Bankada unutulan para nasıl öğrenilir?

İçindekiler

  • Bankada Unutulan Paralar Ne Olur?
  • Bankada Unutulan Para Sorgulama
  • Bankada Unutulan Paraların / Hesapların Listesi
  • Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada Unutulan Paralar Ne Olur?

Günümüzde artık bankalarla ilişkisi olmayan, bankalarda hesabı bulunmayan kişi sayısı oldukça azdır. Neredeyse her bireyin herhangi bir bankada en az bir tane hesabı bulunmaktadır. İşlerimiz sebebiyle bazen sadece bir değil bir çok bankadan hesap açabiliyor ve döviz işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak her bankada bulunan hesabın kontrolünü yapmak oldukça zordur. Bu sebepten dolayı bazen bankalarda farkında olmadan paramızı unutabiliyoruz. Yasa gereği 10 sene boyunca hesaplardan çekilmeyen paralar TMSF’ye aktarılıyor.

Bankalarda unutulan para miktarı ise hiçte küçümsenecek bir boyutta değil. Günümüz itibariyle bankalarda unutulan para miktarı 100 milyon TL’yi aşmış durumda. Bu doğrultuda 3 milyona yakın hesap zamanaşımına uğradı. Bahsettiğimiz miktarlar hiç de azımsanacak boyutlarda değil.

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği ( TBB ), bankada unutulan paraların miktarları bu denli büyük olunca konu hakkında bir çalışmaya gitti ve bankalarda unutulan hesapların listesinin yayınlanmasına karar verdi. Yapılan yenilik ile aşağıda bulunan araç sayesine bankada unuttuğum param var mı, bankada unuttuğum hesabım var mı hemen kolaylıkla öğrenebiliyoruz. Bankada unuttuğum param var mı öğrenmek için tek yapmanız gereken aşağıdaki araçta yer alan isim soyisim, resim doğrulama alanlarını eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra “ARA” butonuna basmanız. Şayet bankada unuttuğunuz para varsa, bankanın adı, şubesi, bankanın bulunduğu il ve ilçe hesap türü, hesapta bulunan paranın miktarı ve son işlem tarihi gibi bilgiler ekranınızda gözükecektir.

Bankada unuttuğum param var mı öğrenmek için TIKLAYIN

Sayfaya girmenizin ardından zaman aşımı hesap sorgulama bölümüne giriş yaparak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankada unutulan para sorgulama sistemi T.C. kimlik numarası ile değil sadece Kişinin ad ve soyad bilgileri ile çalıştığı için, ülkemizde aynı isim ve soyadı taşıyan vatandaşların bilgileri de gözükebilmektedir. Doğru kişinin bilgileri olup olmadığını bankada unutulan para sorgulama sonucunda ekranda çıkan doğum tarihi ve diğer bilgiler kontrol edilerek kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

NOT : Bankada unutulan paraları sorgulama sayfası süresi dolduğu için kaldırıldı. Bu yüzden hangi bankada hesabım var sayfasından öncelikle hesabınızın olduğu bankaları öğrenebilir ve akabinde herhangi bir bakiyenizin bulunup bulunmadığını bankanın müşteri hizmetlerinden sorgulayabilirsiniz. Şu an için geçerli olan bankada unutulan para sorgulama yöntemi budur.

Bankada Unutulan Paraların / Hesapların Listesi

Yukarıda bulunan bankada unutulan para sorgulama aracı Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) iş birliği ile hazırlanmış olup http://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml adresi üzerinden yer alan listelerin hepsini çekmektedir. Tek tek isim aramak yerine yukarıdaki kutucuğa isminizi girmeniz bankada para unutup unutmadığınızı anlamak için yeterlidir.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan para sorgulama sitemi sayesinde bankada paranızı unuttuğunuzu öğrendiyseniz sizlere güzel bir haberimiz var. Bankada unutulan paraları geri almak mümkün. Peki ama bankada unutulan para nasıl geri alınır? Hesaplarda para olanlar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvuruda bulunarak unuttukları paraları tahsil edebilmektedirler. Şayet yapılan aramadan zam aşımına uğramış hesaplar olduğu görülmüş ise yine kimlik kartıyla ilgili şubeye giderek hesapların kapanması için başvuruda bulunabilmektedir. Unutmayın ki bankalar her ne kadar borcunuz olursa olsun bunu sizden muhakkak tahsis ederler. Sizlerin de aynı özveriyi göstererek miktarı az da olsa bankada para unutmuşsanız bu parayı geri almanızı önermekteyiz.

Bu yazımızda bankada unutulan paralar ne olur, bankada unutulan para sorgulama, bankada unutulan hesap sorgulama, bankada unutulan hesapların listesi, bankada unutulan paralar nasıl geri alınır detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER FİNANS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, finans konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan finans duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle