Cihazınız ve Sim Kartınız 4.5G’ye Uyumlu Mu? Nasıl Öğrenirim?

Türkcell, Vodafone, Avea ve Türk Telekom 4.5G sorgulama

İçindekiler

  • 4.5 G Nedir?
  • Cihazınız ve Sim Kartınız 4.5 G’ye Uyumlu Mu?
  • Turkcell SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?
  • Vodafone SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?
  • Türk Telekom (Avea) SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?
  • Sim Kartım 4.5G Uyumlu Değil, Ne Yapmalıyım?

4.5 G Nedir?

Halkımız arasında 4.5 G olarak bilinen IMT-Advanced, dünyada kullanılmaya başlanılan en son mobil haberleşme teknolojisinin genel ismidir. 4.5 G ile daha yüksek hızda ve daha kaliteli mobil iletişim sağlanmıştır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yapmış olduğu açıklamada 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren 4.5 G kullanılmaya başlanacağını duyurdu.  Operatörler 1 Nisan 2016’da yapılacak olan geçişe tamamen hazır duruma geldiler.  Peki 4.5 G’ye geçmek için siz hazır mısınız?

Cihazınız ve Sim Kartınız 4.5 G’ye Uyumlu Mu?

4.5 G’ye geçmeye artık çok az bir zaman kaldı. Ancak yapılan araştırmaya göre ülkemizde 4.5 G uyumlu olmayan 38 milyon sim kart ve milyonlarca telefon bulunuyor.Elbette kısaca “yüksek hızlı mobil internet” diyebileceğimiz 4.5G’nin kullanılabilmesi için yalnızca akıllı telefonların uyumluluğu yetmiyor. Buna ek olarak, SIM kartımızın da akıllı telefonumuzda olduğu şekilde 4.5G desteği sunması gerekiyor.

Ülkemizde bulunan üç operatör Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom vatandaşlarına 4.5 G hizmeti verecekler. Akıllı telefonum 4.5 G uyumlu mu öğrendikten sonra yapmanız gereken bir işlem daha var sim kartım 4.5 g uyumlu mu öğrenmek. Sizler için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcıları için ayrı ayrı bu uyumluluğu nasıl sorgulayabileceğinizi anlattık.

Turkcell SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?

Operatör olarak Turkcell kullanan vatandaşlar, SIM kartlarının 4.5G uyumlu olup olmadıklarını çok rahat bir şekilde sorgulayabiliyorlar. Turkcell 4.5G sorgulama için kendi web adreslerinde bir sayfa oluşturmuş. Şayet bir Türkcell şifre sahibi iseniz web sitesi üzerinden telefon numaranızı ve Turkcell şifrenizi girerek çok rahat bir biçimde Türkcell sim kartım 4.5G uyumlu mu öğrenebiliyorsunuz.

Şayet bir Turkcell şifreniz yoksa yapacağınız işlem yine çok basit. Turkcell şifrenizi “SİFRE” yazıp “2222”ye kısa mesaj göndererek anında temin edebilirsiniz ve daha sonra gelen şifre ile beraber BURADA bulunan web sayfası ile beraber Turkcell 4.5 G sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Turkcell 4.5 G uyumluluğu çerçevesinde kullanıcılarına önemli avantajlar sunmuş. Şayet akıllı telefonunuz 4.5 G uyumlu ise ve hattınız 4.5 G uyumlu değil ise, sim kartınızı herhangi bir Türkcell bayisinden ücretsiz olarak değiştirebiliyor ve 1 GB mobil internet hediyesi kazanıyorsunuz.

4.5G interneti

4.5G interneti

Vodafone SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?

Vodafone 4.5G’ye geçmeye sayılı günler kala yaptığı açıklamada aktif olarak kullanılan sim kartlarının %85’lik kısmının 4.5G uyumlu olduğunu belirtiyor. Bunun yanında yine web sitelerinden edinmiş olduğumuz bilgiye göre 64kB, 125kB ve 512kB’lık sim kartlarının üzerinde “3G”, “3G desteği” yada “3G uyumu” yazıyorsa bu sim kartının aynı zamanda 4.5G uyumlu olduğu anlamını da taşıyor. Yine bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız Vodafone sim kartım 4.5G uyumlu mu öğrenmek için hazırlanmış özel bir adres mevcut.

Vodafone kullanıcıları Vodafone hattım 4.5G uyumlu mu öğrenmek için BURADA bulunan adres üzerinden sorgulama yapabilirler. Yapmaları gereken adreste yer alan kutucuğa telefon numaralarını girmeleri ve ardından telefonlarına gönderilen mesajı yine buraya yazmaları.

Türk Telekom (Avea) SIM Kartım 4.5G Uyumlu Mu?

Türk Telekom, Avea ve TTNET markaları tek bir çatı altında Türk Telekom adı altında birleşmesinin ardından artık Avea operatörü tarihe karışarak yerini Türk Telekom adına bıraktı. Avea hattım 4.5G uyumlu mu öğrenmek için yine diğer operatörlerde olduğu gibi bir web sitesi hazırlanmış. Ancak web adresinde 4.5G hakkında detaylı bilgilendirmelere yer verilmiş. Türk Telekom sim kartım 4.5G uyumlu sorgulamak için yapacağınız işlem oldukça basit. Bunun için BURADA yer alan web adresine giderek Türk Telekom 4.5G sorgulama işlemini anında yapabiliyoruz.

Avea 4.5G uyumlu olmayan sim kartlarını ücretsiz olarak değiştiriyor ve yanında da 1Gb ücretsiz internet hediye ediyor. Bunun yanında doğrudan telefon üzerinden Avea 4.5G sorgulaması yapmak için “4.5G ” yazarak “5555”e kısa mesaj göndermeniz yeterlidir.

Sim Kartım 4.5G Uyumlu Değil, Ne Yapmalıyım?

Vodafone, Türkcell ve Avea operatörleri hattınızın 4.5G uyumlu olmaması durumunda ücretsiz olarak değişim imkanı veriyor. Bunun için tek yapmanız gereken operatörünüze ait bir iletişim merkezine giderek eski sim kartınızı 4.5G uyumlu sim kartınız ile değiştirmek istediğinizi belirtmeniz. Ücretsiz olarak değişim işlemini gerçekleştireceklerdir. Ancak telefonunuz 4.5G uyumlu değilse bunun için tek yapmanız gereken 4.5G uyumlu bir telefon almak yada temin etmek. Çünkü sim kartınız 4.5G uyumlu olsa da telefonuz 4.5G uyumlu değilse operatörlerin sunacağı bu hizmetten yararlanamayacaksınız.

4.5G için hazırlıklarımızı yaptıktan sonra tek yapmamız gereken 1 Nisan tarihini beklemek olacaktır. Vodafone, Avea ve Türkcell 4.5 sorgulama konusunda merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER 4.5G HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, 4.5g konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan 4.5g duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle