SSK ( 4A ) Borç Sorgulama

ssk borç sorgulama öğrenme

Ülkemizde yaşamakta olan 70 milyon şahsın 50 milyondan fazlası Sosyal Sigortalar Kurumu yani SSK bünyesine bağlı olarak hizmet görmektedir.  Durum böyle olunca Sosyal Sigortalar Kurumu’nun günümüz teknolojilerini ve gelişmelerini yakından takip etmesi ve hatta öncü olması zorunluluğunu taşımaktadır. SSK bu zorunluluğu şimdiye kadar layıkıyla yerine getirmiş ve internet, bilişim teknolojilerini kurumlar bazında en güzel uygulayan kurumların başında yer almıştır. Sunduğu hizmetlerden bir tanesi ise SSK borcum var mı öğrenmek için hazırlamış olduğu SSK borç sorgulama araçlarıdır.

İçindekiler

  • SSK BORÇ SORGULAMA
  • GSS BORÇ SORGULAMA
  • İŞVEREN SSK BORÇ SORGULAMA

SSK BORÇ SORGULAMA

Önceleri E-SGM hizmeti kapsamında öğrenebileceğimiz Sosyal Sigortalar Kurumu borç sorgulama işlemi için, E-SGM uygulamasının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kapatılmasının ardından E-Devlet Kapısı ve Web Tahsilat uygulamasını kullanıyoruz. Bildiğiniz üzere Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu uzun bir zamandır Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında hizmet veriyor.  Bu sebeple SSK borç sorgulama için SGK bünyesinde hizmet veren araçları ve neredeyse her kurumun bağlı olarak hizmet sunduğu E-Devlet Kapısını kullanabilmekteyiz.

GSS BORÇ SORGULAMA

Genel Sağlık Sigortası yani GSS, herhangi bir sosyal güvence altında bulunmayan ve çalışmayan kişilerin devlet tarafından ücretsiz ya da belirli bir ücret karşılığı sağlık hizmetlerinden faydalanmasıdır.  Genel Sağlık Sigortası 18 yaşını doldurmuş ve sigortalı olmayan her bireyi kapsamaktadır.  Sistem için öncelikle gelir testi yaptırmanız ve ardından gelir testi sonucuna göre size verilen ücret karşılığı sağlık hizmetlerinden faydalanırsınız. Bu kuruma ait herhangi bir borcunuzun bulunup bulunmadığını BURADA yer alan konumuz üzerinden rahatlıkla sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

İŞVEREN SSK BORÇ SORGULAMA

İşverenler için SSK borç sorgulama işlemi de bir o kadar kolay bir hale getirilmiştir. Bu işlemi gerçekleştirmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size verilmiş olan barkod numarasını kullanabilmekteyiz.  İşlem için aşağıda bulunan araca barkod numarasını girerek listele butonuna basmalısınız.

SSK borç sorgulama içerisinde yer alan işveren borç öğrenme ve GSS prim borcu sorgulama işleminin şifresiz ve T.C. kimlik numarası ile nasıl yapabileceğinizi detaylarıyla anlattık. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle