Açık alanlarda alkol almak yasak mıdır?

Açık alanda alkol almanın cezası

Antalya, Zonguldak, Düzce, Manisa gibi çeşitli illerimizde son dönemlerde yeni bir yasak yürürlüğe girmiş durumda. Buna göre bu illerimizde açık alanlarda yani sahilde, parkta gibi konumlarda alkol tüketimi gerçekleştirmenin yasak olduğu belirtilmektedir. Peki açık alanda alkol almak, kullanmak yasak mıdır?

İçindekiler

  • Açık alanlarda alkol almak yasak mıdır?
  • Açık alanlarda alkol almanın cezası nedir?

Açık alanlarda alkol almak yasak mıdır?

Açık alanlarda alkol tüketimi Kabahatlar Kanunu Madde 35’de açıklanmış durumdadır. Buna göre; “(1) sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişiye, kolluk görevlileri tarafından elli türk lirası idarî para cezası verilir. kişi, ayrıca sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kontrol altında tutulur.”

Buna göre sokakta alkol almak veya kullanmak yasak değildir. Ancak nasıl oluyor da kolluk kuvvetleri sahilde bira içen, rakı içen kişilere ceza kesebiliyorlar? Kabahatlar Kanunu’na göre sokakta alkol almak yasak değil. Ancak sokakta sarhoş olup etrafa zarar vermek yasak ve bu durumda ceza yersiniz. TDK sarhoş kelimesini ise şu şekilde tanımlamış:

tdk’ye göre sarhoş: far. ser + ¬oş

sf. 1. alkollü içki veya keyif verici bir madde sebebiyle kendini bilmeyecek durumda olan (kimse), esrik, mest, sermest, başı dumanlı, kafası bulutlu, kafası iyi, kafası dumanlı, kafası kıyak.

2. mec. bir şeyden çok fazla mutluluk duyan: zafer sarhoşu.

3. zf. mec. hoşa giden bir etki ile kendinden geçmiş olarak, esrik: arılar bahar çiçekleriyle sarhoş dolaşıyorlar.

Yani kısaca bir promil limiti olmamakla beraber kendinizin bilincinde ve herhangi bir rahatsızlık vermiyorsanız bu Kabahatlar Kanunu’na göre ceza yazılmamalıdır.

Açık alanlarda alkol almanın cezası nedir?

Çeşitli valiliklerce yazımız başında park, bahçe, sokak, sahil gibi alanlarda alkol tüketiminin yasaklandığını belirtmiştik. Bu yasağa uymayan kişilere ise 100 TL para cezası kesilmektedir. Sokakta alkol kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AÇIK ALANDA ALKOL CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, açık alanda alkol cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan açık alanda alkol cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle