Türkçe Yeterlik Sınavı nedir, ne işe yarar?

İçindekiler

  • Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Nedir?
  • Türkçe Yeterlilik Belgesi Ne İşe Yarar?
  • Türkçe Yeterlilik Sınavına Kimler Girebilir?
  • Türkçe Yeterlilik Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?
  • Türkçe Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Yapılmaktadır?
  • Türkçe Yeterlilik Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
  • Türkçe Yeterlik Belgemi kaybettim. Ne yapmalıyım?
  • Türkçe Yeterlilik Sınavı Ücreti Ne Kadardır?

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Nedir?

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin dil yeterliliklerini ölçebilmek adına bir sınav geliştirmiştir. Bu sınava Türkçe Yeterlilik Sınavı yani bilinen adıyla TYS adı verilmiştir. Türkçe Yeterlilik Sınavı, okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin ölçülmüş olduğu bir muafiyet sınavıdır. Bu sınavı başarı ile veren adaylara Türkçe Yeterlilik Belgesi verilmektedir.

Ülkemiz son yıllarda yabancı öğrencilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Söz konusu öğrencilerin üniversitelere kabul edilmesinin kolaylaştırılması ve Türkçe seviyelerinin doğru ölçütler baz alınarak değerlendirilmesi açısından Türkçe Yeterlilik Sınavı büyük önem taşımaktadır. Hedef ileride Türkçenin uluslararası geçerliliğe sahip standart sınavı olmasıdır.

TYS sınavı iki oturumda gerçekleşmektedir. 1. oturumda adayların okuma, yazma ve dinleme becerileri ölçülürken, 2. oturumda konuşma seviyeleri ölçülmektedir. Birinci oturum okuma 60, dinleme 45 ve yazma 60 olmak üzere toplam 165 dakikadan oluşmaktadır. İkinci oturumda ise bağımsız konuşma 5, karşılıklı konuşma 10 olmak üzere 15 dakikadan oluşur. İki oturumun yani sınavın toplam süresi ise 180 dakikadır.

Sınavda her bir beceri alanından en az % 50 (12,5 puan) oranında başarı sağlamak koşulu ile toplamda 55-70 arası puan alan adaylara B2, 71-88 arası puan alan adaylara C1, 89-100 arası puan alan adaylara ise C2 Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir.

Türkçe Yeterlilik Belgesi Ne İşe Yarar?

Türkçe Yeterlilik Sınavı’na girerek alacağınız Türkçe Yeterlilik Belgesi ile ülkemizde yer alan üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında yer alan Türkçe hazırlık sınıflarından muaf olabilirsiniz.  Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere TYS bir muafiyet sınavıdır.

Türkçe Yeterlilik Sınavına Kimler Girebilir?

Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler, Türkiye’deki üniversitelere başvuru ve kabul için Türkçe dil yeterliğini belgelendirmesi gereken öğrenciler, yurt dışında çeşitli kurumlarda Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları, Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen tercümanlar, kısacası Türkçe dil yeterliğini ölçmek isteyen herkes TYS’ye girebilir.

Türkçe Yeterlilik Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkçe Yeterlilik Sınavı başvurusu, Ankara’da yer alan Yunus Emre Enstitüsü veya yurt dışında Türk Kültür Merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Bizzat giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Türkçe Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Yapılmaktadır?

TYS, Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında her sene üç kez yapılmaktadır. Ancak taleplerin fazla olması sebebiyle sınav sayısı arttırabilir. TYS, Yunus Emre Enstitüsü, Yunus Emre Kültür Merkezleri ve Enstitünün işbirliği içerisinde bulunduğu kurum ve kuruluşlarda yapılmaktadır.

Türkçe Yeterlilik Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sınav sonuçları genel itibariyle sınav yapıldıktan 15 gün içerisinde açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yeterlilik belgeleri kargolara teslim edilmektedir.

Türkçe Yeterlik Belgemi kaybettim. Ne yapmalıyım?

Türkçe Yeterlilik Belgesini kaybeden aday bir kereye mahsus yeniden belgeyi çıkartma talebinde bulunabilir. Ancak bu durumda baskı ve gönderim masraflarını karşılaması gerekmektedir.

Türkçe Yeterlilik Sınavı Ücreti Ne Kadardır?

ÜLKELER TYS ÜCRETLERİ
Japonya 210 $
Hollanda 160 €
Fransa 160 €
Belçika 160 €
Almanya 160 €
İngiltere 150 £
Polonya 120 €
Romanya 120 €
Macaristan 120 €
İran 200 $
Güney Afrika 150 $
Endonezya 150 $
Fas 140 $
Lübnan 140 $
Mısır 130 $
Ürdün 130 $
Azerbaycan 130 $
Kazakistan 130 $
Gürcistan 100 $
Tataristan 100 $
Arnavutluk 75 €
Bosna Hersek 75 €
Kosova 75 €
Makedonya 75 €
Türkiye 350 TL
KKTC 350 TL

Bu yazımızda Türkçe Yeterlilik Sınavı nedir, Türkçe Yeterlilik Sınavı ne işe yarar, Türkçe Yeterlilik Sınavı ne zaman, nerede yapılır ve ücreti ne kadardır? Türkçe Yeterlilik Belgesi ne işe yarar? Türkçe Yeterlilik Belgesi nereden alınır? Türkçe Yeterlilik Belgesi nasıl alınır detayları ile anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, türkçe yeterlilik sınavı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan türkçe yeterlilik sınavı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle