Bakmakla yükümlü olmak nedir, olma şartları nelerdir, nasıl olunur?

Bakmakla yükümlü olmak nedir, nasıl olunur?

İçindekiler

 • Bakmakla yükümlü nedir, Bakmakla yükümlü olmak ne demektir?
 • Bakmakla Yükümlü Olma Şartları Nelerdir?
 • Malul / Engeli çocukların bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?
 • Bakmakla yükümlü olma başvurusu nereye ve nasıl yapılır, başvuruda gerekli belgeler nelerdir?
 • Bakmakla yükümlü belgesi nedir, bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge nereden nasıl alınır?
 • Kardeş, torunlar bakmakla yükümlü kişi olabilir mi?

Bakmakla yükümlü nedir, Bakmakla yükümlü olmak ne demektir?

Bakmakla yükümlülük, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre sizin sağlık güvencenizden faydalanabilecek olan kişilere denilmektedir. Eş, çocuk, anne ve baba bakmakla yükümlü olunan kişilerdir. Bu kişiler belirli şartlara haiz olunması durumunda herhangi bir sağlık primi ödemeden, sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Bu yazımızda bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir, bakmakla yükümlü nasıl olunur ve bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır detaylı olarak anlatacağız.

Bakmakla Yükümlü Olma Şartları Nelerdir?

Eşinizin, annenizin, babanızın veya çocuklarınızın sizin sağlık güvencenizden faydalanabilmesi için belirli şartlar aranmaktadır. Her fert için bakmakla yükümlü olma şartları aşağıda verilmiştir.

Eş için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

Eşiniz ile resmi nikahınızın olması ve eşinizin kendi sigortası, bağkuru veya emekli maaşının olmaması durumunda eşiniz sizin sağlık güvencenizden faydalanabilmektedir.

Kız çocuğu için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

Kız çocuklarının anne veya babanın sağlık güvencesinden faydalanabilmesi için iki ayrı dönem bulunmaktadır.  Şayet ebeveynlerin yani anne ve babanın sigorta başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ise farklı bir uygulama, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ise farklı bir uygulama söz konusu olacaktır. Buna göre anne ya da babanın ilk sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlardaki başlangıcı;

 • 1 Ekim 2008 sonrası ise kız çocuğu 18 yaşını tamamlayana kadar anne ve babasının aktif güvencesinden faydalanır. Lisede okuması durumunda ise 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede okuması durumunda ise 25 yaşını tamamlayana kadar anne ve babasının sağlık sigortasından faydalanabilir. 18 yaşını tamamlamış olan kız çocukları eğitimlerine devam etmiyorlarsa, sağlık sigortasına geçmesi gerekir. (BKZ. Genel Sağlık Sigortası )
 • 1 Ekim 2008 öncesi ise yukarıda saymış olduklarımızdan farklı olarak kız çocuğu okumasa bile evleneceği tarihe kadar anne ya da babasının sağlık sigortasından faydalanabilir.

Erkek çocukları için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

 • Erkek çocukları da 18 yaşına kadar anne ve babasının sağlık güvencesinden yararlanmaktadır.
 • Lisede okuyan erkek çocukları 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede eğitimlerine devam eden erkek çocukları ise 25 yaşını doldurana kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalanırlar.

Anne ya da babası ilk defa 1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli sandığı kapsamında memur olan erkek çocukları, herhangi bir okuma şartı gözetilmeksizin 25 yaşına kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir.

Anne ya da baba için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

 • Anne ya da babanın herhangi bir sigortasının bulunmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
 • Sistemde kayıtlı gelir testi başvurusunun olması ( Gelir testi şarttır. Gelir testi olmadan SGK anne ya da babanızı sigortanız üzerinden kaydetmez.)

Malul / Engeli çocukların bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

Malul çocukların bakmakla yükümlü kişi olabilmeleri yani sizlerin sağlık güvencenizden faydalanabilmeleri için Sağlık Kurulu Raporu ile beraber SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu başvuruyu incelemekte ve bakmakla yükümlü olduğu kanaatine varırsa, çocuk sizin sağlık güvencenizden faydalanabilir.

Bakmakla yükümlü olma başvurusu nereye ve nasıl yapılır, başvuruda gerekli belgeler nelerdir?

Bakmakla yükümlü başvurusunu herhangi bir Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz. Başvurunuzu sağlık yardımı talep ve taahhüt formu ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu belgeyi aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu İndirmek İçin TIKLAYIN

Yukarıda indirme bağlantısını vermiş olduğumuz belgeye ek olarak kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır. Şayet öğrenci iseniz ve anne ya da babanızın sağlık güvencesinden faydalanmak istiyorsanız öğrenci belgenizi yanında bulundurmalısınız. Öğrenci belgesi nasıl alınır öğrenmek için TIKLAYIN.

Şayet malul çocuğunuz varsa ve bu çocuk için başvuruda bulunuyorsanız, sağlık kurulu raporu ve çocuğa ait kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneğini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Bakmakla yükümlü belgesi nedir, bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge nereden nasıl alınır?

Aslında bakmakla yükümlü belgesi diye bir belge bulunmamaktadır. Ancak SGK tarafından sunulan hizmetlerden birisi olan provizyon sorgulama ile kişinin kimden sigortalı olduğu, kimin sigortasından faydalandığı öğrenilebilmektedir. Bu belgeyi herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğünden temin edebileceğiniz gibi E-Devlet üzerinden de kolaylıkla alabilirsiniz. Provizyon sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi BURADA bulunan yazımızda detaylı olarak anlattık.

Kardeş, torunlar bakmakla yükümlü kişi olabilir mi?

Kardeşiniz veya torunlarınız bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık güvencenizden faydalanamazlar. Bakmakla yükümlü olunan aile fertleri yukarıda detaylı olarak verilmiştir. Bakmakla yükümlülük belgesi nereden nasıl alınır? Bakmakla yükümlü olmak nedir, ne demektir? Bakmakla yükümlü olduğunu gösterir, olduğuna dair belge nasıl alınır? Bakmakla yükümlü olunan anne, baba, kardeş, erkek ve kız çocuk. Bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri, fertleri kimlerdir? Çalışanın, çalışanların, memurun, öğrenci, emeklinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler kimlerdir? Bakmakla yükümlü talep formu, beyannamesi, dilekçesi, yaş sınırı ve fazlası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle