Adıma Kayıtlı Kaç Hat Var? Nasıl Öğrenirim?

adıma kayıtlı hat var mı sorgulama öğrenme

Geçtiğimiz günlerde BTK’nın internet sitesinden sorgulama yapan bir vatandaş adına kayıtlı tam 300 cep telefonu hattı olduğunu öğrendi. Bu sayede vatandaşı dolandıran şebeke binlerce lira borcu vatandaşa yükledi.  Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için günümüz teknolojisinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak gerek. Bunlardan bir tanesi ise hat sorgulama. Adıma, üzerime açılmış kaç hat var nasıl öğrenirim diyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İçindekiler

  • ADIMA AÇILMIŞ KAÇ HAT VAR? NASIL ÖĞRENİRİM?
  • HAT SORGULAMA
  • ÜZERİME BENDEN HABERSİZ HAT AÇILMIŞ. NEREYE NASIL ŞİKAYET EDERİM?

ADIMA AÇILMIŞ KAÇ HAT VAR? NASIL ÖĞRENİRİM?

Hat sahibi olabilmek için birkaç yasal mevzuatı yerine getirmek ülkemizde yeterli olmaktadır. Hal böyle olunca bilgilerinizi ele geçiren kişiler adınıza yüzlerce hat açarak dolandırıcılık yapabiliyordu.  BTK yani Bilgi Teknolojileri  ve İletişim Kurumu bu olayın önüne geçebilmek için hat sorgulama hizmetini kullanıma açmıştı. Ancak bir çok hizmet gibi bu hizmet de artık E-Devlet Kapısı bünyesinde hizmet verecek. Hat Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar önceleri şifresiz olarak BTK sitesini kullanabilirken, artık T.C. kimlik numarası ile ve E-Devlet şifresi ile bu hizmeti alabiliyorlar. Peki ama nasıl ?

HAT SORGULAMA

GSM Hat sorgulama sistemini şimdiye kadar milyondan fazla insan kullandı. İstatistiklere göre 10 binden fazla kişi isimleri adına 10’dan fazla hat açıldığını öğrenirken, 30 binden fazla kişinin de üzerine 5’den fazla hat olduğu anlaşıldı.  “Benim başıma gelmez” demeyin. Adınıza kayıtlı herhangi bir dava olup olmadığınızı, borcunuzun olup olmadığını ya da adıma açılmış hat var mı kolaylıkla öğrenebiliyoruz. İnternetin bize getirdiği kolaylıkları son raddesine kadar kullanarak bu tarz mağduriyet olaylarının önüne geçebilir ve kendimizi ya da diğer vatandaşları mağdur olmaktan kurtarabiliriz.

Avea Vodafone Turkcell ya da başka herhangi bir operatörde üzerime kayıtlı hat var mı öğrenmek için TIKLAYINIZ

E-Devlet Kapısı bünyesi araçlarından bir tanesi olan mobil hat sorgulama sistemini kullanmak için E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ya da diğer giriş yollarında istenilen bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ardından size vermiş olduğumuz yukarıda bulunan bağlantıya tıklayarak saniyeler içerisinde adınıza kaç hat var öğrenebilirsiniz.

ÜZERİME BENDEN HABERSİZ HAT AÇILMIŞ. NEREYE NASIL ŞİKAYET EDERİM?

Yukarıda bulunan hat sorgulama bağlantısı sayesine adınıza birden fazla hat açıldığını ve bunların sizin bilginiz dahilinde olmadığını anladıysanız hiç vakit kaybetmeden savcılığa giderek aşağıda bulunan dilekçe örneği ile şikayette bulunun. Gidip şikayette bulunduktan sonra ise kapatmak istediğiniz hat hangi operatöre ait ise,(örneğin Avea) gidip Avea ana bayiliğinden hattı hemen kapatın. Unutmayın bu yöntemle bir çok eve haciz, icra gibi yöntemlerle borç bindirildi. Siz de mağdur olmadan hemen gerekli önlemleri alın ve durumu savcılığa şikayet edin.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Savcılığa aşağıda bulunan dilekçe örneğini, kendinize göre bilgilerle doldurarak iletin. Gerekli yönlendirmeleri burada size yapacaklardır. Unutmayın savcılığa bir adet kimlik fotokopisi ve iki nüsha dilekçe ile başvuru yapıyoruz.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA
(İL VEYA İLÇE İSMİ)

MÜŞTEKİ: Şikayet edenin ismi ve adresi

SANIK: Şikayet edilenin ismi ve adresi

SUÇ: Evrakta sahtecilik

AÇIKLAMALAR: Buraya şahıs hakkındaki şikayetinizi belirteceksiniz

HUKUKİ NEDENLER: 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, TCK. md. ve ilgili mevzuat.

TALEP : Yukarıda arz edilen nedenlerle sanık xxxxx hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim . Tarih
Müşteki Ad Soyad
İmza


Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle