Bedelli askerlik nedir, ne demektir, şartları nelerdir?

Bedelli askerlik nedir?

İçindekiler

  • Bedelli askerlik nedir, ne demektir?
  • Kimler bedelli askerlik yapabilir, bedelli askerlik şartları nelerdir?
  • Bedelli askerlik kaç kere, ne zaman çıktı?

Bedelli askerlik nedir, ne demektir?

Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamaya verilen isimdir. Bedelli askerlik, ordunun ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması ile bireylerin işlerini kaybetmemeleri esasına dayanarak çıkarılmaktadır. Anayasa Mahkemesi de, bedelli askerliğin eşitlik ilkesine aykırı olmadığına karar vermiştir.

Ülkemizde askerlik 6 ay zorunludur. Vatandaşlar işlerinden olmamak, ailelerinden ayrı kalmamak veya çeşitli sebeplerden dolayı bedelli askerlik uygulamasından yararlanmaktadır. Bedelli askerlik ise dövizle yani para karşılığında askerlik hizmetlerini yapmış sayılırlar.

Kimler bedelli askerlik yapabilir, bedelli askerlik şartları nelerdir?

20 yaşını doldurmuş erkekler 30 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Bedelli askerlik yapmak için herhangi bir öğrenim şartı bulunmamaktadır. Yani ilköğretim mezunu da, lise mezunu da, ön lisans mezunu da, üniversite mezunu da yaş şartını sağlaması durumunda bedelli askerlikten faydalanabilecek.  Bunun için tek yapmanız gereken bedelli askerlik başvurusunda bulunmak ve gerekli olan ücreti yatırmak.

Aşağıda ikinci madde nezdinde ülkemizde çıkartılan bedelli askerlik yasaları hakkında bilgiler verilmiştir. Ülkemizde hangi yıllarda, kaç kere bedelli askerlik çıkarılmıştır?

Bedelli askerlik kaç kere, ne zaman çıktı?

Cumhuriyet tarihinde 10 kez bedelli askerlik çıkartılmıştır. En son; 1987, 1992, 1999 yıllarında yapılmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde çıkartılan bedelli askerlik uygulaması Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çıkartılmıştır. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün almış ve 30 bin TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yerine getirmiş sayılmışlardır. Yasa kapsamında 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilmişleridir. Aşağıdaki tabloda yıllara göre bedelli askerlik ve bundan faydalanan kişi sayısı verilmiştir.

YIL TOPLAM
1987 18.433
1992 35.111
1999 72.290
2011 69.073
2014 203.824

2019 yılından itibaren ise bedelli askerlik kalıcı olarak gelmiştir. Bundan sonra bedelli askerlik yapma şartlarını karşılayan her vatandaşımız bedelli askerlik ücretini ödeyerek bedelli askerlik yapabilecekler. Bedelli askerlikte 1 ay zorunlu eğitim görülmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda bedelli askerlik nedir, ücreti, yaşı, şartları, kaç gün, açıklaması, dönemleri, düzenlemesi, hakkında bilgi, kaç yaş, koşulları nelerdir, yasası, Resmi Gazete gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır öğrenebilirsiniz.


DİĞER BEDELLİ ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, bedelli askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan bedelli askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle