Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Geçtiğimiz yıllarda yeni bir uygulama olarak karşımıza çıkan Genel Sağlık Sigortası yani GSS herhangi bir sigortaya bağlı olmayan vatandaşlar için bir zorunluluk olmuştur ve bu sistemden yararlanabilmek için belirli prosedürleri takip etmek gerekmektedir. Genel sağlık sigortasından faydalanmak için ise gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Gelir testi yaptıran bireyler ise gelir testi sonucu nereden alınır, ne zaman belli olur, kaç günde belli olur merak etmektedir.

İçindekiler

  • Gelir Testi Sonucu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
  • Gelir Testi Sonucunu Nereden Öğrenebilirim?
  • Gelir Testi Sonucu Ne Zaman Belli Olur?
  • Gelir Testi Sonucu Bulunamamıştır Nedir, Ne Demektir?

Gelir Testi Sonucu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası, herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için uygulamaya koyulmuş bir sistemdir. 1 Ocak 2012 yılından itibaren zorunlu olarak uygulanan Genel Sağlık Sigortası, tüm sağlık hizmetlerinden vatandaşların yararlanmasını sağlamak amacıyla yürürlüğe girmiştir. 18 yaşından büyük, çalışmayan ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşlar zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası primi ödemekle yükümlüdürler. Bu uygulamaya göre gelir testi yapılarak vatandaşların aylık gelirleri tespit edilmektedir. Asgari ücretin 1/3 oranından daha fazla geliri olan vatandaşlar prim ödemek zorundadır. Sorgulama sonucunda G0, G1, G2, G3 gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Gelir testi Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmayan ve bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşların ve aile bireylerinin gelirinin tespit edilmesi için yapılmaktadır. Gelir tespiti yapılırken aynı hanede yaşayan aile bireylerinden, eş, evli olmayan çocuklar, büyük ana ve baba da uygulamaya dahildirler. Tüm bireylerin geliri tespit edilerek prim ödenip ödenmeyeceğine karar verilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleştirilen Gelir Testi öncesinde kişinin ikametgahının bulunduğu kaymakamlığa giderek başvuruda bulunması gerekir. Aile bireylerinin tamamının gelirinin toplamı belirlendikten sonra kişi başına düşen gelir hesaplanır. Bu noktada aile bireylerinin taşınır ve taşınmaz malları da dikkate alınmaktadır.

Gelir Testi Sonucunu Nereden Öğrenebilirim?

Gelir testi sonucunu öğrenmek için e-Devlet Kapısı üzerinden gelir tesri sonucu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu işlem oldukça kolaydır. İlk önce https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama adresine gidin. T.C. Kimlik Numarası ve şifrenizle e-Devlet Kapısı’na giriş yapın. Doğru bir şekilde giriş yaptıktan sonra sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

Gelir testi sonucu ne zaman belli olur

Gelir testi sonucu ne zaman belli olur

Gelir Testi Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Gelir testi yaptırdıktan sonra ortalama olarak 15 gün içerisinde gelir testi sonucunuz açıklanmaktadır. Akabinde de yukarıda vermiş olduğumuz bağlantı sayesinde kolaylıkla gelir testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bazı zamanlarda sistemsel yoğunluklardan dolayı sonuçların açıklanmasının 1 ayı bulabildiği görülmektedir. Vermiş olduğumuz süre ortalama süredir. Net bir tarih E-Devlet veya herhangi bir yerde belirtilmemektedir.

Gelir Testi Sonucu Bulunamamıştır Nedir, Ne Demektir?

Gelir testi yaptırmayan veya gelir testi sonucu henüz açıklanmamış kişilerde gelir testi sonucu bulunamamıştır şeklinde bir uyarı çıkmaktadır. Bu uyarı gelir testi sonucunu öğrenme işlemi sırasında karşınıza çıkar. Şayet gelir testi yaptırdıysanız sonuçların açıklanmasını beklemeli, şayet yaptırmadıysanız da en kısa sürede müracaatlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Bu yazımızda SGK gelir testi sonucu nasıl alınır, gelir testi sonucu kaç günde belli olur, gelir testi sonucu indir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca gelir testi sonucunda hata olduğunu düşünüyorsanız Gelir Testine Nasıl İtiraz Edilir yazımızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.


DİĞER GELİR TESTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, gelir testi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan gelir testi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle