CVV Kodu Nedir, Nerede Yazar?

İçindekiler

  • CVV Kodu Nedir, Ne Demektir?
  • CVV Kodu Ne İşe Yarar?
  • CVV Kodu Nerede Yazar?
  • Kartımda CVV Numarası Yok, Silinmiş, Ne Yapmalıyım?
  • CVV2 Konu Nedir?

CVV Kodu Nedir, Ne Demektir?

İnternet alışverişleri sırasında müşterilerinin dolandırılmaması konusunda büyük önlemler alan bankaların bu önlemlerinden bir tanesi de CVV kodudur. CVV kodu, Card Validation Value kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşmuştur ve kredi kartlarında güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. CVV2, CVC2 ya da CID  kodu tüm Mastercard ve Visa kartlarında CVV kodu bulunmaktadır.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV kodu, İnternetten gerçekleştirdiğimiz alışverişlerin esnasında dolandırıcılık olaylarını önlemek amacıyla ve en yüksek güvenliği sağlayabilmek adına var olan bir koddur. CVV kodu sayesinde İnternetten yapmış olduğumuz alışverişlerin esnasında kredi kartı şifresi talep edilmez.  Alışverişlerde; kredi kartı numarası, kredi kartı üzerinde yazan isim soy isim, kart son kullanma tarihi ve CVV dediğimiz güvenlik kodu istenmektedir. Bu bilgileri doğru şekilde girersek İnternetten rahatlıkla alışveriş yapabiliriz. Peki CVV kodu nasıl öğrenilir, nerede yazar?

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV kodu banka kredi kartlarımızın üzerinde yer almaktadır. Bu kod kredi kartlarının arka yüzünde imza bandının üzerinde bulunur. Bu bant üzerinde yer alan rakamlardan son 3 tanesi CVV kodunu temsil etmektedir. Örnek olarak imza bandının üzerinde 1111 3333 5555 888 181 yazıyorsa, son 3 hane olan 181 CVV kodunuz demektir. Çoğu zaman sadece 3 hane bulunsa da bazen 5-6 haneli bir rakam da yazabilir. Ancak bu rakam kaç haneli olursa olsun sadece son 3 hanesi CVV kodunu temsil etmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz resimde CVV kodunun nerede yazdığını net olarak görebilirsiniz.

CVV kodu nerede yazar

CVV kodu nerede yazar

Kartımda CVV Numarası Yok, Silinmiş, Ne Yapmalıyım?

CVV kodunun silinmiş olması kartı herhangi bir şekilde etkilememektedir. Yine tüm alışverişlerinizde kartınızı kullanabilirsiniz. Sadece İnternet alışverişlerinde CVV numarası şart olduğu için, İnternetten alışveriş yapamazsınız. Bu kartın CVV kodunu müşteri hizmetlerini arayarak öğrenemezsiniz. Ancak müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeli ve yeni kart talebinde bulunmalısınız. Yeni kartınız geldiğinde üzerinde CVV kodu yer alacaktır.

CVV2 Konu Nedir?

Bir de adını da oldukça duyduğunuz CVV2 kodu bulunmaktadır. Bankalar sanal kart sahibi olan kullanıcılarının kartlarını müşterilere teslim ederken bir kart daha verirler. Verilmiş olan bu kart sizin kartınızın CVV kodunu göstermektedir. Sanal kartlarda CVV kodu olarak isimlendirdiğimiz bu numaraya CVV2 kodu denilmektedir. CVV2 kodu, CVV kodunun aksine 4 rakamlıdır.  Bu yazımızda CVV no hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BANKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, banka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan banka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle