Adıma çekilmiş kredi var mı, nasıl öğrenirim? Nasıl sorgularım?

Adıma çekilmiş kredi var mı nasıl öğrenirim?

İçindekiler

  • Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı, Nasıl Öğrenirim?
  • Adıma Kredi Var Mı Nasıl Sorgularım?
  • Adıma Haberim Olmadan Kredi Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı, Nasıl Öğrenirim?

Kredi; bankalar ya da bir takım kuruluşlar tarafından kişilere verilen geri ödemeli paradır. Kredi; kişinin gelir düzeyine göre verilir ve kişinin gelirine göre bir geri ödeme planına sahiptir. Herkesin gelirine göre belirli bir kredi sınırı vardır ve bu sınır üzerinde kredi alması mümkün değildir.

Adıma çekilmiş kredi var mı sorusu aklınızı kurcalıyorsa; öğrenmek için cüzzi bir ücret karşılığında İnternet bankacılığını kullanan her bankada risk dökümünü listeleyebiliyorsunuz. Günümüzde bu tarz haberleri çok fazla duymaya ve görmeye başladık. İnsanlar artık en yakın arkadaşının, çalışanının kimlik bilgilerini kullanarak, ufak bir fotoğraf değişimi ile kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. Bu tarz olayların önüne geçmek için kimliğinizi kaybettiyseniz fark ettiğiniz anda hemen karakola başvurmanız ve gazeteye ilan vermeniz gerekir. Eğer kimliği bulan kişi sizinle ilgili önemli bilgileri de biliyor ise risk daha da büyüyor. Sistemde kayıtlı bir telefon numarasının olması ise hayat kurtarıcı olabiliyor. Çünkü yeni bir telefon kaydı için öncelikle eski telefon numarasını aramak hala bazı bankacıların önem verdiği bir önlem.

Adıma Kredi Var Mı Nasıl Sorgularım?

Kişi adına çekilen kredinin olup olmadığını teker teker bankaları arayıp sorgulatarak da takip edebilir ancak bu çok zorlu bir süreç olacaktır. Kredi kayıt bürosunun hazırladığı risk raporunda kişi kendine ait konut, taşıt, tüketici kredileri ile kredi kartı ve de kredili mevduat hesabı bilgilerini öğrenebilmektedir. Bu bilgiler düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliğine iletilmektedir ve ardından da kredi kayıt bürosu tarafından düzenlenmekte ve rapor edilmektedir. Risk raporunu KKB’nin bir markası olan Findeks üzerinden 4 TL+KDV ödeyerek satın alabilirsiniz. Daha sonra aylık periyotlar şeklinde alıp devamlı olarak finansal durumunuz kontrol edebilirsiniz. Risk raporu son 5 yılı sunmaktadır.

Adıma Haberim Olmadan Kredi Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Şayet böyle bir durumdan haberdarsanız öncelikle kredi çekilen bankayı arayarak durumu iletin, ilgili ödemeler konusunda kendilerini bilgilendirin. Ardından doğrudan Cumhuriyet Savcılığına giderek şikayette bulunun. İlgili dava sürecini bankanızla da paylaşmanız işlemleriniz için faydalı olacaktır. Geç kalmadan şikayetinizi yapmanız oldukça önemlidir. Daha önce mağdurların lehine sonuçlanan ve bankanın ilgili süreçte suçlu bulunduğu çok sayıda dava vardır. Konu hakkında tüm soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KREDİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, kredi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan kredi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle