GSS Primi Ödenmezse Ne Olur?

GSS prim borcu

Genel sağlık sigortasına 18 yaşını geçmiş erkek çocukları, çalışmayanlar veya Bağ-Kur , Emekli sandığı ya da SSK’ya tabi olmayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için gelir testi yaptırıp, gelir testinin durumlarına göre Sosyal Güvenlik Kurum’larına ya hiç ücret ödemeden yada şu anki rakamlara göre ” bu rakamlar sık sık değişmektedir. ” 35 lira, 50 lira, 240 lira gibi ücretler ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği durumdur. Gelir testi 1 ocak 2012 tarihinde bazı istisnalar hariç genel sağlık sigortasının zorunlu hale gelmesi ile hayatımıza girdi. Peki gelir testi yaptırıp, bize çıkan miktarlarda primlerimizi ödemezsek ne olur?

GSS Primi Ödenmezse Ne Olur?

Gelir testi yaptırıp, prim yatırması gerekenler hastaneye gittiklerinde 60 gün ve aşan bir prim borcu gözüktüğünde sistem cevap vermeyecek ve sağlıktan yararlanma hakkı bulunmadığı için vatandaş burada ilaçlarını alabilmek için cebinden para ödeyecektir. Daha sonra borçlu olduğu dönem borcunu yatırırsa Genel Sağlık Sigortası kalmış olduğu yerden devam edecektir.

Genel Sağlık Sigortalısı her ay hesabına çıkan parayı ödemekle yükümlüdür. Şayet bu primler yatırılmazsa Sosyal Güvenlik Kurumu şahsa haciz işlemi başlatacaktır. Genel Sağlık Sigortalısı prim borçlarını ödemezse hem her ay borcu birikecek, ayrıca gecikme zammı ilave edilecek hemde borçlu olduğu için sağlık yardımlarından yararlanamayacak.

Sonuç olarak düşündüğümüzde hastane hizmetlerinden faydalanabilmemiz için primlerimizin ödenmesi, yine adımıza yasal icra takibinin başlamaması ve haciz işlemleri sonucunda olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için prim borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Şahsınızın ne kadar prim borcu olduğunu öğrenmek için TIKLAYIN

 


DİĞER GSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, gss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan gss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle