Kredi borcu olan ev satılır mı?

İçindekiler

 • Kredi borcu olan ev devredilir mi?
 • Kredi borcu olan ev nasıl satılır?
 • Kredi borcu olan ev nakit olarak nasıl satılır?

Kredi borcu olan ev devredilir mi?

Kredi borcu olan ev satılabilir mi?” gibi bir sorunuzu; şu cümle ile cevaplayabiliriz: Evet, kredi borcu olan ev satılabilir. Burada kişinin normal banka borcundan bahsetmiyoruz. Evin üzerinde kredi varsa, ev ipotekli ise ev satışı yapılabiliyor. Böylelikle evin üzerindeki kredi ve ipotek kaldırılabiliyor.

Kredi borcu olan ev nasıl satılır?” sorusunu ise 2 şekilde cevaplayabiliriz;

 1. Kredi borcu olan ev nakit olarak satılabilir
 2. Kredi borcu olan ev kredi ile satılabilir; karşı tarafında kredi çekip evi alması demektir.

Eğer taşınmaz bir malınız bulunuyorsa, teminat olarak ipotek gösterdikten sonra insanlar kredi borcundan dolayı, “kredi borcu olan ev satılabilir mi?” sorusunu sormakta.  Kredi borcu olan ev devredebilir mi diye düşünüyorsanız, hem nakit hem de kredi ile bu mümkün.

Kredi borcu olan ev nasıl satılır?

Eğer kredi borcu olan bir taşınmaz bulunuyorsa bunu; başkasına satmak için iki yönteme ihtiyacınız var; kredi ya da nakit ile. Eğer kredi ile kredi borcu olan evi satmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler şunlar;

 • Alıcı ve satıcı arasında mümkünse noter huzurunda yapılmış bir sözleşme gerekmektedir. Çünkü yazılı kaynaklar, hukuk önünde değere sahiptir.
 • Kredi borcu olan evi satın alacak kişi, kredi çekerek ya da mevcut krediyi üstüne tanımlayarak işlemlere başlar.
 • Alıcı ve satıcı, gerekli belge ile bankaya müracaat eder. Banka bu ikisinin birliği ile satış ve alışı devreder.
 • Eğer, alıcı ve satıcı başka bankalar üzerinden kredi almışsa bankalar bunu kendi aralarındaki yazışma ile halledebilir.
 • Bu işlemler sonucunda; banka tapuya ev satışı ile ilgili bilgi veriyor ve satış işlemi resmen gerçekleşiyor. Bundan sonra banka, krediyi alıcıya devrederken ipoteği de üzerinden kaldırır.

Kredi borcu olan ev nakit olarak nasıl satılır?

İnsanların aklında genellikle bu soru bulunuyor. Çünkü acil şekilde nakit ihtiyacı olan insanlar kredi ile alınmış evlerini satmak istiyor. Kredi borcu olan ev nakit olarak şu aşamalar sonrası satılabiliyor;

 • Evin alıcısı, parayı nakit olarak bankaya yatırıyor. (aynı banka olması fayda sağlar) Banka da bunun karşılığında alıcıya, nakit yerine geçen bir çek veriyor. Lakin bu çek, kullanılmıyor bankada ev satışı bekletiliyor.
 • Tapu işlemleri yapıldıktan sonra satış için blokeli çek satıcıdan alıcıya veriliyor.
 • Satıcı parayı tahsil etmek ve krediyi kapatmak için bloke konulan çeki bankaya yatırıyor. Banka bu kapsamda erken ödeme cezası, kredi tutarı gibi parayı çekten düşerek kalan parayı satıcıya veriyor.
 •  Banka verdiği bilgiler ile ipotekli evin kredisini kaldırıyor ve taşınmaz tapudaki ipotek de ortadan kalkması için banka tarafından yazı gönderiliyor.

Tüm gelişmeler sonrası, birinci dereceden ipotekli ikinci dereceye, ikinci dereceden ise birinciye geçer. İkinci dereceden sonradan hakkını sonlandırır ve tamamıyla ödeme alıcıya geçer. Kısacası, eğer kredi borcu olan ev satılabilir mi gibi bir düşünceniz varsa; alıcı bulduktan sonra banka her türlü imkanı sağlayarak taşınmanızı satabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi borcu olan evi satabilir miyim gibi kredi borcu olan evin satılması hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KREDİ BORCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, kredi borcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan kredi borcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle