120 BİN PERSONEL – İŞÇİ ALIMI YAPILACAK !

personel alımı ahmet davutoğlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu Başbakanlık Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında yeni istihdam paketini açıkladı.  Bu kapsamda 120 bin kişiye yeni iş kapısı açılırken, üretimi destekleme kapsamıda ise yeni ek gelir kapıları maliyet indirimleri yapılacak. İşte detaylar ..

120  BİN PERSONEL ALIMI YAPILACAK

Başbakan Davutoğlu ülke ekonomisinin son yıllarda büyük bir atılım içerisine girdiğini belirterek Euro bölgesi baz alınarak 4 kat daha fazla bir büyüme gerçekleştiğini belirtti. Buna göre açıklanacak olan paketlerle 120 bin personel alımı öngörülürken, üretim teşvikleri ile de yatırımcıların yüzleri güldürülecek.

  • Özel sektör işyerlerinde 6 ay süreyle İşbaşı eğitim Programı’nda çalışacak kursiyerlere İŞKUR tarafından net asgari ücret ödenecek.
  • İşverenin kursiyer için yaptığı harcama vergiden düşecek.
  • Kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek. 2015 Temmuz ayına kadar işbaşı eğitimine başlanmış olması halinde ilave 6 ay daha desteklerden faydalanılacak.
  • Toplum yararına çalışanların sayısı artırılacak. Bu alanda 120 bin yeni istihdam alanı oluşturulacak.
  • Yüksek teknolojili yatırımlara daha fazla destek verilecek. İleri teknoloji sınıfında yer alan yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamına alınacak ve 5’inci bölge desteklerinden yararlandırılacak.
  • Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi verilecek. 2014 yılı sonunda uygulaması sona eren vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteğindeki yüksek oran ve süreler, 31 Aralık 2015’e kadar başlanılacak yatırımlar için uygulanmaya devam edilecek.
  • 2015-2016 harcamaları için yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde uygulanacak oranları, mevcut durumda yatırım döneminde vergi indirimi birinci bölgede yoktu, şimdi yüzde 50 artırıyoruz. İkinci bölgede yüzde 10’dan yüzde 55’e çekiyoruz.Üçüncü bölgede yüzde 20’den yüzde 60’e, dördüncü bölgeden yüzde 30’dan yüzde 65’e, beşinci bölgede yüzde 50’den yüzde 70’e, altıncı bölgede yüzde 80 olarak muhafaza ediyoruz.
  • Vadeli ithalatta Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) oranı sıfıra indirilecek. Yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında KKDF oranı yüzde 6’dan yüzde 0’a indirilmekte, böylece sanayicinin girdi maliyeti azaltılmaktadır.
  • Kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenleme başlatılmıştır. Düzenleme ile kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanmaktadır.

Basın toplantısında konuşan Ahmet Davutoğlu öngörülmüş paketlerin maliyetinin 7 milyar lira olduğunu belirtti. Bu maliyetin sonucunda hiçbir olumsuzluk gözlemlenmeyeceğini belirten Ahmet Davutoğlu, aksine ekonomide canlılık oluşacağı yönünde düşüncelerini açıkladı. Kamuoyunun 120 bin geçici – mevsimsel işçi alımı için görüşleri ise farklılık taşıyor. Bazı kimseler bu paketi seçim yatırımı olarak görürken ve geçerliliğinden şüphe duyarken , bazı kişiler de yeni eleman alımları ve vergi teşvikleri ile durgunlaşma yoluna giren ülke ekonomisinin yeniden canlanacağı yönünde görüş belirtiyorlar. Peki bu konuda sizin düşünceleriniz neler ?


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle