Yıllık izin kullanmayıp parasını alabilir miyim?

İçindekiler

  • Kullanmadığım Yıllık İznin Parasını Alabilir Miyim?
  • Yıllık İzin Paraya Çevrilir Mi?

Kullanmadığım Yıllık İznin Parasını Alabilir Miyim?

Çalışanların belirli bir çalışma süresinden sonra bedenen ve ruhen dinlenebilmeleri için yıllık izin süresi tanımlanmıştır. Bu süreyi kullanıp, kullanmamak bizim tercihimize bırakılmamış olup, İş Kanunu yıllık izin kullanmayı mecbur kılmıştır. Yıllık izin hakkı konusunda detaylı bilgiye BURADA yer alan haberimizde yer verdik.

Yıllık İzin Paraya Çevrilir Mi?

Bahsettiğimiz üzere yıllık izin kullanmak bir tercih hakkı olarak çalışanlara sunulmamıştır. İşçi ve işveren arasında iş sözleşmesi imzalanırken, yıllık izin kullanım hakkına aykırı bir madde yer alamaz. Bu durum İş Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir.

Ancak burada aykırı bir durum söz konusudur. İş sözleşmesinin çeşitli sebeplerden dolayı sona ermesi durumunda, işçinin kullanmadığı yıllık izin var ise, bu yıllık izin sürelerine ilişkin ücret sözleşmenin sona erdiği tarih üzerinden işçiye ödeneceği hükme bağlanmıştır.

Sonuç olarak devam eden iş sözleşmeleri bulunan işçiler yıllık izin ücretini maddi olarak kullanamazlar. Ancak iş sözleşmesi herhangi bir sebepten dolayı fesih olmuş ve kullanmadığı yıllık izni bulunan işçi bunu maddi olarak alır. Unutulmamalı ki yıllık izin kullanmaya hak kazanmak için en az bir sene çalışma sürenizin olması gerekmektedir.

NOT : Yıllık izinde zaman aşımı söz konusudur. Yani çalışanların iş sözleşmesinin sona ermesi durumunda, ödenmesi gereken yıllık izin ücreti için, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren 5 senelik hak düşürücü süre bulunmaktadır.  İşçinin çalışırken kullanmadığı yıllık ücretli izin alacağında 5 yıllık zaman aşımı süresi iş sözleşmesinin feshi tarihinde başlar. İzinlerin karşılığı olan ücretin de son ücret esas alınarak ödenmesi gerekir. Bu yazımızda yıllık izin paraya dönüştürülür mü ile yıllık izni paraya çevirme konularında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İŞÇİ VE İŞVEREN HAKKI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, işçi ve işveren hakkı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan işçi ve işveren hakkı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle