Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin Cezası Nedir?

İçindekiler

  • Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin Cezası Nedir?
  • Cumhurbaşkanına Hakaret Edenler Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin Cezası Nedir?

Türkiye’de birçok makamlarda bulunan kişilere ve geçmiş liderlere yapılan hakaretler Türk Ceza Kanununa göre büyük suçtur. Bunlardan bir diğeri ise Cumhurbaşkanına yapılan hakarettir. Cumhurbaşkanına yapılan hakaretler eski ya da yeni Cumhurbaşkanı olsun fark etmeksizin Türk Ceza Kanununda ciddi bir suç olarak ayrı bir madde olarak gösterilmektedir. Türk Ceza Kanunun 299. Maddesinde yer alan Cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası, bir diğer olan Türk Ceza Kanununda ki 125. Maddede ki hakaret suçuna göre farklı olmakla beraber cezası da ağırdır. Ceza olarak en az 1, en fazla 4 yıl hapis cezası çarptırılmaktadır. Hakarete göre bu ceza ayrıca arttığını belirtmekte fayda var.

Cumhurbaşkanına yapılan hakaretler gerek söz, gerekse de yazılı olarak sosyal medya üzerinde bazen denk gelmektedir. Vatandaşlar, vatandaşlık hakkını kullanarak CİMER’e bildirmeleri yeterlidir. Zaten gerekli işlemleri CİMER yapacaktır. Geçtiğimiz günlerde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edip videoya çeken S.İ. adlı şahıs, sosyal medyada hızla yayıldıktan sonra polisler tarafından bulunup sulh ceza mahkemesine çıkartılmıştır. Şimdi ise bu kişi yaptığı hakaretten dolayı hapis cezası almaktadır. Sadece Atatürk’e yaptığı hakaret değil ayrıca eski Cumhurbaşkanı olduğu içinde hakaret cezası almıştır.

Bu anlamda Cumhurbaşkanı yeni ya da eski olsun fark etmeden yapılan hakaretlerin suçları Türk Ceza Kanunlarında ciddi suç olduğu gibi sulh ceza mahkemesinde işlemleri görülmektedir. Büyük çoğunluğu ise parmaklıklar arkasına gönderilerek cezalarını 1 yıldan 4 yıla kadar çekmektedir. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanına yapılan hakaretler açıkça işlenmesi sonucu ceza sayısı 6’da 1 olacak şekilde kat kat artmaktadır. Her ne kadar eleştirmek ve yorumlamak özgürce bir ifade olsa da bunun da sınırı bulunmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de aynı şekilde, eleştirmek yapılabilir ancak sınırı olmalıdır, şeklinde belirtmektedir.

Özellikle teknolojinin yaygınlaşması ve gelişmesi sonucu İnternet üzerinden sıkça Cumhurbaşkanına hakaretler ile karşılaşmaktayız. Eğer suç aynı şekilde açıkça yapılmış ise ciddi bir şekilde suç işlemiştir. Çeşitli sosyal medyalar üzerinden yapılan hakaretler sonucu kullanıcıların IP adreslerini yetkililer tarafından bulunarak kişileri ve adreslerini tespit ederek gerekli işlemleri yapmaktadır. Yani ister sosyal medya, isterseniz de normal bir şekilde hakaret edin, hem suç işlemiş olacaksınız. Hem de suçunuzun cezasını hapis cezası olarak çekeceksiniz.

Cumhurbaşkanına Hakaret Edenler Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Cumhurbaşkanına yapılan hakaretler sadece Türkiye değil, ayrıca diğer ülkelerin vatandaşları da kendi Cumhurbaşkanlarına hakaret edebilmektedir. Fakat bu hakaretler suç olduğu gibi anında müdahale edilip cezası kesilmektedir. Türkiye’de ise Cumhurbaşkanına hakaret edenleri nereye ve nasıl şikâyet edeceğini bilmeyen vatandaşlarımız var. Bu duyarlı vatandaşlarımız bu bilgiler ışığında eğer Cumhurbaşkanına hakareti görürlerse anında şikâyet edebilir ve vatandaşlık görevini yerine getirebilmektedir. Ancak unutmayın ki, şikâyet eden kişinin kimliği gizli olmakla beraber sanığa asla söylenmemektedir. Bu yüzden rahatlıkla şikâyette bulunabilirsiniz.

İnternet üzerinden ya da normal bir şekilde Cumhurbaşkanına hakaret edeni gördüğünüz zaman kanıt yani delil tutmanız gerekmektedir. Örneğin ses kaydı ya da video olabilir. İnternet üzerinde ise genelde sosyal medyalar kullanılmaktadır. Ekran fotoğrafı çekilerek kanıt oluşturulabilir. Oluşturulan bu kanıtlar BİMER yani Başbakanlık İletişim Merkezine, CİMER yani Cumhurbaşkanlık İletişim Merkezine ya da Emniyet Müdürlüğünün resmi internet sayfasından https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx veya şubeye giderek şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi yerlere şikayetlerde bulunduğunuz zaman kimliğinizin gizli kalacağınızdan şüpheniz olmasın. Bu duyarlılığınızı uygularken ilk olarak kişiyi uyarmanıza rağmen hala hakarette bulunuyor ise bunu da kanıt olarak sunabilirsiniz. Bu yazımızda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmenin cezası hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAKARET CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hakaret cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hakaret cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle