Engelli Yerine Park Etmenin Cezası Nedir?

Engelli yerine park etmenin cezası

Engelli vatandaşlarımızın trafikte daha kolay bir şekilde park yeri bulabilmeleri adına çeşitli park yerleri ayrılmaktadır. Bu noktalarda sadece engelli vatandaşlarımızın park edebilecekleri belirtilmiştir. Önceden bu park yerlerine park edebilmek için engelli plakası sahibi olmak gerekiyordu ancak bu yasak kaldırıldı. Artık engelli vatandaşlarımız istedikleri araç ile engelli park yerlerine park edebilirler. Fakat bazı vatandaşlarımız daha kolay park yeri bulmak için hiç düşünmeden bu engelli park alanlarına araçlarını park etmektedirler. Kuşkusuz bu işlemin cezası bulunmaktadır. Peki engelli yerine park cezası ne kadar, kaç paradır?

İçindekiler

  • Engelli Yerine Park Cezası 2021
  • Engelli Yerine Park Edenler Nasıl Şikayet / İhbar Edilir?

Engelli Yerine Park Cezası 2021

Taşıt yolu üzerinde özürlü vatandaşlarımızın yani engellilerin araçları için ayrılmış olan park yerlerine araç park etmenin cezası 2021 yılı için 288 TL olarak belirlenmiştir. Şayet ceza tarafınıza tebliğ edilmesinin akabinde 15 gün içerisinde cezayı öderseniz %25 indirim uygulanır. Bu hususta indirimli olarak engelli park cezası 216 TL olmaktadır. Bunun yanında sürücüler için 15 ceza puanı da uygulanmaktadır.

Engelli Yerine Park Edenler Nasıl Şikayet / İhbar Edilir?

Şayet herhangi bir engeli olmadığı takdirde engelli vatandaşlarımız için ayrılmış olan park yerlerine araçlarını park eden vatandaşları görürseniz bunları anında şikayet etmelisiniz. Bu hususta 155’i arayarak durumu iletebilirsiniz. Aracı bu yüzden çekilen kişiler aracım hangi otoparka çekildi sayfasından araçlarının yerini öğrenebilmektedirler.

Engelli vatandaşlarımız için ayrılmış olan noktalara park etme hususunda oldukça karıştırılan bazı noktalar bulunmaktadır. Kanunda “taşıt yolu üzerinde” diye bir tabir bulunmaktadır. Özellikle alışveriş merkezleri ve havalimanı gibi çeşitli özel mülkiyelerde engelli vatandaşlarımız için ayrılmış olan park yerleri bu hususa uymamaktadır. Bu noktalar sosyal sorumluluk adına bırakılmış olan park yerleridir. Şayet bu noktalara park eden vatandaşları görürseniz kendilerini uyarabilir ve bu noktaların engelli vatandaşlarımız için ayrılmış olduğunu kendilerine hatırlatabilirsiniz.

Bu yazımızda engelli otoparkına park etme cezası, trafik cezası madde 61/1-o, engelli yerine park cezası, engelli yerine park ihbar, engelli park yeri cezası gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, trafik cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan trafik cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle