Zabıt katibi maaşı

İçindekiler

  • Zabıt katibi maaşları ne kadardır?
  • Zabıt katibi maaşları 2021

Zabıt katibi maaşları ne kadardır?

Zabıt katibi, Adalet Bakanlığı tarafından atanan yardımcı yargı personellerine verilen isimdir. Türk hukuk sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Bölge mahkemelerinde, yerel mahkemelerde, seçim kurullarında, icra dairelerinde ve daha birçok yerde çalışma imkanı bulmaktadırlar. Kalem işleri, yazışma ve dosyalama, duruşma tutanaklarının düzenlenmesi, sekreterya gibi görevlere sahiptirler. Ülkemizde her sene çok sayıda zabıt katibi alımı gerçekleştirilmektedir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ise zabıt katibi ne kadar maaş alıyor merak etmektedirler.

Zabıt katibi maaşları 2021

Adalet Bakanlığı personel kadroları içerisinde en önemli birimlerden bir tanesi kuşkusuz mahkemelerin yazıcı memurları olan zabıt katipleridir. Zabıt katibi olmak için en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Hal durum böyle olunca bu mesleğe olan ilgi de bir hayli fazladır. Lise mezunu, ön lisans mezunu ve üniversite mezunu olan adaylar bakanlık tarafından yayınlanan ilanlara başvuru yapmalılar. Bu süreci ve adayların sağlamaları gerek başvuru şartlarını Zabıt Katibi Nasıl Olunur yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Peki zabıt katibi ne kadar maaş alır?

Zabıt katibi maaşları, 2021 yılında diğer memur maaşları gibi zamlanmıştır. Bununla beraber enflasyon zammı da almışlardır. Lise mezunu, ön lisans mezunu, üniversite mezunu olan zabıt katiplerinin yeni maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

D/K Hizmet Yılı Net Maaş
1/4 25 ve üstü 5422 TL
1/4 24 5400 TL
9/1 0 4261 TL
9/2 1 4250 TL

Tabloda gördüğünüz üzere işe yeni başlayan yani zabıt katibinin başlangıç maaşı 4250 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek zabıt katibi maaşı ise 5400 TL’dir. Derece ve kademelerine göre zabıt katibi maaşları tablosu net maaşlardır ve bu maaşlara aile yardımı, çocuk yardımı, döner sermaye gibi ek ücretler dahil edilmemiştir. Bu rakamlarla beraber bir zabıt katibinin elde ettiği aylık gelir daha da  yükselmektedir.

Bu yazımızda sözleşmeli ve kadrolu zabıt katibi kaç lira, kaç TL maaş alır, zabıt katibi güncel maaşları ne kadardır, yeni maaş artışıyla YSK, Adalet Bakanlığı ve İcra Dairesi zabıt katibi yeni maaşları ve Ocak Temmuz ayı maaş zammı hakkında bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ZABIT KATİBİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, zabıt katibi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan zabıt katibi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle