Antalya Boğaçayı Projesi Kapsamında 10 Bin Personel, İşçi Alımı Yapılacak !

Antalya Boğaçayı Projesi

Kanal İstanbul projesinin ardından şimdi de ikinci çılgın projenin Atalya’da hayata geçirileceği öğrenildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Konyaaltı Boğaçayı Projesi yapımının 3.5 yıl sürmesinin planlandığı ve binlerce vatandaşa iş olanağının doğacağı açıklandı. İşte Detaylar ..

Tamamlandığında Antalya kent tarihinin akışını değiştireceği düşünülen Boğaçayı Projesi kapsamında 40 kilometre uzunluğunda yeni bir sahil yapılacak, bölgedeki ciddi sel riski ve dalgaların kıyıda oluşturduğu tahribatın önüne geçilecek. Esnafa ekonomik anlamda büyük katkı sağlanmasının yanında binlerce kişi de Boğaçayı Projesi kapsamında iş sahibi olacak.

İçindekiler

  • Boğaçayı Projesi Kapsamında 10 Bin Personel – İşçi Alımı Yapılacak !
  • Boğaçayı Projesi’nde Son Durum
  • Boğazçayı Projesi Ne Zaman Başlıyor?

Boğaçayı Projesi Kapsamında 10 Bin Personel – İşçi Alımı Yapılacak !

Yatırım miktarı 1 milyar liranın üzerinde bulunan Boğaçayı Projesi, marka değeri ile beraber Antalya ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak. Esnaf proje başlangıcından itibaren büyük ekonomik kazanç sağlayacak. Boğaçayı Projesi kapsamında da 10 bin işçi alımı, personel alımı gerçekleştirilecek. İşsiz bir çok kişiye istihdam yolu açılmış olacak. Projenin içerisinde yaşam merkezleri, halka açık rekreasyon ve aktivite alanları, yat limanları, restoranlar yer alacak. Çay kenarı insanları kendisine çeken bir cazibe merkezi olacak.

Boğaçayı Projesi’nde Son Durum

Boğaçayı Projesi’nde dünyada bu konuda en önemli projelere imza atmış önemli bir mühendislik firması olan Perkins Will ile çalışıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden akademisyenlerin de proje danışmanlığı yaptığı projenin hazırlık çalışmaları, Türkiye’den ihtisas sahibi mühendislik ve yazılım firmaları ile birlikte yürütüldü.

Boğaçayı Projesi kapsamında öncelikle sel ve taşkın tehlikesine karşı alt yapı yatırımları gerçekleştirilecek. Bu anlamda ciddi risk taşıyan Konyaaltı, bu yatırımla beraber bu sorundan da kurtulacak. Boğaçayı’nda 1993 yılında köprüyü yıkan, suyun 2 bin 300 debi ile aktığı bir sel felaketi yaşanmıştı. Proje Boğaçayı’nda iki misli taşkına, 4 bin 600 debiye göre riski ortadan kaldıracak tedbirler alınmak suretiyle hazırlandı. Proje ile kışın dev dalgaların kıyıda oluşturduğu tahribatın önüne geçilmesine yönelik önlemler de alınıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel proje ile ilgili olarak “5 yıl içki, bira festivalleriyle geçti. Bizim yapacaklarımıza onların hayalleri yetmez” dedi.

Boğazçayı Projesi Ne Zaman Başlıyor?

Proje üç etaptan oluşacak. Projenin ilk etabı önleme, ikinci etabı kum ve çakılın yönetimi, üçüncü etabı deniz suyu tuzlanma çalışması ve son etabı projenin görünen yüzü üstyapı binalarının inşasından oluşuyor. İlk etap olarak sahilden 2 kilometre içeriye kadar olan kısmı tamamlanacak. Hem denizin içinde hem de nehrin içinde iki yat limanını içinde barındıran, halka açık yaşam merkezlerinin, rekreasyon alanlarının olduğu ilk etap projenin 3.5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Projede Boğaçayı’nın akış yatağı, bir setle marinadan ayrılıyor. Böylece marina ve yaşam alanlarının olası taşkınla teması ortadan kaldırılıyor. Deniz suyu nedeniyle oluşabilecek tuzlanma riski ile ilgili de çeşitli modellemeler üzerinde çalışıldı. Çevresindeki plajların projeden olumsuz etkilenmemesi için detaylı bir çalışma yürütüldü.

Antalya Boğaçayı Projesi hakkında personel alımı, işçi alımı haberlerini, son dakika gelişmelerini yine www.iskur.web.tr üzerinden takip edebileceksiniz.


DİĞER ANTALYA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, antalya konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan antalya duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle