alınması gerekmektedir. Üçüncü aşama olarak ise stajyerlik döneminde kurslar, eğitimlerden alınan notların ortalaması olan genel yetişme notu hesaba katılır. Bu üç kriterin ortalaması 60 ve üzerinden olanlar gelir uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur Öğrenmek İçin TIKLAYIN


DİĞER GELİR UZMANI ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, gelir uzmanı alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan gelir uzmanı alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle