Ehliyet sınav sonuçları nereden, nasıl öğrenilir?

Ehliyet sınav sonuçları nereden nasıl öğrenilir?

Ülkemizde motorlu taşıtları kullanabilmek için sürücülerin, sürücü belgesi veya diğer adıyla ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmak için ise bir sürücü kursuna yazılmalı ve her sene belirli dönemlerde gerçekleştirilmekte olan ehliyet sınavlarına katılarak, sınav sonucunda başarılı olmalısınız. Bunun akabinde de direksiyon sınavına tabi tutulacaksınız. Bu aşamayı da geçen bireyler ehliyet almaya hak kazanırlar. 2020 yılı için her ayın 1’i ile 10’unda ehliyet online sınavı için müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Peki e-sınava girdikten sonra ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor?

İçindekiler

  • Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?
  • Ehliyet sınav sonuçları nasıl, nereden öğrenilir?
  • Ehliyet sınav sonuçları neden açıklanmadı, açıklanmıyor?
  • Ehliyet Sınav Sonuçları Geçtim Mi, Kazandım Mı?
  • Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
  • Ehliyet Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ehliyet sınav sonuçları önceden 1-2 ay içerisinde açıklanıyordu. Ancak e-sınav sistemine geçilmesinin ardından artık ehliyet sınav sonuçları hemen öğrenilebilmektedir. Ehliyet sınav sonuçlarını öğrenmek için sınav bitiminde sınav salonundaki görevlilerden sınav sonuçları hakkında bilgi alabilirler. Sınav sonuçları sınav salonundaki bilgisayardan sorgulanabiliyor. Bunu daha sonra internetten kendiniz de sorgulayabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Ehliyet sınav sonuçları nasıl, nereden öğrenilir?

Ehliyet sınavlarının yapılacağı ve açıklanacağı tarihler 2020 yılı için belirlenmiş durumdadır. Ehliyet sınav sonuçları sınav bittikten sonra saatler içerisinde açıklanır. Akabinde de Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB İnternet adresi üzerinden sorgulamaya açılmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girerek önce katılmış olduğunuz sınavı tıklamalı ve akabinde de kolaylıkla güvenlik kodu ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yapmanızın ardından ehliyet sınavı sonucunuzu öğrenmeniz mümkündür.

Ehliyet E-Sınav Sonucu Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Ehliyet sınavında her soru 2 puandan oluşmaktadır ve başarılı olmanız için en az 35 soruyu doğru cevaplayarak 70 puan toplamanız gerekmektedir. Akabinde sınavı başarı ile geçmiş sayılırsınız. Sınav sonuçları bazı durumunda SMS ile de bilgilendirilebilir. Bu gibi durumlarda gerekli duyurular MEB tarafından yapılmaktadır.

Ehliyet sınav sonuçları neden açıklanmadı, açıklanmıyor?

Bazen gecikmelerden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı sınav sonuçlarını geç açıklayabilmektedir. Bu en fazla 1 veya  2 günlük gecikmelerdir. Bu sebepten sonuçlar açıklandığında sınava giren tüm adaylar bilgilendirmeler yapılacaktır.

Ehliyet Sınav Sonuçları Geçtim Mi, Kazandım Mı?

Sürücü adayları girmiş oldukları ehliyet sınavında başarılı sayılmaları için sorularda en az 100 üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir. Sınavda yanlış soruların doğru cevapları götürmesi gibi bir durum ise söz konusu değildir. Örnek olarak tarafınıza 50 soru yöneltilmiş ise bunların 35’ünü doğru olarak cevaplamanız durumunda ehliyet sınavından geçmiş olursunuz.  Ortalama olarak ehliyet sınavında 12 ilk yardım sorusu, 23 adet trafik ve çevre sorusu, 9 adet de araç tekniği sorusunun yanında 6 adet de trafik adabı sorusu çıkmaktadır.

Ehliyet sınavından başarısız olursanız yani sınavı geçemediyseniz ise merak etmeyin, sınava yeniden katılma hakkınız var. Ehliyet sınavına girmek isteyen sürücü adayları toplamda 4 defa teorik, 4 defa da uygulamalı yani direksiyon sınavına katılma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu 4 sınava da girmeniz ve başarısız olmanız durumunda yeniden kurs almak zorunda kalırsınız.

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ehliyet sınav sonuçları yazımız başında da belirttiğimiz üzere sınav yapıldıktan 1-2 saat içerisinde açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarının açıklanıp, açıklanmadığına yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıya girerek, katılmış olduğunuz sınav tarihi ile ilgili herhangi bir duyurunun yapılıp yapılmadığına bakarak öğrenmeniz mümkündür.

Ehliyet Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

Ehliyet sertifikaları sadece 2 yıl geçerlidir. Bu süreyi kesinlikle aşmayın. Yoksa hakkınız yanar. Tekrar sürücü kursuna gitmek zorunda kalırsınız ve sınavlara gitmek zorunda kalırsınız.

Şayet ehliyet sınav sonucu açıklandı ve sınav sonucunuzun da doğru olmadığını düşünüyorsanız bu sonuca itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için anlaşmalı bankalara 20 TL itiraz ücretini yatırmalı ve bir dilekçe ile bunu göndermelisiniz.

Bu yazımızda M, A1, A2, A, B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F, G sınıfı ehliyet almak isteyen vatandaşlarımız için ehliyet sınav sonuçları nerede açıklanıyor, nereden öğrenebilir bakabilirim, sınav sonuçları açıklandı tıkla öğren, sorgulama sayfası, tc ile öğrenme sayfası, ehliyet sınav sonuçları giriş ekranı, giriş sayfası, sınav sonuçları açıklandı mı, belli oldu mu, ehliyet sınav sonuçlarını detaylı sorgulama, öğrenme, bakma, kaç günde açıklanır, ehliyet sınav sonuçları ve cevapları  hangi sitede hemen öğren, öğrenmek istiyorum nasıl öğrenebilirim gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EHLİYET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, ehliyet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan ehliyet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle