Emniyet 15 Bin Yeni Polis Alımı Yapacağını Açıkladı !

İçindekiler

 • 15 Bin Polis Alımı İlanı
 • 15 Bin Yeni Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?
 • 15 Bin Polis Alımı Başvuru Şartları Neler?

15 Bin Polis Alımı İlanı

AKP Meclis Grubu’ndan alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) emrine tahsis edilmek üzere, 3-9 derecesine sahip 15.000 yeni polisin atanmasını öngören kanun tasarısı, hükümet tarafından Meclis’e sevk edildi. Meclise sunulan ve geçmesine kesin gözüyle bakılan tasarının gerekçesi olarak, devletin en temel görevinin, vatandaşların korku ve endişeden uzak, huzur ve güven içerisinde bir yaşam sürdürmelerini sağlamak olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde güvenliğin arttırılması zorunluluğuna değinerek, yeterli personel sayısına ulaşabilmek için 15 bin yeni polis alımı yapılmasının öngörüldüğü belirtildi.  Ayrıca Emniyet Teşkilatında, merkezde 1153 ve taşrada 10 bin 296 olmak üzere toplam 11 bin 449 adet polis memuru kadrosu münhal bulunmaktadır. Polis Meslek Yüksek Okullarında 3 bin 528 ve Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde 11 bin öğrenci olmak üzere toplam 14 bin 528 öğrencinin 2016 yılında mezun olacak olması, ayrıca 2016 yılı içerisinde 10 bin öğrenci alımının planlaması nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğüne ait mevcut polis memuru kadroları yetersiz kalacaktır.”

15 Bin Yeni Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?

PMYO 15 bin polis alımı ne zaman olacak henüz netlik kazanmadı. Tasarı meclisten geçmesi ve resmi gazetede yayımlandı ancak ilan ile ilgili bilgiler henüz yayımlanmadı. Yayınlandıktan sonra başvuru şartları, başvuru tarihleri ve başvuru formu ile ilgili detaylı bilgilere çok rahat bir şekilde ulaşılabilinecek.

15 Bin Polis Alımı Başvuru Şartları Neler?

Başvuru formu ve başvuru tarihleri henüz netlik kazanmadı ancak, geçtiğimiz dönem yapılan PMYO polis alımı esnasında istenilen başvuru şartları ile, 15 bin yeni polis alımı başvuru şartlarının aynı olması bekleniyor. İşte geçtiğimiz dönem adaylarda aranılan başvuru şartları.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.
 • Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için (30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.).
 • Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.)
 • Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.
 • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;
 1. Mahkum olmamak.
 2. Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.
 3. Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
 • (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.
 • Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
 • Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.
 • 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.
 • KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.
 • İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.

Bu haberimizde 15 bin yeni polis alımı başvuru şartları neler, başvuru tarihleri neler, başvurular ne zaman başlayacak, 15 bin yeni polis alımı ne zaman yapılacak detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş olan bütün ilanlara en yeni Emniyet Genel Müdürlüğü iş ilanları sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle