Hafta Sonları (Cumartesi ve Pazar Günleri) Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Yasal düzenlemelere göre, aynı iş yerine bağlı olarak en az 1 sene çalışma süresini dolduran işçi 14 günlük yıllık ücretli izin hakkına sahip olmaktadır. Mevzuatta her yeni çalışma yılında bu hak yenilenmektedir.  Yasada  1 ile 5 sene arasında çalışma süresi olanlar 14 gün, 6 ile 14 yıl arasında olanların 20 gün ve 15 yıldan fazla olanların ise 26 gün yıllık ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Yıllık izin hakkında en çok merak edilen konuların başında ise hafta sonlarının veya resmi tatillerin yıllık izin süresinden sayılıp sayılmadığıdır.

İçindekiler

  • Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır Mı?
  • Cumartesileri Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Yıllık izin günleri hesaplanırken ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmamaktadır. Ancak burada çok karıştırılan bir konu bulunmaktadır. Cumartesi günleri yıllık izinden sayılır mı, hafta tatilleri hangi gün veya günler tam olarak bilinmemektedir. 4857 Sayılı İş Kanunu ve 394 sayılı Hafta Tatili Kanununda açıkça ifade edilmemiş olsa da uygulamada hafta tatili genel olarak Pazar günüdür. Buna bağlı olarak Cumartesi günleri iş yerinde çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın yıllık izin günlerinin hesaplanmasında Cumartesi günleri dikkate alınacaktır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; 14 iş günü yıllık izin hakkınızı 10+4 şeklinde kullanmak isterseniz ve izin süresi Pazartesi gününden itibaren başlayacaksa, yıllık izin süreniz bir sonraki Perşembe günü son bulacaktır. Şayet 14 günlük yıllık izninizi bir seferde kullanacaksanız, izin hakkınız üçüncü haftanın Salı günü bitecek ve Çarşamba günü işbaşı yapacaksınız.

Cumartesileri Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Uygulamada (her ne kadar yönetmelikte yıllık izinin bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölünebilir hükmü mevcutsa da) yıllık izinlerin birer haftalık bölümler halinde kullanılması durumunda, Cumartesi günlerinin izin süresinden sayılıp sayılamayacağı tartışma konusu olmaktadır. Örneğin, bir haftalık izin pazartesi – Cuma günleri beş gün mü yoksa mutlak olarak Pazartesi – Cumartesi günleri altı gün şeklinde mi olmalıdır? İş yerinde Cumartesi günleri fiilen çalışılmıyor ve tatil yapılıyorsa bu konu büyük önem arz etmektedir. Bize göre, Cumartesi günleri mutlak olarak yıllık ücretli izin hesabına dahil edilmelidir. Bunun dışında resmi tatil günlerinin yıllık izinden sayılıp sayılmadığına ise resmi tatiller yıllık izinden sayılır mı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yıllık ücretli izin hakkında daha detaylı bilgi edinmek için hemen TIKLAYIN


DİĞER YILLIK İZİN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, yıllık izin konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan yıllık izin duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle