Anneye Çocuk Yardımı Yasası Yürürlüğe Girdi !

anneye çocuk parası yardımı 1.300 tl

Çocuk sahibi olmak isteyen vatandaşlara  müjdeli haber geldi. Bugün resmi gazetede yayımlanan “ilk altın devletten” yasası ile birinci, ikinci, üçüncü çocuklar için para ödenecek. Bu para üzerinde herhangi bir kesinti ya da haciz ise uygulanmayacak.  Anneye çocuk parası yasasının detaylarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

  • ANNEYE ÇOCUK TEŞVİK PARASI YASASI DETAYLARI
  • ANNEYE ÇOCUK PARASI NASIL ALINIR, NEREYE BAŞVURULUR?
  • Evlat Edinenlere de Benzer Haklar Getirildi

ANNEYE ÇOCUK TEŞVİK PARASI YASASI DETAYLARI

Çocuk sahibi olmayı teşvik etmek amacıyla uzun zamandır konuşulan ve tartışılan anneye çocuk yardımı yasası resmi gazetede yayımlandı.  Bu yasaya göre çocuk sahibi olan ailelere çocuk başına devlet altın parası ödeyecek. Resmi Gazete’de yayınlanmış yasaya göre; canlı dünyaya gelen birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum yardımı yapılacak. Bu çocuk parası Türk Vatandaşı olan anne ya da babaya ödenebilecek. Ancak her iki birey de Türk ise, çocuk parası anneye ödenecek.  Böylece üç çocuk için toplamda bin 300 kira çocuk yardımı alınabilecek.

Anneye çocuk parası yardımı miktarı ise hükümet isterse arttırabilecek. Verilecek olan doğum parası hiçbir kesinti ya da haciz gibi bir işleme tabi tutulamayacak.  Söz konusu ödemelerin ise nasıl yapılacağı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek. Çocuk yardımından gurbetçi ailelerin de yararlanması mümkün olacak. Şayet anne veya babadan bir tanesi Türk ise, doğum parası Türk vatandaşı olan bireye verilecek.

Çocuk sahibi olan kadınlara bir diğer kolaylık da çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi ile olacak. Aile paketi kapsamında ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4, üçüncü çocukta ise 6 ay olmak üzere yarım gün çalışma imkanı oluşacak. Çalışan kadının maaşını ise bu süreçte yarısını iş yeri, yarısını da İŞ-Kur verecek.  Memurlar ise çocuk sayısı kaç olursa olsun bu haktan faydalanabilecek ve 6 ay yarım gün çalışacak.

ANNEYE ÇOCUK PARASI NASIL ALINIR, NEREYE BAŞVURULUR?

Annelere verilecek olan 1300 tl’ye kadar çıkabilecek olan çocuk parası almak için  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 81 ilde bulunan il müdürlüklerine başvuru yapılması gerekecek. Gerekli bilgilendirme orada yapılarak mevcut miktar hesaba yatırılacak.

Evlat Edinenlere de Benzer Haklar Getirildi

Ailenin evlat edinmesi halinde ise ücretli ve ücretsiz doğum izin hakkı doğacak. Prematüre doğumlarda annelik izin hakları 9 aya göre (40 hafta) düzenlenecek. Doğumda babalar için verilen 3 günlük izin 5 güne çıkarıldı. Anne eğer isterse çocuğu ilkokula başlayana kadar yani 5.5 yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkına sahip olacak. Diğer yazılarımızda çocuk parası nasıl alınır, çocuk parası alma şartları gibi konulara değindik.

 

 

 


DİĞER SOSYAL GÜVENLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, sosyal güvenlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan sosyal güvenlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle