Savcı Kimdir, Görevleri Nelerdir?

İçindekiler

 • Savcı Kimdir?
 • Savcılık Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit Savcı Vardır?
 • Savcıların Görevleri Nelerdir? Savcılar Ne İş Yaparlar?
 • Savcıların Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
 • Savcıların Çalışma Ortamları ve Koşulları

Savcı Kimdir?

Savcı, suç haberinin kendisine ulaşması itibaren devlet adına araştırma yaparak, gerekli soruşturmayı yürüterek, o devletin kanunları gereğince herhangi bir suç var mı ya da herhangi bir şekilde kanuna aykırı bir faaliyet var mı araştıran, gerektiğinde yine kanunun kendisine verdiği yetkiyle resen bu araştırmayı yapan ya da şikayet veya ihbar üzerine bu araştırmayı yapan ve bu konuda da gerekli gördüğü durumda, ilgili kurum ve kuruluşlara müzekkereler yazarak konu hakkında bilgi toplayan, hukuka uygun bir şekilde tüm delilleri ilgili soruşturma dosyasında toplayan ve eğer o konu hakkına bir suç işlenmesi sebebiyle failler hakkında ceza kanunu kapsamında iddianame yazan ve ceza kanununda belirtilen hallerde kişilerin ceza alması için mahkemeye iddianamesini yazıp hazırlayan ve hakimler savcılar kanununa tabi bir devlet görevlisidir. Savcıya, cumhuriyet adına görev yaptığını belirtmek üzere “Cumhuriyet Savcısı” adı verilmektedir. Danıştay’da savcılık işini yapanlara “Kanun Sözcüsü” denilirken, şimdi onlara da “Danıştay savcısı” denilmektedir. Bir başka yazımızda “Savcı nasıl olunur?” detaylı olarak anlattık.

Savcılık Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit Savcı Vardır?

Savcılar, idari bakımdan Adalet Bakanı denetimindedir. Bunun yanında savcılar idari görevleri yönden de Adalet Bakanlığı’na bağlıdır. Savcılar hakkında denetleme, inceleme ve kovuşturma yapılması Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince yapılmaktadır. Savcılar ya adli yargıda ya da idari yargıda çalışırlar. Adli yargıda çalışan savcılar il ve ilçe Cumhuriyet başsavcıları, Cumhuriyet başsavcı vekilleri, Cumhuriyet savcıları, Yargıtay Cumhuriyet savcıları ile Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarında idari görevlerde bulunurken, idari yargıda çalışan savcılar Danıştay savcıları ile Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarında idari görevlerde yer alırlar.

Savcıların Görevleri Nelerdir? Savcılar Ne İş Yaparlar?

Daha önce de belirttiğimiz üzere savcılar, idari görevleri gereğince Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadırlar. Ağır ceza suçları ve kanunda kamu davası açılması gerektiği belirtilen konularda şikayetçi olunmasa bile hazırlık soruşturmasını yapmak ve kamu davasını açmak savcıların başlıca görevidir. Bu davaların açılmasının yanında davalar ile ilgili kanıtların toplanması ve sanıkların sorgulanması da savcıların yerine getirmesi gereken görevleri arasındadır. Savcıların görevlerini madde madde sıralarsa, savcılar;

 • Ağır cezalık suçlar ile kanunda kamu davası açılması gerektiği belirtilen konularda şikayetçi olsun veya olmasın hazırlık soruşturmasını yapar, kamu davası açar
 • Kanıt toplar ve sanığı sorguya çeker
 • Ölüm olaylarında cesetlerin adli muayenesini yaptırır
 • İddianame hazırlar ve yargı kararlarını yerine getirir
 • Suçtan zarar gören kişilerin ve toplumun haklarını savunur
 • Medeni hukuku ilgilendiren, kanundan doğan bazı davaları açarlar.

Savcıların Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

Savcılık mesleğini seçmiş olan kişilerin Adalet Bakanlığı’nın merkez veya taşra teşkilatı dışında çalışma olanağı bulunmamaktadır. Savcıların kendisine ait bir iş yeri açması veya özel sektörde çalışması gibi durumlar söz konusu değildir.

Savcıların Çalışma Ortamları ve Koşulları

Savcılar genel itibariyle bürolarda ve mahkemelerde çalışmaktadırlar. Ancak, suçla ilgili araştırma yapmak veya kanıt toplamak için olay yerinde ya da çeşitli olumsuz koşullarda da çalışmak zorunda kalabilmektedirler. Savcılık, sorumluluk isteyen ve yoğun iş yükü bulunan bir meslektir. Atamalar sebebiyle sık sık yer değiştirme durumları söz konusu olabilmektedir. Çalışırken hakimler, kaymakamlar, valiler ve yerel yöneticiler ile sıklıkla iletişim kurmaktadırlar.

Savcı nedir, savcı kimdir, savcılar ne iş yaparlar, savcıların görevleri nelerdir, savcıların yetkileri nelerdir, savcının görevi nedir bu yazımızda detaylı olarak anlattık. Savcılık mesleği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca savcı maaşları konumuzdan da savcılar ne kadar maaş almaktadırlar öğrenebilirsiniz.


DİĞER ADALET BAKANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, adalet bakanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan adalet bakanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle