Doğu ekspresi nedir? Doğu ekspresi bileti nereden nasıl satın alınır?

Doğu ekspresi bileti nereden nasıl satın alınır?

İçindekiler

  • Doğu ekspresi nedir, ne demektir?
  • Doğu ekspresi bileti nereden nasıl satın alınır?
  • Doğu ekspresi güzergahı nedir?
  • Bilet fiyatları / ücretleri ne kadardır?

Doğu ekspresi nedir, ne demektir?

Doğu ekspresi; 24 saatlik bir tren turu demek mümkün. Tur sırasında 1933 km kadar bir mesafe geziliyor ve birçok durağa uğranıyor. Kültürel bir tur denebilecek olan doğu ekspresi; Türkiye’nin doğusunun güzel manzaralarının ve yaşam tarzının güzelliklerinin incelenebildiği bir fırsat olarak da görülebilir. Birçok kişi firmalar tarafından yapılan bir etkinlik olduğunu düşünse de aslında doğu ekspresi her bütçeye uygun, kolayca vakit ayırılabilecek bir etkinlik, TCDD’ye ait bir ekspres.

Doğu ekspresi bileti nereden nasıl satın alınır?

Doğu ekspresi gezisi son dönemde yabancı ve yerli turistler için oldukça ilgi odağı haline gelmiş durumda. Kapsamlı bir tur gibi göründüğü için kişilerin biletleri nereden temin edecekleri hakkında yanlış izlenimler edindiği de çok sık rastlanan bir durum.

Doğu ekspresi bileti; TCDD bileti satan her yerden temin edilebilir, firmanın sitesinden alınabilir. Aklınızda herhangi bir soru varsa yine TCDD iletişim bilgilerinden yararlanarak firmayı arayabilirsiniz. Doğu ekspresi bileti almak bu adımları izlemeniz halinde son derece basit. Şayet İnternet üzerinden almak isterseniz de aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Satın Almak İçin TIKLAYIN

İlgili sayfada biniş ve iniş yerinizi seçmenizin ardından tren adı doğu ekspresi olarak çıkmalıdır.

Doğu ekspresi güzergahı nedir?

Doğu ekspresi güzergahı eskiden İstanbul Haydarpaşa Garı itibari ile başlardı. Hızlı tren çalışmaları ile güncellenen rota nedeniyle güzergah artık Ankara’da başlıyor. Ankara’ya gitmek için tren, uçak, otobüs kullanabilirsiniz.

Doğu ekspresi sabit bir şekilde Ankara’dan saat 17,58 itibari ile kalkıyor ve Kars son durağı. Ekspres aynı şekilde her gün Kars’tan saat 08.10 itibari ile hareket ediyor ve Ankara’ya dönüyor. Ekspresin izlediği yok ise; Ankara’dan yola çıkması halinde Kırıkkale sonrasında Kayseri, güzel doğa ve karlı görüntüleri ile kışın yolculuk edeceklere muhteşem manzaralar sunacak olan Sivas, Erzincan ardından Erzurum ve son durak olarak da Kars.

Bilet fiyatları / ücretleri ne kadardır?

Uçak gibi farklı vagon tiplerine sahip olan Doğu ekspresi için en uygun bilet fiyatı 47 TL olarak belirlenmiştir ve bu fiyat tek yön fiyatıdır. Oda tutmanız halinde tek kişi 116 TL vermeniz gerekecektir. Biletleri alırken yine TCDD kapsamındaki indirimlerden yararlanmanız mümkündür. Doğu ekspresinin en güzel yanlarından biri ise hayvan kabul edilmesidir.

4 çeşit vagon dendiği zaman aklınızda net bir kare canlanmıyorsa;

  1. Pulman vagon: Bu vagon tipinde tekli ve iki kişilik koltuklar vardır.
  2. Örtülü kuşetli vagon: Bu vagon tipinde odalar bulunur ve 4 kişiliktir. Vagonda bulunan koltukların ranza olması mümkündür. Gezi sırasında görevliler tarafından nevresim hizmeti de verilmektedir ancak yatak yolcu tarafından yapılır.
  3. Yataklı vagon: Yataklı vagon tipinde de bir oda mevcuttur. Oda içerisine buzdolabından, lavaboya kadar her ayrıntı vardır.
  4. Yemekli vagon: Restoranın içinde bulunduğu vagondur. Yemek yiyerek gezmek isteyenler burayı tercih edebilirler.

Bu yazımızda Doğu Ekspresi hangi günler, çalışıyor mu, kaç kilometre, nerede nereye gidiyor gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DOĞU EKSPRESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, doğu ekspresi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan doğu ekspresi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle