HGS bakiye sorgulama öğrenme

HGS sisteminde aracımızın ön camlarına yapıştırılan çipli bir etiket sayesine otoban ve köprü geçişlerinde durmanıza gerek kalmadan hızlı ve güvenli bir şekilde geçiş yapabilmekteyiz.  PTT ve kara yolları giriş çıkışlarındaki satış noktalarından edinebileceğimiz bu çipli etikete yine temin noktalarından ve İnternet üzerinden online olarak ePTTAVM sitesinden bakiye / lira yükleyebilmekteyiz. Şayet bakiyeniz azalırsa HGS kartı alırken vermiş olduğunuz GSM numarasına bakiyenizin azaldığına dair mesaj gönderilmektedir. Ancak telefonlara herhangi bir sorundan dolayı mesaj gelmeme durumu yaşanabilir. Bu yüzden HGS bakiye sorgulama işlemini internet üzerinden PTT resmi sitesinden yapmanızı öneririz.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  1. HGS bakiye sorgulama işlemini HGS müşteri hizmetleri telefon numarası olan ” 444 17 88 ” telefon numarasını arayabilir ya da aşağıdaki bağlantıdan üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra e-posta ve şifrenizi girerek online olarak sorgulama yapabilmektesiniz. Online yani İnternet üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için öncelikle kurumun resmi adresi olan “https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf” sayfasına giriş yapmalısınız. Akabinde sağ üstte yer almakta olan müşteri hizmetleri giriş bölümüne tıklayarak üye olabilir veya E-Devlet ve şifreniz ile anında giriş yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmanızın ardından adınıza kayıtlı olan HGS etiketlerini görebilir ve bakiye durumlarını öğrenebilirsiniz.
  2. Bunun dışında E-Devlet üzerinden de HGS bakiye öğrenme işlemini yapılmaktadır. Bunun için de “https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama” adresine giriş yapmalısınız. Burada şifreniz ve TC’niz ile sisteme giriş yapmanızın ardından yine hesap bilgilerinizi anında öğrenebilmektesiniz.
  3. Diğer bir yol ise cep telefonunuza HGS uygulamasını yüklemektir. Bu uygulamayı Android veya İOS cihazlarınızın storelarında HGS şeklinde arama yaparak bulabilirsiniz. Bu uygulamayı yükledikten sonra giriş yapmalısınız. Akabinde de uygulamaya her girdiğinizde güncel bakiyenizi görebilirsiniz.

Şayet HGS bakiyeniz bitmiş ve farkında olmadan otoyol yada köprü gişelerinden geçiş yapmışsanız bu ücret borç hanesine yazılır ve bir hafta süre zarfında ödemeniz durumunda ise bakiyenizden düşülür. Bir bakıma sistem sizi kredi kartı gibi eksi rakamlara indirir ve borçlandırır. Ancak bu bir haftalık süreçte ödeme yapmadığınız taktirde tarafınıza kaçak geçiş ücreti olarak ceza yansır ve bunu ödemekle yükümlü tutulursunuz.

HGS bakiye sorgulama için yukarıda kullanmış olduğunuz araç verileri tamamen resmi adresi olan PTT üzerinden çekmektedir. Bilgileriniz hiç bir şekilde okunamaz ve tarafınızca saklı tutulur. Bu yazımızda HGS bakiye hareketleri ile HGS bakiye inceleme, kontrol etme, durumu, ne kadar ve HGS kalan bakiye nasıl öğrenilir hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan HGS dökümü nereden alınır görebilirsiniz.


DİĞER HGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hgs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hgs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle