Hristiyan kimdir, nasıl olunur?

Hristiyan nasıl olunur?

İçindekiler

  • Hristiyan nedir, ne demektir?
  • Nasıl Hristiyan Olunur?

Hristiyan nedir, ne demektir?

Hristiyanlık, bir dindir. Yani İslam gibi, Yahudilik gibi bir dindir. İslam’ın gelmesinden önce Hristiyanlık dini dünyamıza gelmiştir. Fakat din geldikten sonra kutsal kitapları olan İncil, insanlar tarafından kendi inisiyatifine göre değiştirilmiştir. Bundan dolayı son din olarak İslam dini getirilmiş, bu din geldiği ilk günden bu yana hiçbir şekilde kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim değiştirilmemiştir.

Hristiyan dini temsilcisi olarak Hz. İsa gösterilmektedir. Nasıl İslam dininde Hz. Muhammed (sav) temsilci olarak gönderildiyse, Hz. İsa’da aynı şekilde Hristiyanlık dini için gelmiştir. Hristiyan kelimesi aslında Yunan dilinden gelmiş ve daha sonra İngilizce dilinden “Christ-ian” kelimesinden Türkçe ’ye gelmiştir. Yaratıcının seçtiği kişiler, yani Peygamberler dünyamıza gelerek dinleri insanlara en iyi şekilde anlatmak görevleridir. Hristiyan dini de aynı şekilde Hz. İsa ile beraber gelmiş, vahiy yolu ile insanlara bilinçlendirmeyi amaçlamıştır. Kutsal yağ dedikleri bir çeşit su ile kutsanarak göreve hazır olan Hristiyan dini görevlileri, yani Mesih olanlar, Hristiyan dinini yaymak ve anlatmak için hizmet ederler. Hristiyan dininin en büyük ismi ise Hz. İsa’dır.

Hristiyan dininde insanlar, Hz. İsa’nın öğrettiklerini yürekten inanıp aynı şekilde hayatına uygulamaktadırlar. Yani kısaca Hristiyan dininde insanlar, Hz. İsa’nın öğrettiklerini ve yaşama şeklini benimsemedir. Hristiyan dini, Hz. İsa’nın Mesih olarak seçilmesi sonrası başlamıştır. Ancak Hristiyanlık dininde Hz. İsa, Tanrının oğlu olarak bilinmektedir. Bunun hakkında İncil kitabında 40. Bölümde bulunan 3. Ayet ile 10. Ayet arasında belirtilmiştir.

Her ne kadar tek tanrıcılık bütün dinlere mensup olsa da Hristiyanlık dininde Hz. İsa’ya tapanlarda bulunmaktadır. Çünkü Tanrının oğlu olarak görülmekte ve bizdeki gibi Allah’a değil Hz. İsa’ya teşekkür edip dua ederler. İslam dininde olduğu Hristiyanlık dininde de mezhepler bulunmaktadır. Hristiyan dinindeki mezhepler 3 çeşittir. Protestan, Ortodoks ve Katolik şeklindedir. İslam dininde olduğu bu mezheplerin kendilerine öz kuralları ve inanışları bulunmaktadır. Ancak hepsinde tek bir gün yani Pazar günü kutsal gün olarak kabul edilir ve kiliseye giderek günah çıkarılıp dua edilir.

Nasıl Hristiyan Olunur?

Hristiyan dininde de Hristiyan olmak için İslam’da olduğu gibi yaşamalı ve yüreğinde hissetmelisiniz. Sadece Hristiyan’ım demekle Hristiyan olunmamaktadır. Bu aynı İslam’da da olsa da ne yazık ki günümüzde hiç namaz ve ibadetle alakası olmayanlar da Müslüman’ım diyebilmektedir. Ancak gerçek ibadet bu şekilde olmadığı gibi, her dinin kendine özgü şartları ve kuralları vardır.

Bu yüzden Hristiyan olmak için ilk olarak kişi bunu gönlünden istemelidir. Hristiyan kelimesini benimseyip dini de aynı şekilde benimsemelidir. Hristiyan tarihi Milattan sonraki 1. Yılda Antakya şehrinde çıkmış ve kullanılmıştır. İncil kitabında 11:26 bölümünde detaylı bilgiler de mevcuttur. Hristiyan kelimesi aslen Küçük Mesih olarak tercüme edilmektedir. Ancak Hristiyanlar bu kelimeyi ve dini sadece tek inanış Hz. İsa’ya adamış olarak değiştirip inanmışlardır.

Allah her dinde kolaylık sunmuştur. Bundan dolayı Hristiyan olmakta basit hale geldi diyebiliriz. Bunun için ilk olarak Hz. İsa’nın ölümü olan çarmıha gerilme olayını günahlarınız için kurban olduğuna inanmalı ve kurtarıcınız olarak görmeli ve inanmalısınız. Bunun hakkında aynı şekilde İncil’de 3:16’da görebilirsiniz. Hristiyan olmak için ilk önce bir kiliseye gitmeli ve gerekli ayini tamamlamalısınız. Bunun için mezheplere göre farklılık gösterse de genel olarak kutsal su ile kutsanmış olmanız gerekmekte ve Hristiyanların kelime-i şahadet gibi dine geçiş için kullanılan kelimeleri söyleyip buna yürekten inanmanız gerekmektedir. Hz. İsa ile bir nevi kişisel ilişki yaşayarak Hristiyan olabilmektesiniz.


DİĞER HRİSTİYAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, hristiyan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan hristiyan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle