Meskun Mahalde Silah Atmanın Cezası Nedir?

İçindekiler

  • Meskun Mahalde Silah Atmanın Cezası Nedir?
  • Meskun Mahalde Silah Atanlar Nereye Şikayet Edilir?

Meskun Mahalde Silah Atmanın Cezası Nedir?

Meskun, yaşanılan arazi demektir. Meskun mahal ise insanların yaşadığı alan, yerleşim merkezi, şehir merkezi anlamına gelmektedir. Meskun mahalde yani böyle halka açık bir yerde ya da halkın yaşadığı bir yerde silahla ateş açmak, havaya sıkmak ve gürültü çıkartmak Türk Ceza Kanunlarında cezası bulunmaktadır. Eğer silah ruhsatlı ise ruhsatı alınabilir, kuru sıkı dahi olsa TCK’ya göre ceza almaktadır.

Meskun mahalde silah atmak, silahla ateş etmek suçu, TCK’da Kabahatler yasasına göre 551. Maddede yer aldığı gibi idari para cezası verilmektedir. Şayet para cezasını vermez ise 1 aya kadar hapis cezası alabilir. Ancak olayın şiddetine göre cezaların arttığını da söylemekte fayda var. Fakat ceza şiddeti hafif ise genel olarak idari para cezası kesilmektedir. Özellikle düğünlerde olan havaya ateş etme olayları çoğunlukla para cezası verilse de, şiddeti fazla ise hapis cezasına kadar hüküm uygulanabilmektedir. Hapis cezası alan sanık ayrıca 119. Maddeye göre para vererek de cezasını ödeyebilmektedir. Ancak ortada yaralanma ya da ölüm gibi bir olay var ise kesinlikle hapis cezası alacaktır.

Ruhsatlı silah taşıyanlar meskun mahalde eğer ateş açtıysa 6136 numaralı yasanın 7. Maddesine göre kabahat sayılır ve silah ruhsatı alınır, 800 TL’ye kadar idari para cezası kesilir. Bunun yanı sıra eğer bir polis hiçbir gerek olmadan meskun mahalde ateş açtı ise meslekten ihraç edilebilir. 24 ay kıdem tazminat cezası alınarak tazminatı kesilir ya da alt rütbe cezası alır. Silah atmanın şiddetine göre bu cezalar değişebilmektedir.

Son zamanlarda askere gönderme, düğün, kız isteme vs. olaylarından ötürü şehir merkezinde dahi havaya ateş açma olayları giderek artmaktadır. Bu nedenle Türk Ceza Kanunun da giderek cezaları artmaktadır. Bu sebepten ötürü bazı durumlarda yaralanma ve ölümler meydana geldiği için artık sadece para cezası ile bu işten sıyrılmak daha zor hale gelmektedir. Bu konu hakkında TBMM’nin resmi sitesinde yasa maddelerine kadar ayrıntılı bir şekilde linkte https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem21/yil01/ss304m.htm görebilirsiniz.

Meskun Mahalde Silah Atanlar Nereye Şikayet Edilir?

Meskun bir mahalde yaşıyorsunuz, kimileri tartışma sonucu silah çekip havaya ya da yere sıkıyor. Kimileri sevinç gösteri yüzünden düğün, kız isteme, askere gönderme gibi durumlarda havaya kuru sıkı ya da ruhsatlı silahla ateş açıyor. Bu durumda kabahatler kanuna girdiği için olay yerine ALO 155 ile polisi çağırabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz meskun mahalde polis değil jandarma var ise o zaman ALO 156 ile jandarma ekiplerini çağırabilirsiniz. Olay yerinde bulunuyorsanız ayrıca video ya da fotoğraf çektiğiniz takdirde kişilerin alacakları ceza artacak ve gösterdiğiniz deliller sayesinde kimin yaptığı bilinecektir. Bu yüzden eğer görürseniz Polis ya da Jandarma’ya haber vererek ihbarda bulunup şikayet edebilir, imkanınız var ise video ya da fotoğrafla bunu kanıtlayabilirsiniz.


DİĞER ATEŞ ETMENİN CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, ateş etmenin cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan ateş etmenin cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle