İşsizlik Maaşı Nedir? İşsizlik Ödeneğini Kimler Alabilir?

işsizlik maaşı nedir nasıl alınır

İçindekiler

  • İşsizlik Maaşı (Ödeneği) nedir, ne demektir?
  • Kimler işsizlik maaşı alabilir, alma şartları nelerdir?
  • İşsizlik maaşı nasıl, nereden alınır?
  • İşsizlik maaşı ne kadar süre alınır?

İşsizlik Maaşı (Ödeneği) nedir, ne demektir?

İşten çıkarıldığınızda ya da istifa ettiğinizde bir işe girene kadar belirli bir süre temel ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla verilen ödemeye işsizlik maaşı denilmektedir.  İşsizlik maaşı almış olduğunuz brüt maaşa ve prim gününüze göre değişiklik göstermektedir. Peki kimler işsizlik maaşı alabilir, işsizlik ödeneğinden kimler yararlanabilir, işsizlik maaşı alma şartları neler,  nasıl hak kazanılır, işsizlik maaşı nasıl alınır hepsi yazımızın devamında..

Kimler işsizlik maaşı alabilir, alma şartları nelerdir?

Her çalışanın işsizlik maaşı hakkı bulunmaktadır.  Çünkü sigorta primleriniz yatırılırken bu kapsamda brüt maaşınız üzerinden yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet olmak üzere kesinti gerçekleştiriliyor.  Fakat işsizlik maaşı almaya hak kazanmanın bazı şartları bulunmaktadır.  Bunlar arasında birinci ve en önemli şart işten çıkarılmış olmaktır. Ancak işten çıkarılma olmadan kendi isteğiyle işten ayrılanlar için istisnai birkaç durumda yine işsizlik maaşı alabilmektedirler. Bu durumu yazımızın devamında işleyeceğim. İşsizlik ödeneği almak için 120 gün prim ödeyip çalışmak da istenilen bir diğer şart. Bunun yanında son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş yani sigortalı bir işte çalışmış olmanız da istenilen diğer bir şart.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılanlar (istifa edenler) İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İstifa eden kişilerin de belirli şartlarda işsizlik maaşı alma durumları söz konusu olabilmektedir. Çalışma hayatında “ haklı fesih “ diye bir kavram bulunmaktadır. Şayet iş yerinizden haklı bir sebep gözeterek ayrılmışsanız, ihbar tazminatı haricinde kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilirsiniz. Peki işten ayrılanlar yani istifa edenler için işsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

İşverenin ahlak ve iyi niyet durumlarına uymayan davranışları, iş yerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması, işin veya iş yerinin niteliğinin değişmesi gibi haklı fesih sebepleri arasında yer alan nedenlerden dolayı istifa etmişseniz işsizlik maaşı almaya hakkınız bulunur.Bunların yanında işverenin işçinin maaşını ödememesi ya da eksik veya düzensiz ödemesi gibi durumlar da geçerli sebepler olarak göze çarpmaktadır.

Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılırsam İşsizlik Maaşı Alabilir Miyim?

İşyerinden ”askere gideceğim” diye ayrılmışsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak askerde geçen süreleri işsizlik maaşı olarak alamıyorsunuz. Askerlik bittiğinde 30 gün içerisinde İŞKUR’a müracaat ettiğinizde askerlik yaptığınızda geçen süre yokmuş gibi yani işten yeni ayrılmış gibi görünerek İŞKUR size, 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.

İşsizlik maaşı nasıl, nereden alınır?

İşsizlik maaşı alabilmek için işyerinizden bir işten ayrılma bildirgesi almanız gerekmektedir. Bunu üç nüsha şeklinde hazırlayıp bir nüshasını işvereninize, bir nüshasını bildirgeye çıkış nedeni eklenerek İŞKUR’a iletiyorsunuz. Elinizdeki örneği ise muhafaza ediyorsunuz. İŞKUR daha sonra işten çıkarılma sebeplerinizi kontrol ederek işsizlik maaşı verilip veirlmeyeceğine karar vermektedir.

İşsizlik Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

İşsizlik maaşı alabilmek için işten çıkış tarihinizden itibaren 30 iş günü içerisinde herhangi bir İŞKUR şubesine şahsen ya da internet üzerinden online olarak İşsizlik Ödeneği Başvuru Formu’na tıklayarak (www.iskur.gov.tr) başvuruda bulunulması gerekmektedir. Şayet 30 günlük süreyi aşarak işsizlik maaşı başvurusu yapmışsanız, geçen her günün ödemesini İŞKUR’dan talep edemezsiniz. Örneğin 50 gün sonra gidip başvuruda bulunduysanız, 20 günlük sürenin ödemesini alamazsınız. İŞKUR başvurunuzu değerlendirerek işsizlik ödeneği almaya hakkınız olduğu kararını verirse  cep telefonunuza mesaj yoluyla bildirim gelmektedir. Bu mesajı alarak en yakın PTT şubesinden gidip maaşınızı çekebilmektesiniz.

İŞKUR İşsizlik Ödeneği Başvuru Formu için TIKLAYINIZ

Artık E-Devlet sistemi üzerinden de işsizlik ödeneği başvurusu yapabilmek mümkün hale geldi. Yukarıda paylaştığımız bağlantı sayesine şayet İŞKUR’a üyeliğiniz bulunmaktaysa E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile başvuru dilekçesi karşınıza gelir. Bilgileri eksik doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak online olarak yapacağınız başvuru işleminden sonra belgelerinizin posta yolu ile İŞKUR’a iletilmesi gerekmektedir.

İşsizlik maaşı ne kadar süre alınır?

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.,

NOT :  Bazı vatandaşlar işsizlik maaşı alırlarken bir sigortalı ya da sigortasız işe girmektedirler. Bu durumu tamamen illegaldir. Tespiti halinde geriye dönük yapılmış işsizlik maaşı ödemeleri faiziyle beraber geriye alınmaktadır. Bu duruma düşmemek için en geç 15 iş günü içerisinde bir İŞKUR şubesine başvurarak çalışmaya başladığınızı bildirmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda işsizlik maaşı nedir, işsizlik ödeneğinden kimler yararlanabilir, işsizlik maaşı alma şartları – koşulları nelerdir, işsizlik maaşı ne kadar süre verilir, işsizlik ödeneğine nasıl başvurulur, işsizlik maaşı nasıl alınır, kimlere verilir gibi işsizlik ödeneği hakkında merak ettiklerinize cevap bulmaya çalıştık. Konu hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümünden www.iskur.web.tr editörlerine yöneltebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan işsizlik maaşı nasıl alınır öğrenebilirsiniz.


DİĞER İŞSİZLİK MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, işsizlik maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan işsizlik maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle