Kapatılan kredi kartı borcu nasıl, nereden ödenir?

İptal ettirilen kredi kartı borcu nasıl ödenir?

Kredi kartları, birçok banka müşterilerinin korkulu rüyasıdır. Özellikle ay sonu ekstre geldiği zaman “acaba bu sefer ne kadar geldi” diye düşündürüyor ve faiz oranları yüzünden bir ay daha stres geçiriyor. Artık bankalar eskisi gibi sadece banka kartı ya da hesap açarak müşterileri bırakmıyor. Kredi kartı verme zorunluluğu haline getirdiler. Siz isteseniz de istemeseniz de hesap açarken müşteri hizmetleri size çaktırmadan kredi kartları aldığınıza dair kağıtlar imzalatıyor. Kredi kartı istemediğiniz halde sadece “prosedür gereği” diyerek geçiştiriyorlar. Artık bankalar ve müşteri hizmetleri eskisine nazaran çok daha kötü hale geldiğini söylemek mümkün.

Bazı kredi kartı kullanıcıları faizlerden dolayı kartlarını kapatmak ve borcunun kalanını ödeyerek kurtulmak istiyor. Bazı kredi kart kullanıcıları ise diğer bankaların sunduğu avantajları daha iyi gördükleri için eski kartlarını kullanmıyorlar. Kullanmayınca da yıllık kart kullanım ücreti birikiyor ve haberi olmadan faizli ödemeleri artmış oluyor. Bu yüzden resmi gazetelerde dahi uyarılar çıkmasına rağmen hala insanlar kullanmadıkları kredi kartlarını kapatmıyorlar.

Bankalar, kullanılmayan kredi kartlarından yıllık ücret aldığını belirtmiştik. Ancak düzenli ödeme yapan, faturalarını ödeme talimatları ile yapan kullanıcılardan yıllık kart kullanım ücreti almamaktadır. Hal böyle olunca müşteriler bu cazibeye kapılarak rahatlasa da ay sonu ekstrelerinde ekstradan 30 ile 100 TL arasında parayı sürpriz bir şekilde görmeleri mümkün. Bankalar kredi kartlarında böyle fiyatlar sununca kullanıcılar kartlarını kapatmak istiyorlar. Bazı kullanıcıların yüklü borçları kaldığı için kapatsalar da ödemek zorundadırlar. Bu durumda bankalar tekrar kendilerini düşünerek kullanıcılara çeşitli ödeme yolları sunmaktadır.

  • Taksitli ancak faizli ödeme seçenekleri
  •  Toptan ödeme seçenekleri
  • Kredi çekerek ödeme seçenekleri

Sunulan bu üç seçeneklerde yüklü miktarda borç olup ödeme zorluğu çekenler taksitli seçeneği tercih etmektedirler. Borcu az ya da çok olsa da imkanı olanlar toptan ödeme seçenekleri ile tamamen borçtan ve kredi kartından kurtulmaktadır. Az da olsa kredi çekerek borçlarını kapatan kullanıcılar olsa da bu yolu tercih etmeniz dahilinde çekilen kredi borcu ödese de faizi yüzünden birde kredi borcunu ödemekle uğraşacaksınız. Bundan dolayı kredi çekerek asla borç ödememeye özen göstermelisiniz.

Kapatılan kredi kartı borcu nasıl ve nereden ödenir?

Bunun yanı sıra borçlardan, bankanın avantajları olmadığından ya da diğer bankaları tercih ettiğinizden dolayı kredi kartını kapatmak istediğiniz an yapmanız gereken tek şey bankanızın en yakın şubesine gitmeniz olacaktır. Müşteri hizmetlerine kapatmak istediğinizi söylediğiniz an size yoğun bir şekilde ikna yöntemleri kullanarak avantajlardan bahsedecektir. Ancak siz eminseniz kapatmak zorunda kalacaklardır. Kredi kartını en fazla 7 iş günü içerisinde kapatmak zorunda olan bankalar eğer kartınızı bu süre zarfında kapatmadıysa BDDK’ ya şikayet ederek bildirmeniz yeterli olacaktır.

Kapatılan kredi kartlarının kalan borçlarını ödemek ise diğer bankaları kullanarak ya da şubeye direk gidip elden vererek yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra borcunuzun olduğu bankaya ait banka kartı var ise ATM yolu ile banka kartınız üzerinden kredi kart borçlarınızı ödeyebilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanarak kredi kart borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Bu şekilde farklı şekillerde kredi kart borçlarınızı rahatlıkla ödeme imkanı bulabilmektesiniz.


DİĞER KREDİ KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, kredi kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan kredi kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle