Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama

İçindekiler

  • Bağkur (4B) Hizmet Dökümü Nedir, Ne Demektir?
  • Bağkur (4B) Hizmet Dökümü Sorgulama

Bağkur (4B) Hizmet Dökümü Nedir, Ne Demektir?

4B eski sistemde Bağkur’a prim ödeyenler, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabıma bağımsız olarak çalışanlara denilmektedir. 4B, Bağ-Kur sigortalısı sayılmaktadır. Kendi adına bağımsız olarak çalışan esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı kişiler kendilerine Bağkur’luyum yerine 4B’liyim demektedir. Ancak mevcut sistemde bu artık kaldırılmış ve tüm sigortalılık türleri SGK çatısı altında toplanmıştır.

Hizmet dökümü ise içerisinde sigortalının prim ve sigorta bilgilerinin yer almış olduğu bir çeşit belgedir. Hizmet dökümü ile sigortalı, şahsına ait tüm sigorta bilgilerine ulaşabilir. Yani sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını, ne kadar bir ücret üzerinden yatırıldığını, kaç gün yatırıldığını veya ne zaman başladığı gibi bilgilere bu belge sayesinde görebiliyoruz. Peki 4b hizmet dökümü nasıl sorgulanır?

Bağkur (4B) Hizmet Dökümü Sorgulama

4B yani Bağkur hizmet sorgulama işlemi önceden SGK İnternet adresi üzerinde yer almakta olan ESGM sayfası üzerinden yapılıyordu. Ancak diğer çoğu SGK hizmeti gibi Bağkur hizmet dökümü sorgulama hizmeti de E-Devlet bünyesine alındı. Artık hizmet dökümü sorgulamak isteyen vatandaşlarımız, E-Devlet şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Akabinde de kolay bir şekilde hizmet dökümünüzü çıkartabiliyorsunuz.

Bağkur (4B) Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Harici olarak herhangi bir şekilde E-Devlet şifresi bulunmayan vatandaşlarımız bu şifreyi PTT şubelerinden temin edebilirler. Yine şifreyi almak istemezseniz de hizmet dökümü çıkartmak için bir yöntem daha bulunmaktadır. Dileyen kişiler SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunarak onaylı, resmi bir şekilde belgenin çıktısını şifresiz olarak alabilirler. Tabi SGK müdürlükleri ülkemizdeki en kalabalık olan yerlerden birisidir. Bu sebepten buraya gittiğinizde uzunca bir süre sıra bekleyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı belirttiğimiz şekilde online olarak bu belgeyi temin etmeniz ve SGK hizmet dökümü sorgulama yapmanız faydanıza olacaktır.

Hizmet dökümü belgenizi alarak prim gün sayınızı ve sigortalılığınıza ilişkin bilgileri görebiliyorsunuz. Bu sebepten her sigortalı muhakkak çeşitli aralıklarla hizmet dökümünü kontrol etmelidir. Bu yazımızda Bağkur hizmet dökümü alma hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER 4B HİZMET DÖKÜMÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, 4b hizmet dökümü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan 4b hizmet dökümü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle