Ötenazi nedir, nasıl uygulanır?

İçindekiler

  • Ötenazi nedir, ne demektir?
  • Ötenazi nasıl uygulanır?
  • Ötenazi hangi ülkelerde yasaldır, vardır?

Ötenazi nedir, ne demektir?

Ötenazi, hayvanların ve insanların zor şartlar altında yaşam savaşı vermesi durumunda iyileşemeyecekleri durumunda uygulanan bir ölüm tarzı mecburi kalınan bir yöntemdir. Özellikle evcil hayvanlar için uygulanan ve yaşam savaşı verirken kazanamayacağı bilindiğinden dolayı daha fazla acı çekmesin ve kötü durumda olmasın diye onu kurtarma adına mecburi olan bir tür öldürme yöntemidir.

Buna nazaran yüz yıllardır görüyoruz ki savaşlarda ayağı kırılan atlar gibi zor durumda olan hayvanların acı çekmemesi için kafalarına kurşun sıkılmaktaydı. Ancak ötenazi daha çok acısız ve rahat bir uyku sonrası ölüm vermektedir. Şayet canlı olan can çekişiyor, acı çekiyor ve hiçbir şekilde iyileşmeyeceği yönünde bir söz var ise bu anlamda o ve yakınları için ötenazi bir nevi hayat vermek gibi oluyor. Ötenazi sayesinde canlı, acısız bir şekilde iğne yardımı ile sakin ve sessiz bir şekilde uykuya dalar hayattan ayrılır.

Ötenazi, normalde hayvanlar için kullanılsa da birçok ülkede insanlar için dahi kullanılmaktadır. Bu gerçekleşen durum her zaman tartışma ortamı yaratsa da bazı ülkeler için bu işlem yasal bile yapılmaktadır. Yüksek bir şekilde doz ayarlanır ve ilaç hem ağrıyı alır hem de uyuşturarak kişinin her hangi bir etki göstermeden yavaş ve sessizce ayrılmasını sağlar. Ötenazi bu anlamda aktif ve pasif şeklinde iki farklı şekildedir.

  • Aktif ötenazi işlemi: Hasta olan bireye yüksek doz olarak ötenazi karışımı yapılır ve direkt olarak verilir. Bu işlem hasta olan bireyin hemen ölmesi ile sonuç verir. Aktif ötenazi işlemi, onlarca devletlerde yasak olmasının yanı sıra Belçika ve Lüksemburg gibi bazı devletlerde bu tamamen yasal bir uygulamadır. Bunun yanı sıra Amerika’da bulunan Oregon, Montana, Vermond ve Washington gibi eyaletlerde aktif bir şekilde ötenazi uygulaması yasal olarak yapılmaktadır. İsviçre ise ötenazi işlemi konusunda en çok talebi gören ülkeler arasında yer almaktadır.
  • Pasif ötenazi işlemi: Bu işlem, hasta olan birey doktor kontrolünde ötenazi uygulanır. Kişinin yaşamına son verip öldürmek yerine durumu daha kötü olan hastalar için uygulanan tedavi amaçlı bir işlem yapılmamaktadır. Aynı vakitte sadece ağrı dindirici ilaç verilir ve ölümcül doz vermeden kişinin ölmesi beklenir. Aktif olan ötenazi işleminin sonucu ile bir farkı olmasa da kişiyi öldürmek yerine ağrısı dindirilerek ölümü beklenmektedir.

Bunun yanı sıra bazı ülkelerde yasal bir şekilde yapılan ölüm durakları olan ötenazi klinikleri bulunmaktadır. Bu klinikler, sadece yasal olan ülkelerde yer almaktadır. Terapi yöntemlerinin yanı sıra ötenazi karışımları ve yapılışı tamamen profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Bu konuda bu klinikler özel ötenazi tıp merkezleri olarak geçmektedir.

Ayrıca bu ötenazi kliniklerinin hasta olan bireyleri almak, kabul etmek ve onaylamak için bazı şartları yer almaktadır. Bu şartlar arasında olan birinci şart hasta olan bireyin hiçbir şekilde tedaviye cevap vermeyip kötü bir kondisyonda olması durumunda kabul edilir. Eğer hasta ölümü kesin olmaz ise bu klinikler hastaları kabul etmemektedir. Ötenazi tabi ki sadece iyileşmeyecek, tedaviye vermeyecek şekilde olduğunda kabul edilmemektedir. Hastanın daha fazla acı çekmemesi ve yakınlarının daha fazla üzülmemesi için ötenazi işlemi yapılmaktadır.

Bu klinikler ötenazi kullanırken sodyum pentobarbital denilen madde ve çeşitli ağrı dindirici yüksek dozlu profesyonel bir karışım ile yapılmaktadır. Çaresi olmayan bu hastanın daha fazla acı çekmesini istemeyen yakınları ölüme kavuşturarak ona farklı bir yaşam sunmak için bu ötenazi kliniklerine 10.000 $ gibi bir fiyat vermektedir.

Ötenazi işlemi tabi ki Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede yasaktır. Özellikle İslam ülkelerinde bu dinimiz açısından tamamen yasaktır. Her ne kadar hastanın daha fazla acı çekmemesi için faydalı bir işlem olsa da dinimizde bu açıkça “hayatı veren de alan da Allah’tır” şeklinde belirtilmiştir. Bundan dolayı intihar etmenin cezası ile ötenazi işlemi aynı olmakla beraber bunu yapan ve bunu isteyen kişiler cinayet işlemiş kadar ceza almakta ve haram işlemiş olmaktadır. Diğer ülkelerde bu yasal ve mantıklı kabul edilse de bizim için ölüm hayırlı bir şekilde bize yakışan olanı olduğundan dolayı hiçbir şekilde kendi elimizden ya da ötenazi gibi işlemlerden olmamalıdır.

Ötenazi nasıl uygulanır?

Ötenazi uygulaması, ilk önce detaylı bir araştırma ve terapiyle başlar. Hasta olan bireyin ölümü istediğini anlayıcı olacak şekilde kendisi aracılığı ile söylenmesi ve istediğini beyan etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ötenazi uygulanmasını dileyen hastalar ölümü ve ötenaziyi istemesi sadece kendisi söylerse gerçekleşir. Aksi halde yakınları hiçbir şekilde karışamaz. Hasta olan bireyi hem acıtmadan hem de uygun ve onurlu olacak bir durumda ötenazi işlemi nasıl olacağını, evrelerini ve neler yaşayacağını uzmanlar detaylı bir şekilde anlatmak zorundadır. Eğer hasta kabul ederse zaten işlemler başlanacaktır.

Ötenazi işlemi iğne içerisine ölümcül olacak şekilde güçlü karışımlar yapılarak gerçekleştirilir. Bundan dolayı geri dönüşü olmayacak bir şekilde gerçekleşeceğinden ötürü hasta olan kişi ve yakınlarına uygun bir şekilde duyurularak resmi bir şekilde yazılır. Daha sonra onay için imza alınır ve belge saklanır. Tüm bu resmi işlemlerden sonra ötenazi ilacı enjekte edilmeden evvel hasta olan bireye detaylı ve tek tek neler hissedeceği konusunda bilgi verilir. Ötenazi işlemi için uygulanan iğnelerde yer alan maddelerden ötürü genel olarak ölüm efekti yapılmadan evvel hasta olan birey ilk olarak bilincini kaybedecektir. Bu anlamda uyuşturucu olan ilk etki verilir ve ağrı ya da acı çekmemesi için derin bir uyku işlemi gerçekleştirilir.

Ötenazi işleminde gerçekleştirilen asıl enjeksiyon ise insanın tamamen ölümcül bir şekilde felç ederek insan sistemini tam anlamıyla çökertir. İğne yapıldıktan hemen ardından hasta olan kişi uykusunda acısız bir şekilde yaşamdan ayrılır. İğne yapıldıktan sonra uykuda olan hastanın nefesi kesilir ancak hasta hiçbir şey hissetmez. Böylelikle yavaş ve acısız bir şekilde hasta, onların tabiri ile onur bir şekilde ölür, hayattan ayrılır.

Ötenazi hangi ülkelerde yasaldır, vardır?

Ötenazi kelimesi Yunanca anlamı olarak iyi ölüm, güzel ölüm manasına gelmektedir. Tıp teriminde ise, acı çekmeden gerçekleşen ölüm, ağrı olmadan gelen ölüm, hastanın tedavisi ve hayattan ümidi olmadığı zaman gerçekleştirilen acısız ve ağrısız yapılan ilaçlı ölüm anlamına gelmektedir.

Ötenazi işlemi birçok ülkede yasal olarak kullanılan bir ölüm tercihidir. Şu an dünya üzerinde en çok Hollanda, Amerika’nın Oregon, Washington, Montana ve Vermond eyaletleri, Lüksemburg ve Belçika devletlerinde ötenazi işlemi yasal bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Belçika ve Hollanda ülkelerinde ötenazi işlemini 12 yaşından itibaren çocuklar dahi kullanabilmektedir.

Ötenazi yasal olan ülkelerin yanı sıra yasal olmayan ancak çok zor durumlarda kullanan ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkeler İsviçre ve İsveç ülkeleridir. Ötanazi işlemi bu ülkelerde yasak olsa da hasta olan bireyin kondisyonu çok kötü ise ve her şeye rağmen tedavisi olmayan bir hastalığı taşıyor ise ötenazi işlemi yapılmaktadır.

Ötenazi işlemleri yasal ve yasal olmayan ülkelerin yanı sıra pasif olarak yasal olan ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerde aktif ötenazi kullanılması yasaktır. İngiltere, İspanya, Fransa ve Almanya şeklinde Avrupa devletlerinde pasif ötanazi yasal olarak tedavisi olmayan hastalara ölüme yardımcı olması açısından işleme alınmaktadır.

Bu ülkelerin yanı sıra İrlanda, Polonya, Yunanistan, İtalya, Romanya, Türkiye, Hırvatistan ülkelerinde pasif ve aktif olan ötenazi işlemi yasak olmakla beraber yan uygulamalarına başvurmak bile tamamen yasaktır. Türkiye bu konuda 1998 tarihinde Hasta Hakları yasasında Ötenazi Yasağı şeklinde kanun maddesi dahi koymuş ve bu işlemi tamamen yasaklayarak uygulayan kişilere ise cinayet cezası kadar ağır cezalar verilmektedir. Bu yasaya göre hasta kendisi bile istese ya da yakınları da istese hiçbir şekilde ötenazi işlemi yapılması yasaktır diye belirtilmiştir.


DİĞER ÖTENAZİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, ötenazi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan ötenazi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle