Akciğer Kanseri Hastaların İlaç Parasını Ödemek İçin Sigara İçmemiş Olma Şartı Getirildi !

sgk sigara içenlerin masraflarını karşılamayacak haberi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan akciğer kanseri hastalarının ilaç paraları hakkında düzenleme büyük tepkilere sebep oldu. Ülkemizde 100 bine yaklaşan akciğer kanseri hastası bulunmaktadır. SGK yapmış olduğu düzenleme ile akciğer kanseri hastalarının  ilaç paralarını ödemek için “hiç sigara kullanmamış” şartı koştu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurdan Saydan duruma büyük tepki göstererek,  SGK’nın akciğer kanseri, MS, lösemi gibi hastalıklarda getirdiği geri ödeme şartlarının vatandaş sağlığını kötü etkilediğini belirterek, “Bu durum kabul edilebilir değil” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu bununla da yetinmeyerek skleroz (MS) hastalarında kullanılan Fingolimod etken maddeli ilacın ödemesinin yapılabilmesi için  başka bir ilacın bir sene süre zarfında kullanılmış olma şartını da koştu. SGK tarafından alınan bu ilginç kararların sebebinin ise tasarruf amaçlı olduğu belirtildi. Resmi Gazete’de 24 Mart 2014 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama tebliğinde, bir ilacın ruhsatlı endikasyonları ve prospektüs dozu dışında kullanımının ancak Sağlık Bakanlığınca verilen endikasyon dışı ilaç kullanım onayı ile mümkün olduğu belirtiliyor ve bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Endikasyon Dışı İlaç Kullanımı Kılavuzu”nda belirtilen esaslara da uyulması şartı getiriliyor. Kılavuzda tanımlanmamış durumlar için de Sağlık Bakanlığı endikasyon dışı ilaç kullanımı onayı aranıyor. Ancak SGK 3 Mart günü itibariyle Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği endikasyon dışı ilaç kullanımındaki bazı ilaçları ödeme kapsamına almak için şartlar öne sürdü.

İçindekiler

  • Akciğer Kanseri Hastalarına Sigara İçmemiş Olma Şartı
  • MS Hastalarının Masraflarını Karşılamak İçin de Garip Şartlar Konuldu

Akciğer Kanseri Hastalarına Sigara İçmemiş Olma Şartı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı hastalıklara getirdiği geri ödeme şartları vatandaşların sağlığını kötü etkiliyor. Örneğin 3 Şubat günü akciğer kanseri hastalarının ilaç paralarını ödemek için SGK daha önce sigara içmemiş olma şartı koydu. Bu durumun kabul edilebilir olmadığını dile getiren Nurten Saydan şunları söyle:

“Hayati önemi haiz bir grup ilaç prospektüsünde belirlenen endikasyonlar dışında başka hastalıklarda da faydalı olabiliyor. Bu ilaçların SGK tarafından parasının ödenebilmesi Sağlık Bakanlığı’nın vereceği özel izinlere bağlı. Bu güne kadar bu uygulama adı geçen iki kurumun organize çalışmaları ile başarıyla sürdürülebilirken, SGK bu uygulamada kuralları zorlaştırıp, Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği izin belgelerini kabul etmeyerek hastaları adeta kendi haline bıraktı.

MS Hastalarının Masraflarını Karşılamak İçin de Garip Şartlar Konuldu

Akciğer kanseri, MS, Lösemi gibi bir çok hastalıkla mücadele eden hasta bu uygulamayla hayati riskle karşı karşıya kalma tehlikesinde kalıyor. Akciğer kanserinde kullanılan Erlotinib etken maddeli ilaç için SGK, vatandaşın ‘hiç sigara kullanmamış’ olmasını şart koşması ve daha önce sigara kullanmış olan kişilerin tedavisi için bu ilacın parasını ödememesi, Multipl skleroz (MS) hastalarında kullanılan Fingolimod etken maddeli ilacın ödenmesi için başka bir ilacın bir yıl süreyle kullanılmasını şart koşması, Azasitidin etken maddeli ilacın kronik miyelomonositer lösemi (KMML) ve akut miyeloid lösemi (AML) tedavisinde başarılı olsa bile 6 kürden fazla ödenmemesi, krizotinib etken maddesi içeren küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde kullanılan bir ilacın en az bir seri kemoterapi kullanmamış hastalara doktor gerekli görse bile ödenmemesi dikkat çekici birkaç örnek. Yani SGK daha önce sigara içti diye bir hastayı akciğer kanseri tedavisine uygun görmediği gibi, MS hastalığı olan bir hastanın başka bir ilaçla bir yıl zaman kaybetmesini şart koşarak adeta hastanın daha ağır ve gecikmiş bir MS hastalığıyla karşı karşıya kalmasını göze alabiliyor. “

Hastaların hayatlarını tehdit eden bu uygulama SGK ve Sağlık Bakanlığı tarafından derhal düzeltilmeli. Bunun için bu haberi sosyal ağlarda olabildiğince fazla şekilde paylaşmalı ve duruma tepki göstermeliyiz.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle