Araçlarda bebek koltuğu bulundurmama cezası

Araçlarda bebek koltuğu bulundurmama cezası

İçindekiler

  • Araçlarda Bebek Koltuğu Zorunlu Mudur?
  • Araçta Bebek Koltuğu Bulundurmamanın Cezası Nedir?

Araçlarda Bebek Koltuğu Zorunlu Mudur?

Çocukların sağlığı kuşkusuz her konudan daha mühim. Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde getirilen düzenlemelerden bir tanesi de çocuklarımızın güvenliğini doğrudan etkiliyor. Buna göre geçtiğimiz senelerde yapılan düzenleme gereğince içerisinde çocuk bulunan tüm araçlarda güvenlik koltuğu bulundurmak zorunlu olacak. Güvenlik koltuğu veya diğer adıyla çocuk koltuğu bulundurmayan sürücülere ise cezai işlem uygulanmaktadır.

Ülkemizde her sene 1 milyonu aşkın bebek dünyaya gelmektedir. Bu denli yüksek bir doğum oranına sahip ülkemizde çocuklarımız için yasaların çıkarılmış olması da bir hayli doğaldır. Bu çıkartılan yasalardan bir tanesi de çocuk koltuğu yasası. Buna göre boyu 150 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altında bulunan (12 yaş) çocukları kapsayan oto çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Peki bu yasaya uymamanın cezası var mıdır?

Araçta Bebek Koltuğu Bulundurmamanın Cezası Nedir?

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın can güvenliklerini her yerde olduğu gibi trafikte de sağlamak zorundayız. Çocuk koltuğu olmadan çocuğunu arabaya bindiren ebeveyn, onun hayatını da tehlikeye atmaktadır. Öyle ki; dünya üzerinde her 3 dakikada bir çocuk trafik kazalarında yaşamını yitirmektedir. Bu rakamlar göz önüne alındığında çocuk koltuğunun önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu’nda çocuk koltuğu bulundurmama cezası açıkça belirtilmiş. Buna göre araçlarında çocuk koltuğu bulundurmayanlara 144 TL idari para cezası ve 10 ceza puanı kesilecektir.  Ayrıca 150 santimetre ve 36 kilogramın altındaki çocukların ön koltukta oturmaları yasaktır. Araçta çocuk koltuğu olmasına rağmen kullanmayıp, çocuğu kucakta taşımanın da cezası aynıdır.

Saatte 50 kilometre hızla gitmekte olan bir araçta meydana gelebilecek bir kazada çocuk koltuğu ve emniyet kemeri bulunmuyorsa, 20 kilogram civarlarındaki bir çocuk 500 kilogramlık ağırlığa eşit hızla ileri fırlamaktadır. Bu sebepten dolayı çocuklarımız için emniyet kemeri ve çocuk koltuğu oldukça elzem bir konudur. Bunları bulundurmayan ve bulundursa bile kullanmayan ebeveynlerin doğrudan çocukları tehlikeye attığı unutulmamalıdır. Lütfen bu konuda her birey daha dikkatli olmalı ve bu kurallara uymayan vatandaşlarımızı uyarmalıdır. Bu yazımızda araçlarda bebek koltuğu zorunluluğu ve uymama cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇLARLA BEBEK KOLTUĞU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, araçlarla bebek koltuğu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan araçlarla bebek koltuğu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle