SGK Sağlık Provizyonu Sorgulama Alma

İçindekiler

  • Provizyon Nedir?
  • SGK Sağlık Provizyonu Sorgulama
  • GSS Provizyon Sorgulama

Provizyon Nedir?

Provizyon işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) çalışanlarının hastanelere başvurdukları zaman sigortalılık durumlarını sorgulamaya yarayan sistemdir. Yani bir sigortalı ya da emekli hastaneye başvurduğunda provizyon sorgulama sistemi sayesinde sağlık yardımlarından yararlanıp yararlanamayacağına bakılmaktadır. Sağlık provizyon aktivasyon sistemi yani SPAS; SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı‘nın aynı çatı altında SGK bünyesinde toplanmasından sonra sağlık yardımı hak sahipliği işlemlerinin tek bir uygulama altında yürütülmesi amacıyla 2012 senesinde hayata geçirilmiştir.

SGK Sağlık Provizyonu Sorgulama

Vatandaşlar genelde provizyon sorgulama işlemini hastanelere başvurduklarında sigortalarında herhangi bir sorun oluşmayacağından emin olmak için gerçekleştirmektedirler. Evlenen, boşanan, işten çıkarılan, sigorta durumu değiştirilen kişilerin sağlık provizyonları değişiklik göstermektedir. Bunun yanında vefat eden, emekli aylığı dondurulan ya da işten çıkarılan vatandaşların provizyonları da otomatik olarak iptal edilmektedir. Bu gibi durumlar için SGK provizyon sorgulama işlemi yapmanız provizyon durumunuzu öğrenmek ve herhangi bir sorun yaşamamak için oldukça önemlidir.

GSS Provizyon Sorgulama

GSS provizyon sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi aşağıda bulunan hizmet dökümü almak için yararlandığımız ESGM uygulaması sayesine de kolayca gerçekleştirebilmekteyiz.   

GSS provizyon sorgulama işlemi için öncelikle aşağıda bulunan SGK provizyon sorgulama işlemini gerçekleştireceğimiz hizmet dökümü aracında sizden istenilen T.C. kimlik numarası, cilt numarası, doğum yılı, il ve güvenlik kodu sekmelerini eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra “ Bilgileri Sorgula “ sekmesine basıyoruz. Açılan sayfada SGK provizyon sorgulama işleminiz için sağ kısımda yer alan liste içerisinde provizyon sorgulama seçeneğine daha sonra da sağlık provizyonu seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde SSK provizyon sorgulama işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Aynı şekilde provizyon sorgulama için E-Devlet kapısını da kullanmak mümkündür. E-Devlet sisteminin hayatımıza girdiği günden bu yana her geçen gün bir çok işlemi şifremiz ve T.C. kimlik numaramız ile ( www.turkiye.gov.tr) adresine giriş yaptıktan sonra kolayla gerçekleştiriyoruz.  Bunlardan bir tanesi de GSS provizyon öğrenme sistemi. Bunun için BURADAN sisteme giriş yaptıktan sonra sizden istenilen bilgileri girmeniz yeterlidir. Burada SPAS müstehaklık sorgulama adı altında geçmektedir.

Provizyon dökümü için provizyon alamıyorum, provizyon nasıl alınır, provizyon dökümü, GSS provizyon öğrenme, GSS provizyon sorgulama, provizyon nereden alınır,  4a / 4B / 4C için provizyon işlemleri ile ilgi soru sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

 


Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle