Alkolmetre üflememe cezası

Alkolmetre üflememe cezası

Alkolmetre; kanda bulunan alkol miktarını nefesinizdeki hava sayesinde tespit etmeye yarayan bir cihazdır. Ölçü birimi ise promildir. Trafik polislerince yapılan çevirmelerde sık sık alkolmetre üfletilerek, alkol kontrolü yapılmaktadır. Bu sayede alkollü araç kullanan kişilerin tespiti gerçekleştirilmekte ve gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. Güncel olarak alkollü araç kullanmanın cezasının ne olduğuna alkollü araç kullanma cezası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bazı sürücüler ise alkolmetreyi üflemeye yanaşmamaktadırlar. Peki kişilerin böyle bir hakları var mıdır? Alkolmetre üflenmezse ne olur?

İçindekiler

  • Alkolmetre üflenmezse ne olur?
  • Alkolmetreyi üflememe cezasına nasıl, nereden itiraz edilir?

Alkolmetre üflenmezse ne olur?

Ülkemizde trafikte alkol limiti, 1 litre kanda yarım gram alkole eşit olan 0,50 promildir. Bu limitin üzerinde alkol alınmış ise araç kullanmak yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Ancak bazı şoförler cezalardan kaçmak için alkolmetreyi üflemeye yanaşmamaktadırlar. Ancak bunun cezası çok daha ağırdır. Çünkü alkolmetre üflenmez ise imtina tutanağı tutulmaktadır ve bunun sonunda da ehliyete 2 sene süre zarfında el konulmaktadır. Bunun yanında da sürücüye 3836 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Alkollü araç kullanma cezası, alkolmetreyi üflememe cezasına göre oldukça düşük kalmaktadır.

Ancak 50 promilin altında olmanız durumunda en fazla 6 ay ehliyetsiz kalırdınız. Ceza yememek uğruna veya başka sebeplerden dolayı alkolmetre üflenmezse bu süreç 2 yıla çıkıyor. Bu sebepten alkolmetreyi hangi durumda olursa olsun üflemeniz yararınıza olacaktır.

Bunun dışında ek bir bilgi olarak alkol alındıktan hemen sonra alkolmetre üflenmez. Polis memurları bu yüzden sizlere ne zaman alkol aldığınızı sorarlar. Alkol alındıktan ortalama 15-20 dakika sonra alkolmetre üflenmektedir. Çünkü ağızda bulunan alkol miktarı alkolmetrenin yanlış çalışmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden şayet yeni alkol aldıysanız durumu belirtmenizde fayda vardır.

Alkolmetreyi üflememe cezasına nasıl, nereden itiraz edilir?

Alkolmetreyi üflememe cezasının haksız olduğunu düşünüyorsanız buna bir dilekçe ile şikayet edebilirsiniz. İtiraz işlemleri için durumu anlatır bir dilekçe ile beraber Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda alkolmetreyi üflememe cezası nedir, alkolmetre üflenmezse ne olur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ALKOLMETRE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, alkolmetre konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan alkolmetre duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle