Adres değişikliği bildirmeme cezası ne kadardır?

Adres değişikliği bildirmeme cezası ne kadardır?

İçindekiler

  • Adres değişikliği bildirme süresi ne kadardır?
  • Adres değişikliği bildirmeme cezası ne kadardır?
  • Adres bildirmeme cezası nereye ödenir?

Adres değişikliği bildirme süresi ne kadardır?

Adres değişikliği cezası; kişilerin oturduğu adresi bildirmemesi sonucunda uygulanan bir cezadır. Adres değişikliği cezası almak istemiyorsanız; gittiğiniz her yere ikamet adresinizi de götürmeniz gerekmektedir. Adres değişikliği yapma süresi bir yerdeki ikametiniz düştükten sonra 20 gündür. 20 iş günü içerisinde yeni ikamet adresinizin kaydını oluşturmuş olmamanız halinde ceza ödemeniz gerekecektir. Peki adres değişikliği bildirmeme cezası ne kadar?

Adres değişikliği bildirmeme cezası ne kadardır?

İkamet değişikliğinizi ikametiniz kaldığınız yerden silindikten 20 gün sonra bildirmemiş olmanız halinde yasal işlemler başlar ve size yakın olan birine bu süre sonunda adres değişikliğinizi bildirmeniz gerektiğini içeren bir zarf gider. Yasal sürece girmemeniz için bu zarflar genelde ailenizden birine iletilir.

20 gün boyunca adresinizi bildirimi yapmadıysanız ve yakınlarınızdan birine iletilen zarfı da dikkate almadıysanız bu süreç sonunda ikamet adresinizi beyaz ettiğiniz zaman adresinize, ikamet adresinizi geç beyan ettiğiniz için ödemeniz gereken bir para cezası gelecektir. Adresi geç beyanın cezası 94 TL olarak belirlenmiştir. Adresinizi asılsız bir şekilde beyan ederek bu cezadan kurtulmak isterseniz tespit edilmesi halinde 1000 TL ceza ödemeniz gerekecektir.

Adres bildirmeme cezası nereye ödenir?

Yasal olarak bir ikamete sahip olmak zorundasınız. Bu durumun nedeni devletin aradığı zaman sizi nerede bulacağını bilmek istemesidir. Bir şekilde ikamet adresinizi bildirmediniz ya da geç bildirdiniz bu durumda sizin için para cezası ödemesi belirlenmesi halinde ödemenizi 1 ay içinde Defterdar Muhasebe Müdürlüğüne veya Mal Müdürlüğüne yapmanız gereklidir. Bu yazımızda adres değişikliği bildirmeme cezası kaç para detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan ikametgah adres değişikliği nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle