Arabada sigara içmenin cezası

Şahsi araçta sigara içme cezası nedir?

Sigara, oldukça zararlı bir tütün ürünüdür. Günümüzde her sene 6 milyonu aşkın kişi sigara yüzünden ölmektedir. Yani her 10 ölümden bir tanesinin sebebi sigara olmaktadır. Sigara ile mücadele etmek için her geçen gün yeni önlemler alınmaktadır. Ülkemizde sigaradan alınan vergilerin arttırılması, kapalı alanlarda sigara yasaklarının gelmesi bu sebeptendir. Tüm bu alınan önlemler ile sigara tüketimin azaltılması planlanmaktadır. Peki arabada sigara içmek yasak mıdır?

İçindekiler

  • Şahsi arabada sigara içmek yasak mı, cezası var mı?
  • 2021 Arabada sigara içmenin cezası nedir, ne kadardır?
  • Arabada sigara içmenin yasak olduğu ülkeler?

Şahsi arabada sigara içmek yasak mı, cezası var mı?

Araçta sigara içmenin yasak olup olmadığı oldukça merak edilen konuların başında yer almaktadır. Arabalarda sigara içmek 2013 yılı itibariyle “dumansız araç” uygulaması kapsamında yasaklanmıştır. Yani tüm özel (şahsi) araçlarda veya taksilerde sigara içmek yasaktır. Arabada sigara içen sürücülere idari para cezası kesilmektedir. Arabada sürücülere sigara yasağı getirilmesinin en büyük sebebi sigara kullanımın trafik kazalarına sebebiyet verebilmesidir.

Arabada sürücülere sigara içmek yasaktır. Fakat yan koltukta oturan yolcuların sigara içmesi serbesttir. Yani arabayı kullanan siz değilseniz ceza yazılmamaktadır.  Peki arabada sigara içme cezası nedir?

2021 Arabada sigara içmenin cezası nedir, ne kadardır?

Trafikte arabada sigara içmenin cezası Kabahatler Kanunu’nun 39’uncu maddesi’nde belirtilmiştir. Bu maddeye göre “Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,” sigara içmenin yasak olduğu belirtilmiştir. Sanılanın aksine arabada sigara yasağı yeni bir uygulama değildir. Araçta sigara içmenin 2021 yılı itibariyle cezası 153 TL’dir. Cezayı 2 hafta içerisinde ödemeniz durumunda erken ödeme indiriminden faydalanabilir ve 114,75 TL olarak ödeyebilirsiniz.

Arabada sigara içmenin yasak olduğu ülkeler?

Arabada sigara içmek hangi ülkelerde yasak, arabada sigara içme yasağı olan ülkeler merak edilmektedir. Çok sayıda ülkede sigara yasakları çeşitli kapsamlarda uygulanmaktadır. Bu konuda en ağır kurallardan bir tanesine sahip olan İsveç, topluma açık tüm kapalı alanlarda ve dışarıda sigara içimini yasaklamıştır. Ancak özel alanlara giren araç içi ve ev içinde herhangi bir sigara yasağı bulunmamaktadır. Bu konuda özel araçta sigara içmenin yasak olduğu tek ülke Türkiye’dir.

Bu yazımızda arabada içinde sigara içmenin ceza maddesi ile arabada sigara yasağı resmi gazete hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan araçta cep telefonu ile konuşmanın cezası hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER ARABADA SİGARA İÇME CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, arabada sigara içme cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan arabada sigara içme cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle