Dışişleri Bakanlığı 35 Mütercim Alımı İlanı

Mütercim, yazılı bir ürünü bir dilden başka bir dile yazılı olarak çevirmeyi meslek edinmiş kişilere denilmektedir. Halk arasında mütercim tercüman olarak da bilinirler. Yazılı kültürün paylaşılmasında büyük bir sahibi olan mütercimler için sitemiz üzerinde sık sık iş ilanlarına yer veriyoruz. Bu ilanlardan sonuncusu ise Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı. Dışişleri Bakanlığı yayınladığı ilan ile 35 mütercim alımı yapacağını belirtti. İlana dair başvuru şartları, başvuru formu ve başvuru tarihleri gibi bilgilere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

 • Dışişleri Bakanlığı 35 Mütercim Alımı İlanı 2016
 • Dışişleri Bakanlığı Mütercim Alımı Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?
 • Dışişleri Bakanlığı Mütercim Alımı Sınavı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?
 • Dışişleri Bakanlığı Mütercim Alımı Sınavı

Dışişleri Bakanlığı 35 Mütercim Alımı İlanı 2016

Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatında büro hizmetlerinde çalıştırılmak üzere “mütercim” unvanlı

– İngilizceden 22,

– Fransızcadan 8,

– Almancadan 3,

– Arapçadan 1 ve

– Rusçadan 1 kişi olmak üzere

Toplam 35 personel alımı gerçekleştirecektir. Fransızca, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinin herhangi birinden sınava giren adaylar arasından başarılı olanların sayısının, atanacak azami kadro sayısından az olması halinde artan kontenjanlar, nihai başarı puanı sıralamasına göre diğer dillerden sınava girecek adaylar için kullanılacaktır. Giriş sınavı yazılı ve sözlü aşamalardan oluşmaktadır. Sınavın yazılı aşaması, 4 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Giriş sınavlarına ilişkin olarak bu ilanda yer verilmemiş hususlar, Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliğinde yer almaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Mütercim Alımı Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen genel şartları haiz olmak;
 • 2Erkek adaylar için, askerlik hizmetini yapmış veya tecilli olmak;
 • Üniversitelerin en az 4 (dört) yıllık eğitim veren İngiliz, Amerikan, Fransız, Alman, Arap, Rus Dili/Eğitimi/Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık veya Çeviribilim bölümlerinden veya eğitim fakültelerinin İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça veya Rusça bölümleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak;
 • Aşağıda sıralanan yabancı dil grupları itibarıyla, 2014 veya 2015 yılları içerisinde Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) ve 2014, 2015 veya 2016 yılları içerisinde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (e-YDS (sadece İngilizce için)/YDS) aşağıda kayıtlı taban puanları aşmış olmak (eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarının YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır);

İngilizce veya Fransızcadan sınava girecekler için:

KPSS-3 puan türünde en az 60 puan ve sınava başvurulan yabancı dilde 2014, 2015 veya 2016 yılları içerisinde e-YDS (sadece İngilizce için)/YDS’den en az “85” puan almış olmak, ayrıca, başvuruda bulunanlar arasında KPSS puanına göre tek bir liste halinde yapılacak sıralamada en yüksek puanlı ilk 150 kişi arasında yer almak.

Almanca, Arapça veya Rusçadan sınava girecekler için:

KPSS-3 puan türünde en az 60 puan ve sınava başvurulan yabancı dilde 2014, 2015 veya 2016 yılları içerisinde YDS’den en az “C” (en az 70) düzeyinde puan almış olmak, ayrıca, başvuruda bulunanlar arasında KPSS puanına göre tek bir liste halinde yapılacak sıralamada en yüksek puanlı ilk 25 kişi arasında yer almak.

 • Sınava katılmaya hak kazananların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.
 • Sınava katılabilecek adaylara ilişkin yapılacak duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.

Dışişleri Bakanlığı Mütercim Alımı Sınavı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Sınav başvuruları, 16 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak ve 26 Mayıs 2016 tarihinde saat 18.00’de sona erecektir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve adaylarca temin edilecek olan e-devlet şifresi ile yapılacaktır. Başvuru için gerekli olan bilgiler ve elektronik ortamda iletilecek belge örnekleri aşağıda sıralanmıştır:

 1. T.C. kimlik numarası,
 2. KPSS sonuç puanının beyanı,
 3. Diploma veya mezuniyet belgesi (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),
 4. Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf,
 5. 2014, 2015 veya 2016 yıllarına ait e-YDS/YDS sonuç puanının beyanı (İngilizce veya Fransızcadan sınava girecek adaylar için en az “85” puan; Almanca, Arapça veya Rusçadan sınava girmek isteyenler için ise en az “C” düzeyinde).

Dışişleri Bakanlığı Mütercim Alımı Sınavı

Yazılı Sınav:

1 – Yazılı sınav aşağıdaki bölümlerden oluşacaktır.

a) Uluslararası ilişkiler alanında Türkçe metin/metinlerin yabancı dile çevirisi

b) Uluslararası ilişkiler alanında yabancı dilde metin/metinlerin Türkçeye çevirisi

2 – Yazılı sınavda geçer not her bir bölüm için 100 üzerinden 70’tir.

3 – Yazılı sınav aşamasının sonuçları Bakanlık internet sitesinde (www.mfa.gov.tr) ilan edilecektir. Bu aşamaya katılanlara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

Sözlü Sınav:

1 – Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınav aşamasına geçmeye hak kazanacaktır. Sözlü sınavda adaylar, öncelikle muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliği, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde ifade yeteneği ile genel davranış ve tepkilerinin meslek gereklerine uygunluğu açısından değerlendirilecektir. Ankara’da yapılacak sözlü sınavın tarihi, yazılı sınav sonucuyla birlikte ilan edilecektir.

2 – Sözlü sınavda geçer not 100 üzerinden 70’tir.

3 – Sözlü sınav aşamasının sonuçları Bakanlık internet sitesinde ilan edilecektir.

4 – İlave bilgi talepleri için aşağıdaki adres ve e-posta üzerinden Bakanlıkla temasa geçilmesi mümkündür:

T.C. Dışişleri Bakanlığı / İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı (C Blok 4. Kat) Balgat/Ankara

E-posta: [email protected]

Bu yazımızda Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan mütercim alımı ilanı detaylarına yer verdik. Ayrıca Bakanlık tarafından yayınlanan tüm ilanlara Dışişleri Bakanlığı iş başvurusu sayfasından ulaşabilirsiniz.


DİĞER MÜTERCİM İŞ İLANLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, mütercim iş ilanları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan mütercim iş ilanları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle